Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliği Neden Olur?

Bebeklerin vücut gelişimleri onların bir ömür sağlık kalitesini etkileyen önemli bir süreçtir. Gerek anne karnında gerekse emzirme döneminde bebeğin gelişimine uygun ve ihtiyacı olan vitaminlere yönelik bir beslenme alışkanlığı oluşturmalıdır. Özellikle vegan annelerin bebeklerinde sıklıkla B12 vitamini eksikliği görülür. B12 eksikliği bebeklerde ne gibi olumsuz durumlara yol açar ya da nasıl önlenir gelin hep beraber inceleyelim.

Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde B12 vitamini oldukça önemlidir. Özellikle beyinsel olarak gelişimin tamamlanabilmesi adına bebekler yetişkinlerden biraz daha fazla bu vitamine ihtiyaç duyarlar. Bebeklerde bu durumun pek çok farklı sebebi olabilir. Tedavi edilebilmesi için öncelikle sebeplerinin iyice araştırılması gerekir.

 • Gebelikte eğer annede anemi ya da dolaşımda IF antikorları ile karşılaşılmışsa bebeğin B12 eksikliği yaşaması normaldir.
 • Aynı zamanda annenin yaşadığı oldukça tehlikeli bir hastalık olan crohn hastalığı da bebeğin o dönemde gelişimini olumsuz etkileyerek B12 vitamini eksikliği yaşamasına neden olur.
 • Anne yeterince et ve süt ürünlerinden faydalanmamış ise ya da vegan bir beslenme programına uymuş ve buna rağmen bakliyatlardan da yeterli derecede B12 alamamışsa bebeğin B12 eksikliği yaşaması normaldir. Hem gebelik sürecinde hem de emzirme sürecinde bu durumlar geçerlidir.
 • Anne karnında bebeklerin anne ile her türlü gıda alışverişini yapığı ortamda B12 bulunur. Bebekler buradan az miktarda da olsa B12 alabilirler. Ancak annenin beslenmesiyle birlikte bunu desteklememesi sonucunda bebekte kimi zaman kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Bebeklerde B12 Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

 • Yaşıtlarına göre daha az gelişir, bu gözle görülür bir farktır.
 • Aşırı halsizlikle beraber kendini sürekli yorgun hisseder. Aslında bebeklerin birçoğu gün içinde günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Ancak geri kalan zamanda hareketli davranışları vardır. Eğer sizler bebeğinizde bu zaman diliminde hala bir halsizlik görüyorsanız bu B12 belirtisi olabilir.
 • Demirin vücuda bağlanmasına yardımcı olan en önemli vitaminlerden biri de B12’dir. Eğer B12 yok ise bebeğinizde kansızlık yani anemi görebilirsiniz.
 • Bebeğinizde B12 eksikliğinde görülen diğer bir belirti de ten renginin solgun olmasıdır. Özellikle yorgun olduğu zamanlarda bu solgunluk daha da artabilir.
 • Bebeğin kasları çok gelişmemiş olsa da bebekler elleriyle oldukça güç uygulayabilirler. Ancak bu durumda bile bir güçsüzlük söz konusu ise bu B12′ nin getirmiş olduğu güçsüzlüktür.
 • Bebeklerde mental ve motor gelişim özellikle küçük yaşlarda başlar. Bu gelişmelerde B12 vitamininin payı büyüktür. Eğer sizler de bu durumda aksama görüyorsanız en kısa zaman uzman bir doktora gitmelisiniz. Bunun haricinde başını sabit tutamama, konuşamama, gülümseyememe ve oturamama gibi refleks tarzı hareketleri gerçekleştirmekte problem yaşarsa bu ne yazık ki ciddi bir şekilde B12 eksikliğinin göstergesidir.

Bebeklerde B12 Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde bu durum genelde anne ile bağlantılıdır. Anne yukarıda saydığımız nedenler arasında bir nedenden dolayı bu durumu yaşamışsa ve doktor bunu tespit etmişse sizler için en uygun tedavi şeklini uygular.

 • Ancak genelde anne emzirme döneminde ise anneye yönelik bir tedavi uygulanır. Olabildiğince günlük en az 2.8 mcg olarak B12 alınmalıdır. Bunu et, süt, tavuk, balık gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.
 • Eğer vegan bir anneyseniz yine B12 açısından zengin bakliyatlarla da bu durumun önüne geçebilirsiniz.
 • Bunlar da yeterli gelmiyorsa en kısa zamanda bir vitamin testi yaptırın. Test sonuçlarınıza göre doktorunuzun da tavsiyesi ile birlikte B12 vitamini kullanın. Uzun bir kullanım sonrasında faydasını göreceğiniz bu ilaç emzirme döneminde sütünüze yansıyarak hem sizlerin hem de bebeğinizin B12 ihtiyacınızı gidermesine yardımcı olur.
 • İlaçların yetersiz geldiği durumda B12 enjeksiyonları anneye düzenli olarak yapılır ve kana hızlı bir şekilde karışması beklenir. Bir süre sonra B12 eksikliği düzelir.
 • Eğer bebeğiniz emzirme dönemini bitirmiş ve gıdalarla besleniyor ise bu durumda bebeğinize uygulanan B12 iğneleri sayesinde bebeğinizin eksik olan değerleri giderilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.