Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi

Bebekler anne karnından korumasız ve oldukça hassas bir şekilde dünyaya gözlerini açarlar. Artık aylarca içinde bulundukları ve alışık oldukları tüm düzenleri değişir. Korunaklı oldukları yuvalarından hastalıkların, mikropların ve virüslerin bol bol bulunduğu bir dünyaya adım atarlar. Dolayısıyla birçok hastalık ile karşılaşmaları oldukça yüksek ihtimaldir. Özel bir ilgi ve bakıma ihtiyaç duymaları ise cabası. Aileler çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde özellikle düşünmeleri gereken kısım bebeğe nasıl sağlıklı bir yaşam sunabilecekleri kısımdır. Sağlıklı yaşamının olmasını elbette aile belirlemez. Ancak onu birçok şeye karşı koruyabilir ve bunu oldukça özenle davranarak elde edebilirler. Bu nedenle bebek sahibi olmak istediğinizde ona bu özeni gösterip gösteremeyeceğinizi tartmanız gerekmektedir. Diğer bir açıdan ise hastalık bir şekilde her insanın başına gelebilir elbette ancak bu dönemde ne kadar ilgi ve hassasiyetle onunla ilgilenebileceğiniz konusunu değerlendiriyor olmanız gerekir. Bebekler sık hastalanır ve her bebeğin mutlaka başına gelen rahatsızlıklar vardır. Bu rahatsızlıkları geçirmeden büyüyen çocuklar nadirdir üstelik. Bağırsak düğümlenmesi pek o sınıfa girmese de etrafımızda sık sık küçük bir bebeğin başına geldiğini duyduğumuz rahatsızlıklardandır. Hatta hayret ederek küçük bir bebeğin bağırsağının nasıl düğümlenebileceğini düşünenlerimiz de olmuştur mutlaka. Ancak bebeklerin hastalanması özellikle çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşmaları olgun bir bireyin karşılaşma ihtimalinden daha yüksektir. Çünkü bebekler düşük bağışıklık sistemi ve henüz olgunlaşmamış iç organları ile her yabancı maddeyi vücutlarında olgun bir bireyin karşıladığı rahatlıkta karşılayamayabiliyor. Bağırsak düğümlenmesi de aslında tam olarak bu sınıfa giren ve bebeklerde duymaya alışmaya başladığımız bir rahatsızlık olarak literatürde yerini alıyor.

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir?

bağırsak düğümlenmesi

 

Tıpta invajinasyon olarak adlandırılan bağırsak düğümlenmesi bağırsakların birbiri içerisine girmesi durumudur. Bağırsağın bir bölümü diğer bir bölümünün içine girerek o bölgede bağırsak düğümlenmesi dediğimiz komplikasyonu meydana getirirler. Bağırsak içinde bulunan maddeler bağırsak içerisinde ilerleme sorunu yaşar ve bağırsak tıkanıklığını meydana getirirler. İçeri giren bağırsakta kanamalar kılcal damarın sıkışması sonucu damarların patlamalarıyla gelişir. Özellikle bu bölgede kan akımının bozulduğunu gözlemlemek mümkün olacaktır. Ayrıca bölge zamanla canlılığını yitirerek bir bağırsağın gerçekleştirdiği görevleri yerine getiremeyecektir. Hassaslaşan dokular kanamaya meyilli olurlar ve bu bölgelerde delinmeler oluşabilir. Ancak bu ihtimal oldukça tehlikeli enfeksiyon içeren bir hali alabilmektedir. Bu nedenle bağırsak düğümlenmesini oldukça dikkate almanız gerekmektedir. Bağırsak düğümlenmesi bebeklerde özellikle altıncı ve dokuzuncu aylarda meydana gelmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur?

bağırsak düğümlenmesi

Bağırsak düğümlenmesi beslenme düzeni ile oldukça alakalı olmakla birlikte vücutta meydana gelen ödemler, bağırsağı etkileyen çeşitli rahatsızlıklarla meydana gelmektedir. Bebeklerde altı aydan sonra yavaş yavaş ek gıda takviyeleri yapılmaktadır. Bebeğiniz için en uygun ek gıdayı keşfetmeniz zamanınızı alabilmektedir. Ancak doğru ek gıda ile büyüyen çocukların çok azında bağırsak sorunları görülmektedir. Bebeğinizin vücudunun tepki göstereceği yiyecekleri erkenden tespit etmeniz çok önemlidir. Bu tepkileri anlıyor olmanız da diğer bir önemli noktadır. Bebeğinizin beslenme düzenini takip etmeli ve mide, bağırsak gibi emilimin ve sindirimin büyük bir kısmını gerçekleştiren organların bu besinlere ne tepki verdiğini gözlemlemelisiniz. Bebeğinizin dışkısında değişiklikler gözlemliyorsanız kullandığınız besin bebeğinizin bağırsaklarında çeşitli sorunlara yol açmış diyebiliriz. Bu değişimler dışkılamada sorun, ıkınarak dışkılama veya kanlı dışkı gibi değişimler ise oldukça ciddiye almanız gereken bir bağırsak sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda uzman bir hekime başvurmalısınız ve bebeğinizin son zamanlarda neler tükettiğinden mutlaka bahsetmelisiniz. Bebeğinizin doğuştan gelen bir bağırsak problemi olabilir. Bu durumda ise ilk kontroller ile ortaya çıkması muhtemel bu rahatsızlığın tedavisi üzerine gitmelisiniz. Düzenli olarak doktor kontrolü yaptırarak tedavinin ne aşamada olduğunu gözlemlemeniz mümkün olacaktır.

