Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu

İlk dünyaya gelmelerinden itibaren altı aya kadar bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişmemiş olması sebebi ile enfeksiyonlardan sadece anne sütü sayesinde korunurlar. Anne sütünün içeriğinin çok zengin olmasına rağmen bazen bebeklerde boğaz enfeksiyonu görülebilir. İlk altı aydan sonra bebek anne sütünün korumasından yavaş yavaş uzaklaşarak, bağışıklık sistemi gelişmeye başlar. Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için çok iyi bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemi ne kadar iyi bir şekilde gelişirse, hastalıklara yakalanma riski o kadar düşük olur. Bazı bebeklerin bağışıklık sistemi çok iyi bir şekilde gelişmiş olsa da havaların soğuması, mevsimsel değişimler, çiçek polenine maruz kalınması, çok sıcak ve soğuk içecekler nedeni ile bazen boğaz enfeksiyonuna yakalanırlar.

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Neden Olur?

Bebeklerde boğaz enfeksiyonuna neden olan birtakım nedenler bulunmaktadır. Bu nedenler ise,

 

Bakteriler ve Virüsler

Bebeklerde boğaz enfeksiyonuna yakalanma nedeni ise beta hermolitik adı verilen bakteridir. Beta hermolitik bakterisinin havada yoğun bir oranda bulunması ve aynı zamanda bebeklerin bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemiş olmasından dolayı boğaz enfeksiyonu ortaya çıkmaktadır. Bazı virüsler de bebeklerde ortaya çıkan boğaz enfeksiyonun sebebi olmaktadır.

Polenler

Özellikle mevsimsel geçişlerde daha çok ortaya çıkan polenler, bazı insanların hasta olmasına neden olmaktadır. Hastalık yapan bazı polenler yüzünden bebeklerde boğaz ve üst solunum yolu enfeksiyonları çok sık ortaya çıkmaktadır. bebeklerin boğaz enfeksiyonuna yakalanmaları durumunda mutlaka doktora götürmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonlarının Belirtileri

 Bebeklerde çeşitli sebeplere bağlı olarak boğaz enfeksiyonu, yılın her mevsimden görülme ihtimali bulunmaktadır ama daha çok bakteri ve virüslerin çoğalma dönemi olan kış, sonbahar mevsimlerinde daha çok görülmektedir. Yaz ayların da ise soğuk içeceklerin çok fazla tüketilmesi, ıslak saçların kurutulmaması ve dondurma tüketiminin çok olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. bebeklerde ortaya çıkan boğaz enfeksiyonunun nedeni virüslerdir. Bu nedenle antibiyotikler kullanımı ile tedavisi mümkün değildir.

 • Bebeklerin boğazlarında ortaya çıkan ağrı ve lenf bezlerinin şişmesi
 • Yüksek ateş
 • Ağlarken seslerinin kısık çıkması, kararması ve yutkunurken acı hissetmeleri
 • Boğaz enfeksiyonuna bağlı olarak ağzının ve boğazının kuruması
 • Bebeklerin sürekli ağlaması ve burun tıkanıklığı
 • Bebeklerde sürekli öksürük olması ve aynı zamanda gözlerinin de kızarması,
 • Bebeklerin boğaz enfeksiyonuna bağlı olarak halsiz olması ve boğazının şişmesi
 • Bazı bebeklerin ise boğaz enfeksiyonu sebebi ile kusması

Bebeklerde birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan boğaz enfeksiyonun, bu belirtiler dışında ise kuru öksürük, bademciklerin büyümesi, gözlerde iltihaplanmalar, deride döküntüler ve aynı zamanda dil üzerinde kırmızı lekeler bulunmaktadır. Bebeklerde görülen boğaz enfeksiyonun virüs kaynaklı olması durumunda boğaz ağrısı, nezle, öksürük ve gözde iltihaplanma gibi belirtiler göstermektedir. Bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonun da ise ani bir şekilde başlayan ateş, boğaz ağrısı, karın ağrısı ve aynı zamanda baş ağrısı da ortaya çıkar.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonunun olup olmadığı tam olarak anlaşılmaz. Bu durumda bebeklerin boğaz enfeksiyonun tedavisi için strep adı verilen enfeksiyon testinin yaptırılması gerekmektedir. Strep swap A testi, bebeklerde görülen boğaz enfeksiyonun belirlenmesinde yapılan bir testtir. Bu test ile bebeklerin boğaz enfeksiyonun bakteri kaynaklı olduğu anlaşılmaktadır. Strep swap A testinin negatif çıkması durumunda boğaz kültürü adı verilen bir uygulamanın yaptırılması gerekmektedir. Boğaz kültürü adı verilen bu uygulama sonucunda, boğaz enfeksiyonu sebebinin virüs olduğu belirlenmektedir.

