Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Ayak Morarması Durumunda Ne Yapılmalı?

Bebeklerde anneleri telaşlandıran pek çok durum aslında bebeğin dış dünyaya adaptasyon süreci içinde olması gereken, doğal gelişmelerdir. Bunların neler olduğunu bilmeyen anne babalar gereksiz endişelere kapılırlar. Bebeklerin ayaklarındaki morarma, anne babaları bebeklerinin sağlığıyla ilgili endişeye sevk eden durumlar arasında ilk sıralarda yer alır. Çok sayıda anne baba, özellikle yeni doğan bebeklerinde bu durumla karşılaşırlar. Pek çoğu hiçbir sebebe bağlanamaz ve bebeğin genel sağlığı, gelişimi, büyümesi üzerinde etkisi olmayan, geçici durumlardır.

Bebeklerde Ayak Morarması Neden Olur?

Bebeğin dudaklarında, el ve ayaklarında görülen morarma öncelikle bebeğin vücut ısısının düştüğünü yani bebeğin üşüdüğünü akla getirir. Gerçekten de bebekler anne karnındaki sıcak ortamdan ayrılıp dünyaya geldiklerinde, iki ortam arasındaki ısı farkına hemen uyum sağlayamayabilirler. Üşüme büyük ihtimalle doğru bir tespittir. Fakat bebeğin ayaklarında ya da vücudunun başka yerlerinde görülen morarma tam tersi durumu da işaret ediyor olabilir. Yani bebeğin vücut ısısı yüksek olduğunda da vücudunun değişik yerlerinde, halka halka mor alanlar oluşabilir. Bu, yüksek ısıya bağlı, geçici bir dolaşım bozukluğunu işaret eder. Bebek normal vücut ısısına kavuştuğunda, morarma da ortadan kalkar. Yeni doğan bebekler için sağlıklı vücut ısısı, 36,5 °C ile 37,5 °C aralığında kabul edilir.

Bebeklerin ayaklarındaki morarmanın bir diğer sebebi de kalple ilgili sorunlar olarak karşımıza çıkar. Bazı bebekler doğumsal kalp anomalisiyle dünyaya gelirler.

Yeni doğan bebeklerin dolaşım sistemi tam olarak gelişmemiştir. Diğer pek çok organ ve sistem gibi, gelişimlerini doğumdan sonra da sürdürür ve değişen şartlara uyum sağlamaya çalışırlar. Bu da doğumdan sonra bebeğin cildinde, el ve ayaklarında morarma olarak tanımlanabilecek renk değişimlerine sebep olabilir. Cilt dokusunda meydana gelen renk değişimlerinin bir diğer sebebi de, doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçerken uğradığı basınç olabilir. Bu basınç, lekeleri hafif kızarıklık ya da morarma şeklinde kendini gösterir ve sınırlı bir alanda görülürler.

Yeni doğan bebeklerde özellikle ilk 48 saat içinde görülen morarmalar, yine gelişimini tamamlamamış bir başka sistemden kaynaklanıyor olabilir. Hastalığı işaret eden başka belirtiler yoksa, kısa bir zaman içinde kendiliğinden normale döner.

Bazı bebeklerde ise ayaklardaki morarma tamamen fizyolojiktir yani bebeğin yapısal özellikleri gereği, normal bir durumdur. Herhangi bir patolojik sebebe bağlı olmayan bu tür renk değişiklikleri birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Erken doğum haftasında doğan prematüre bebeklerde bu süre biraz daha uzayabilir.

bebeklerde ayak morarması

Bebeklerde Ayak Morarması Durumunda Ne Yapılmalı?

Bebeğinizin ayaklarında morarma varsa;

  • Önce bebeğin vücut ısısını ölçün. Sağlıklı bir bebeğin normal vücut ısısı değeri 36,5 °C ile 37,5 °C arasında olmalı. Bebeğin vücut ısısı bu değerin üstünde ya da altında ölçülüyorsa, dolaşım bozuklukları ortaya çıkar ve bu da bebekte morarma şeklinde kendini gösterir. Bebeği çok sıkı ve çok hafif giydirmek onun ortam ısısına uyum sağlamasını güçleştireceğinden ayaklarında morarmaya sebep olabilir.
  • Bebeğinizin ayağındaki morarma, vücut ısısını normale getirdiğiniz halde hala düzelmemişse ve bunun yanında, huzursuzluk, sık nefes alıp verme, dudaklarında ve burun kenarlarında morarma, büyümesinde yavaşlık gibi başka belirtiler de varsa, doğumsal kalp anomalilerinden şüphelenmek gerekir. Doğuştan gelen kalp hastalıkları, henüz hamileliğin başlarında bebeğin organ oluşumunun başladığı ilk günlerde gelişir. Bu bakımdan annenin, hamileliğinin ilk günlerinde kullandığı ilaçlar, geçirdiği hastalıklar, maruz kaldığı zararlı ışınlar ya da toksik maddeler de bebeklerdeki doğumsal kalp hastalıklarının sorumlusu sayılabilir. Anne henüz hamileliğinin farkında değilken bu gibi etkilerle karşılaştıysa, bebek anne karnındayken bebekte doğumsal anomali olup olmadığı tespit edilebilir. Hatta günümüzde bebek henüz doğmadan, anne karnındayken ameliyat edilebiliyor ve tamamen sağlıklı bir şekilde doğması sağlanabiliyor. Doğumsal kalp anomalileri büyük oranda da kalıtsal faktörlere bağlıdır. Ailesinde doğumsal kalp anomalisi olan bebeklerde görülme ihtimali daha yüksektir. Ama genetik yatkınlığın söz konusu olmadığı ve sebebi bilinemeyen vakalar da vardır. Down sendromu gibi bazı başka genetik hastalıklarda da doğumsal kalp hastalıkları görülme oranı yüksektir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına danışmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.