Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Beze Neden Olur?

Bebeklerde bağışıklık sistemi ve hayati fonksiyonların gerçekleşmesini sağlayan organlar, yetişkinlerin organları gibi gelişmiş değildir. Bu sebeple bebeklerin bünyeleri hasta olmaya daha müsaittir. Bebekler çok çabuk hastalandığı için, ebeveynleri onları soğuk ve mikrop gibi etkenlerden özenle korumaya dikkat etmelidir. Bağışıklık sisteminde en önemli yapılardan birisi olan lenf bezleri, enfeksiyon halinde kendisini şişlikler ile belli eder.

Bebeklerde görülen hastalıklardan dolayı, vücutlarında beze oluşumu göze çarpabilir. Bebeklerde genelde bu bezeler boyunda şişlik şeklinde görülür. Lenf bezlerinin yanı sıra bu bezeler tiroid bezinin büyümesi yani guatr sebebiyle de oluşabilir. Doğuştan olan kist veya tümör kaynaklı bezeler de olabilir. Bebeklerde görülen bezelerin oluşumu anne ve babaların paniğe kapılmasına neden olabilir. Fakat bu durumda sakin olmalı ve bir an evvel alanında uzman bir doktora gitmeleri gerekir.

Bebeklerde Beze Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Enfeksiyon ve çeşitli hastalıklar sonucunda bebekler ve çocuklarda beze sorununa sıklıkla rastlanır. Vücutta yer alan lenf bezleri, dışarıdan gelebilen bakteri ve virüslere karşı koruyucu görevdedir. Fakat kimi zaman virüsler vücuda nüfuz edebilir. Böyle bir durumda lenf bezlerinde şişlikler görülebilir.
  • Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda, bademciklerin şişmesi gibi enfeksiyon hastalıklarında da boyun bölgesi ve çene altında bezeler meydana gelebilir. Üst solunum yolu rahatsızlıklarında boyun bölgesinde görülen bezeler, kendisini şişliklerle belli edebilir. Kızamık, kızamıkçık, suçiçeği ve adenovirüs gibi enfeksiyonel rahatsızlıklar bunların en önemlileri arasında yer alır.
  • Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda ise; streptokok, tifo, difteri, brusella, sifiliz gibi etkenleri saymak mümkündür. Ayrıca sıtma, kedi tırmığı hastalığı, toksoplazma ve kene ısırıkları da lenf bezlerinin büyümesine neden olabilir.
  • Enfeksiyonların dışında BCG aşısı vb. aşı reaksiyonları, aspirin, dermatitler, penisilin gibi ilaçlar ve böcek sokması gibi etkenler de lenf bezi büyümelerine sebep olabilir.
  • Romatoid artrit gibi romatizmal rahatsızlıklar, lösemi, iç salgı besi hastalıkları ve lenfoma gibi kanserlerde de lenf bezleri etkilenir. Bu durumlar bebek ve çocukların boyunlarında beze oluşmasına sebep olabilir.
  • Bebek ve çocukların boyun ya da vücudunun herhangi bir yerinde meydana gelebilen bezeler, farklı hastalıklar sebebiyle oluşabildiğinden dolayı, teşhisi ve tedavisinin yapılması için, ne zamandır var olduğu büyük önem taşır.

Bebeklerdeki Bezeler Nasıl Geçer?

Bezelerin ne zamandır var olduğu ve yeri incelenerek, zaman kaybetmeden teşhisi konulabilir. Genellikle beze oluşumu çok yeniyse bunun bir enfeksiyondan kaynaklandığı, belirli bir süredir varsa tümöral bir etkiden dolayı olduğu düşünülebilir. Şayet ki çok uzun bir süredir beze boyunda ise bu durum doğumsal bir etki olduğunu işaret eder.

En çok oluşan bezeler basit bir enfeksiyon ile gelişen boyun kitleleridir. Bu kitleler lenf bezi şişmesi olarak açıklanır. Öncelikle enfeksiyon kaynağı tespit edilmelidir. Boynun iki tarafında olan yüze yakın lenf bezi bulunur. Bunlar saçlı deriden itibaren sinüsler, bademciklerde, yumuşak damakta, dil, dudak ve boğazda yer alır. Bölgede görülen bir enfeksiyona ilk tepki lenf bezlerinde olur ve şişerler. Bu şekilde boyun bölgesinde bezeler oluşur. Enfeksiyonun kaynağı bulunduğu zaman, uygun bir antibiyotik tedavisi ile bu bezeler tedavi edilebilir.

Boyundaki bezeler belli bir süre boyunca varsa, lenf bezlerinin drenaj aldığı alanlar yani lenf dolaşımına yakın olan yerler doktor tarafından araştırılmalıdır. Hastanın baş ve boyun endoskopisi yapılır, bezenin neden kaynaklandığı belirlenir. Özellikle de geniz bölgesinin ihmal edilmemesi gerekir. Genizde oluşan hastalıklar boyunda bezelerin oluşmasına sebep olabilir. Bademcik ve ses telleri iyice incelenmeli, lenfoma gibi tümörlerin varlığı araştırılıp değerlendirilmelidir.

Bebek ve çocukların boynunda bulunan bezeler çok uzun bir süredir ordaysa, bunlar genelde doğumsal dokulardan yani basit yağ bezlerinden dolayıdır. Bunlar kötü huylu olmayan tümörler olabilir. Bu oluşumlar zararsız olsa da, ameliyat ile yerlerinden çıkarılabilir. Çünkü estetik olarak hoş bir görüntü vermeyebilirler. İleri yaşlarda da tümör gibi kötü huylu hastalıklara dönüşebilme ihtimalleri olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.