Yine besinlere bağlı olarak veya başka nedenlerden dolayı bebeğinizin vücudunuzda özellikle bağırsağında meydana gelecek çeşitli şişlikler, ödemler bağırsak düğümlenmesine davetiye çıkarmaktadır. Bağırsakta meydana gelen ödemler bebeğin dışkı problemi yaşamasına ve bu dışkı problemine bağlı olarak gelişen bağırsağın diğer bölümünün içine çekilmesi olayını meydana getirecektir. Bebeklerde oldukça hassas durumda olan bağırsaklar bu gibi nedenler ve bunlara bağlı olarak gelişen nedenlerden dolayı bağırsak düğümlenmesi meydana gelmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesinin Belirtileri

bebek

Bağırsak düğümlenmesinin en önemli belirtisi bebeğinizin bacaklarını karnına çekerek ağrı çektiğine dair işaret eden ağlamasıdır. Bebeğin karın ağrısı şikayeti ile doktora başvuran annelerin karşılaştığı en büyük problemlerden biri bağırsak düğümlenmesi olmaktadır. Bebeklerinin sürekli ağladığını özellikle dışkılarken acı çektiğini vurgulayan annelerin en sık karşılaştığı durumdur. Bebeğinizin dışkı sıklığında ve düzeninde bir değişiklik gözlemliyorsanız bu da bağırsak ile ilgili bir sorun yaşadığını ifade eder. Bağırsak ile ilgili yaşanan sorunların çoğu üzerine düşülüp ilgilenilmediği taktirde kendini bağırsak düğümlenmesi olarak göstermektedir. Bebeğinizin altı aylık ile bir yaş arası beslenme düzenine oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle ek gıdaya başladığınızda bu sorun ile karşılama ihtimaliniz yükselmektedir. Bebeğinizin bu dönemde dışkısını gözlemlemeniz önerilmektedir. Çünkü dışkıda görülen kan bağırsak düğümlenmesini işaret ediyor olabilmektedir. Ayrıca dışkılama sorunu yaşayan bebeğinizin ıkındığını gözlemliyorsanız yine bezini kontrol etmelisiniz. Eğer bebeğinizin bezinde bu esnada kan görüyorsanız yine bağırsak düğümlenmesi gibi ciddi bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bebeğinizde bu dönemlerde besinlere olan hassasiyet yüksektir. Çünkü ilk kez karşılaştığı besinlere duyarlı olması normaldir. Bu nedenle ufak bir emilim problemi bile olabilmektedir. Her kanama veya idrarda meydana gelen kan bağırsak düğümlenmesine yorulup telaş edilmemeli ancak sıklığı arttığı taktirde doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde karın ağrısı ile yapılan operasyonların birçoğunda bebekte meydana gelen bağırsak düğümlenmesi ile karşılaşılmaktadır.

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavisi

bebek

Öncelikle bir hastalıkla karşılaştıktan sonra tedavi etmekten ziyade hastalık ile karşılaşmamak herkesin tercih edeceği bir seçenektir. Bu nedenle siz de bebeğiniz için en doğru gıdaları tercih ederek veya onun vücudunun kaldıramayacağı yabancı maddelerden uzak durmasını sağlayarak bebeğinize bu rahatsızlıkla karşılamaması için önemli bir şans tanımış olursunuz. Ancak elinizden geleni yapmanıza rağmen elbette bu tip rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda ilk etapta yapmanız gereken bebeğinizin neden ağladığını tespit etmek olmalıdır. Tüm temel ihtiyaçları karşılanmış bir bebek ağlıyorsa mutlaka yolunda olmayan bir şeyler vardır. Özellikle ayaklarını çekerek ağlıyor ve dışkı sorunları yaşıyorsa uzman bir hekime bağırsak düğümlenmesi şikayeti ile başvurmanız tavsiye edilmektedir. Hekimin erken müdahalesi ile bebeğiniz ağır bir operasyon geçirmekten kurtulabilir. Üstelik bağırsak düğümlenmesinin kötü tarafı olan enfeksiyon riskini de atlatmış olabilirsiniz.

Yeni tedavi yöntemleri ile bebeğiniz ağır operasyonlara maruz kalmıyor. Ancak siz ne kadar erken davranırsanız o kadar ağrısız ve çabuk bir tedavi uygulaması olacaktır. Bebeklerde günümüz tedavilerinden olan hava ile redüksiyon tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Hava ile redüksiyonda bebeğe makattan hava verilerek bağırsakların birbiri içine geçmiş bölümlerinin çözülmesi beklenmektedir. Yüksek oranlarda başarı ile sonuçlanan bu tedavi yönteminde ağrı oranı çok düşüktür. Bebek herhangi bir açık ameliyata gerek duymadan bu sorundan kurtulabilmektedir. Üstelik açık ameliyat sonrası karşılaşacağı yüksek ağrı ve uzun süre iyileşme problemi ile karşılaşmamış olacaksınız. Ancak bu tedaviyi uygulamak tamamen sizin elinizdedir. Eğer geç kalınmış bir durum ise doktorunuz size bu tedavi için geç kaldığınızı bu nedenle bebeğinizin açık bir operasyona maruz kalacağını söylemek zorunda olabilir. Bu durumda tedaviyi kabul etmek durumda kalabilirsiniz. Açık operasyonlar da oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak ağrılı süreçler ve iyileşme süreci gibi dezavantajları vardır. Bebeğiniz üzerinde en önemli anahtarınızın gözlem olduğunu unutmayın. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda bebeğinizin sizin ve herhangi bir olgun birey gibi yüksek dayanma gücüne sahip olmadığının farkında olarak mutlaka hekime başvurun. Kulaktan dolma efsanelerle bebeğiniz için yanlış bir hareket yapmaktan sakının.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.