Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Anason Ne İçin Kullanılır?

Yeni doğan bebeklerin henüz anne karnında oluşmaya başlayan gaz sancıları ile birlikte dünyaya gelmeleri esasında onlar için oldukça ciddi bir soru olup, huzursuz ve sancılı bir dönem geçirmelerine neden olur. Bazı anneler ise bu konu ile ilgili olarak ne yapacağını bilmez ve ilaç almayı tercih eder. Bu noktada en iyisini doktor bileceği için kadın doğum uzmanından tavsiye almanız gerekir. Diğer yandan yeni doğan bebeğe ölçülü bir şekilde gaz verilmesi de mümkün. Birkaç damla anasonun bebeklere zararı olmaz. Bunun için çay kaşığı kullanabilirsiniz. Bebeğin daha rahat ve huzurlu bir şekilde uyuması mümkün olur. Fakat bu noktada anasonun orantılı bir şekilde kullanılması ve aşırıya kaçılmaması gerektiği de gözardı edilmemelidir. Diğer yandan gaz sancısının altında yatan sebeplerden biri de yeni doğan bebeğin anne sütü yerine hazır mama ile beslenmesidir.

Hazır mama verilen bebeklerde sancı olur. Bu sebepten dolayı da bebeklerin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Aktar ve eczanelerden anason bulabilirsiniz. Ayrıca anason kullanılırken bebeklere çay verilecekse dahi şeker atılmaması gerekir. Anason çayının bayatlamamış olması, taze ve günlük olması önem taşır. Oldukça kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanabilen anason çayı yeni doğan bebeklerin her şeyden etkilenmesi sebebiyle doğru miktarda kullanılmalıdır. Gaz sancısı olmayan bebeklerde ise anason kullanımı doğru olmaz.

Yeni Doğan Bebeğe Anason Verilmeli mi?

Yeni doğmuş bebeğin ağladığını gören bir annenin panik yapmaması ve öncelikle bebeğin ağlamasına sebep olan şeyin gaz olduğuna emin olması gerekir. Emin olduktan sonra bir cezvenin içine bir tatlı kaşığı kadar anason koymalısınız. Cezvenin yarısını su ile doldurduktan sonra 5 dakika kaynatmalı ve 10 dakika boyunca beklemeye bırakmalısınız. Anasonun ılık olması etkisini de arttırır. Biberon yardımı ile anasonu bebeğe verebilirsiniz. Bu sayede bebek yaklaşın 10 dakika içinde ağlamayı keser ve huzurlu olur. Mideyi rahatlatma özelliği de bulunan anasonun besleyici özelliği sayesinde bebeğin kendisini toparlamasını sağlar. Bu aşamaya kadar anason verebilirsiniz. Anasonun öksürük gibi etkileri de geçirdiği biliniyor.

Anason görüntü ve tat olarak pek hoş olmadığı için yeni doğan bebeklere bir çay halinde verilebilir. Bununla birlikte bir su bardağı kadar anason çayını da anne içerse sütüne iyi gelir. Anason çayının özellikle kışın soğuk aylarında içilmesi keyif verir. Bebeğinizin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde büyümesini sağlayan anason çayı birçok kişinin içebileceği bir içecektir. Oldukça nadir olarak görülse de sindirim ve solunum organlarında alerjiye yol açabilir. Bu gibi durumlarda anason çayı tüketiminin kesilmesi gerekir. Diğer bir önemli nokta ise henüz hamile olan anne adaylarının anason çayı tüketmemesi gerektiğidir. İştahı olmayan çocuklara anason çayı vererek iştahlarını açabilirsiniz. Diğer yandan merak edilen bir konu da anason çayının ne gibi yararları olduğu yönünde olduğu için şimdi sizlere bundan da bahsedeceğiz.

Anasonun Yeni Doğan Bebeğe Faydaları

Anasonun yeni doğan bebek üzerinde zararı olup olmadığı ya da ne gibi faydaları olduğu yönünde birçok endişe bulunuyor.

 • Sancı gideren ve sakinleştiren anason çayı sayesinde bebeğinizin sıvı ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde sağlayabilir ve gaz sancısını giderebilirsiniz.
 • Hazmı kolaylaştırma etkisi olan anason iştahsızlığı da giderir.
 • Yemek yerken bulantı hissini götürür ve bağırsak ile midede olan gazı söker.
 • İshali ve kusmayı önler.
 • Beyin yorgunluğunu giderir, sinirleri yatıştırır, anne sütünü arttırır, uyku verir.
 • Nefes darlığı, astım, bronşit gibi sorunları giderir ve kan dolaşımını düzenler.
 • Tamamen bitki özlerinden yapılmış olan anason çayı bebeğin de rahatlamasını sağlar ve öksürüğü de giderir.
 • Bebeklerin erken dönemde sentetik ve kimyasal maddelerden uzak durması gerekeceği için anason çayı alternatifini kullanabilirsiniz.
 • Fakat anason çayına şeker atmamalısınız.
 • Anason çayı yeteri kadar tatlandırılmış olduğu için içine şeker atılması doğru olmaz.
 • Anason, doğru miktarda kullanılması halinde bebeğiniz için oldukça faydalı bir maddedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.