Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Balgam Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebekler ilk doğduğu andan itibaren zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olur. Zaman ilerledikçe beslenme düzenine bağlı olarak bağışıklık sistemi güçlenir. Böylece bebeklerin vücudu, hastalıklara karşı daha güçlü bir koruma sağlar. Ayrıca hastalıklara yakalanma riski azalır. Solunum sistemi ile bebeklerin vücuduna toz, mikrop ve bakteri girer. Bebeklerin vücuda zarar veren bakteriler, solunum ya da boğaz yoluyla mukusun içerisinde birikir. Solunum yolunda mukus biriktiği zaman, balgam oluşumuna neden olur. Aynı zamanda balgam, vücudu birçok hastalığa karşı koruma işlevine sahip bir vücut salgısıdır.

Bebeklerde Balgamın Nedenleri Nelerdir?

bebeklerde balgam

Yeni doğan bebeklerin vücudunda en önemli işleve sahip olan organlardan biri akciğerlerdir. Akciğerler ve solunum yolu çok gelişmediği için çok kısa sürede mikrop, toz ya da yabancı maddelere bebeklerin vücudu maruz kalır. Bu nedenle akciğerleri tahriş olur. Mikrop ya da yabancı maddelerin vücutta birikmesi, burnun tıkanması, genizde de balgamın birikmesi ve solunum yolunun büyük oranda tahriş olması bebeklerde balgam oluşumuna neden olur. Balgamın rengi farklı olduğu zaman, farklı anlamlar ortaya çıkar. Mesela, balgamın rengi sarı ise, bebeklerin solunum yollarında virüs biriktiği, önlem alınmadığı zaman bronşit ya da zatürre gibi ciddi hastalıklara neden olduğu anlamına gelir.

Bebeklerde balgam oluşumun en önemli sebebi viral hastalıklardır. Viral hastalıklar daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı, grip ya da mevsimsel hastalıklar sebebiyle, bebeklerin vücut yapısında yer alan epitel dokuda tahrişlerin ortaya çıkmasına yol açar. Bu nedenle balgam oluşumu solunum yolu ile vücutta bulunan virüs ve mikroplar tarafından gerçekleşir.

Bebeğin bulunduğu odalarda, nefes alıp verdiği havanın çok kirli olmaması gerekir. Özellikle oksijen yerine sigara kokusunun odaya sinmesi bebekler için büyük tehlike oluşturur. Odada bulunan toz ve mikroplar solunum yoluyla bebeğin vücuda girer. Aynı zamanda bebeğin beslenmesi için gerekli olan malzemelerden biri olan emzik, mama kaşığı ve biberonun kirli olması, bebeklerde balgam oluşumuna neden olur.

Bebeklerde Balgam Nasıl Geçer?

bebeklerde balgam

Bebeklerin akciğerinde meydana gelen balgam, bebeklerde solunum güçlüğüne ya da nefes alıp, verirken hırıltının oluşmasına yol açar. Balgam sorunu olan bebeklerde, beslenme bozukluğu, huzursuzluk, uykusuzluk ve sürekli ağlama gibi şikayetler oluşur. Aynı zamanda bebekler solunum güçlüğü yaşadığı için, beslenmek için tüm enerjisini harcayamaz ve bu nedenle iyi bir şekilde beslenemez. Zorla beslenen bebeklerin vücudu ise tepki vererek, kusar.

Bu tür şikayetlerin tamamen geçmesi için ilk olarak balgamın çıkarılması gerekir. Bebekler balgamı çıkarmada yetişkinlerde olduğu gibi başarılı değiller. Balgamı vücutlarından kolay bir şekilde atamaz. Ancak öksürerek ya da ağız akıntısıyla balgamı çıkarmaya çalışırlar. Bebeğinize balgamını çıkarması için vereceğiniz ilaçlar sadece şurup şeklinde ya da buhar halinde olması gerekir. Özellikle öksürük kesici şurupları bebeğinize içirmekten kaçının. Çünkü bebeğinize içirdiğiniz öksürük şurubu balgam söktürmeyi engeller.

Bebeğinizin balgamını çıkarmak için fiziksel bir müdahalede bulunabilirsiniz. Bebeğinizi yüz üstü ve dizlerinin üzerine gelecek şekilde yatırın. Daha sonra bebeğinizin sırtına hafif bir şekilde vurarak, balgamın kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz balgam çıkarma konusunda zorlanıyorsa, bebeğinizin yattığı yastığın altına biraz daha destek koyarak, bebeğinizi dik bir pozisyonda uyumasını sağlayın. Bebeğiniz eğer bu pozisyonda uyursa, balgam bebeğin boğazına doğru akmaz ve böylece balgamın boğazda birikmesi engeller.

Aynı zamanda bebeğinizin bulunduğu odanın hava şartlarını düzelterek, balgamın daha kolay çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle bebeğin bulunduğu odayı her gün birkaç kere havalandırın. Bebeğinizi her gün bol oksijen almasını sağlayın. Odanın nemini ayarlamak için, odanın içerisine bir kap sıcak su koyun. Odanın nem seviyesini ayarlamak için buharın tüm odaya yayılması gerekir. Soğuk kış aylarında odayı sıcak tutmak için, odayı yüksek derecede ısıtmayın. Çünkü bebeğiniz çok sıcak ortamda rahat nefes alamaz. Bu durum da balgamın çıkmasını büyük oranda engeller.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.