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Bebeklere uygulan birtakım testler sonucunda boğaz enfeksiyonuna virüs ya da bakterinin sebep olduğunun belirlenmesinin ardından uygun tedavi yöntemlerine başlanır. Bu tedavi yöntemleri ise,

Bebeklerde ortaya çıkan boğaz enfeksiyonuna virüs sebep olmuş ise, bu durumda doktorunuz gribal türü ilaçlar ile boğaz enfeksiyonunu hafifletmeyi amaçlamaktadır. Doktor ateş düşürücü ve aynı zamanda ağrı kesici şurupları reçeteye ile yazarak kullanılmasını tavsiye eder. Bebeklerde virüs kaynaklı olarak ortaya çıkan boğaz enfeksiyonu tedavisinde gribal özelliği bulunan ilaçların kullanımından sonra boğaz enfeksiyonunun şiddeti azalmaz ise, bebek doktorun vereceği karara göre hastaneye yatırılarak, tedavisine sağlık açısından daha donanımlı ve daha hijyen bir ortamda devam edilir.

Bebeklerde çeşitli sebeplerle oluşan boğaz enfeksiyonun kaynağı bakteri ise, doktorunuz mutlaka antibiyotik türü ilaçların kullanılmasını tavsiye edecektir. Antibiyotik tedavisi ise kesinlikle doktor kontrolünde ve doktorun tavsiye ettiği zamanlarda, belirli bir miktarda uygulanması gerekmektedir. bebeklerde bakteri kaynaklı ortaya çıkan boğaz enfeksiyonun tedavisinde uygulanan antibiyotik tedavisi, kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra etkisini göstererek, hastalığın şiddeti önemli bir ölçüde azalacaktır. Aynı zamanda bebeklere uygulana antibiyotik tedavisinde, eğer ateş yükselirse bunu önlemek için ateş düşürücü şurupların da kullanılması gerekmektedir. Bebeklere ateş düşürücü şurubun içirilmesinin yanı sıra üzerinde kalın kıyafetler varsa, onların ince ve hafif olan kıyafetlerle değiştirilmesi gerekmektedir. Bebeğinizi ne kadar kalın giydirirseniz ateşin düşme ihtimali o kadar azalmaktadır.

Bebeklerde çeşitli sebeplerle ortaya çıkan boğaz enfeksiyonun neyden kaynaklandığını belirlenmek için yapılan birtakım testler bulunmaktadır. Bu testlerin sonucuna göre, virüs kaynaklı bir boğaz enfeksiyonu değilse, bebeğe antibiyotik ağrılıklı bir tedavi uygulanmaması gerekmektedir. Eğer boğaz enfeksiyonun sebebi virüs ise, tedavi bebeği daha çok rahatlatmak ve hastalığın şiddetli belirtilerini hafifletmek amacı ile yapılması gerekmektedir. Eğer bebeklerde görülen boğaz enfeksiyonu bakteri kaynaklı ise antibiyotik tedavi uygulanmaktadır. Tedavinin başlamasından on gün sonra bebekler normal hayatına geri dönebilecekler, yani hastalığın belirtileri tamamen ortadan kalkmış olacaktır. Bebekler de iyileşme sürecine girmiş olacaklar.

Boğaz enfeksiyonuna yakalanan bebekler için evde uygulanacak birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ise,

 • İlk olarak bebeğin kaldığı odanın sıcaklık seviyesinin belirli bir ölçüde olması gerekmektedir. Odanın aşırı soğuk ya da aşırı sıcak olması bebeği olumsuz bir şekilde etkileyerek, bebeğin terlemesine engel olacaktır.
 • Eğer bebeğin ateşi varsa, üzerindeki kalın giysileri çıkararak, daha ince ve hafif kıyafetler giydirin. Kalın giydirmeniz durumunda bebeğin olan ateşi daha da artacaktır. Bebeğiniz oda sıcaklığının yüksek olmasından dolayı terlemişse, hemen üstünü değiştirmeniz gerekmektedir. Terli kıyafetler bebeğinizin daha çok hasta olmasına neden olacaktır.
 • Bebeğin kaldığı odanın temiz olması, polen, virüs, bakteri ya da mikrop gibi hastalığa neden olan eşya, oyuncak ve benzeri materyallerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Odanın temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Oda her gün belirli bir süre havalandırılmalıdır.
 • Bebeğin banyosunun ardından saçının ve vücudunun çok iyi bir şekilde kurulanması gerekmektedir. Bebeğin vücudunda ıslak herhangi bir yerin bulunmaması gerekmektedir. Islak olan yerler ateş oluşmasına ya da enfeksiyon oluşmasına neden olacaktır. Eğer yaz aylarında bebeğinizi denize ya da havuza girmesini istiyorsanız, sonrasında saçlarının ve tüm vücudunu mutlaka kurulayın. Yaz aylarında sıcak havada hasta olma ihtimali de bulunmaktadır.
 • Bebeğinize mama yediriyorsanız, mamanın ya da mama yapımında kullanılan sütünün ağzı açık bırakılmamalıdır. Bebeğin içtiği süt kaynatılarak sterilize edilmelidir. Bebeğin kullandığı emzik, biberon gibi malzemeler kaynatılarak temizliği yapılmalıdır.
 • Bebeğin içme suyunun oda sıcaklığında, ılığa yakın bir ısıda olmasına çok dikkat edin. Yaz aylarında bile olsa çok az dondurma ya da soğuk içecek verin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.