Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Burun Kanaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun kanaması genelde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Aynı zamanda ailelerin aklına ilk olarak kötü hastalıkların bir habercisi olabileceğini getiren önemli bir sağlık sorunu. Özellikle alerji, kan hastalıkları ya da farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hatta yeni doğan bebekte bile görülebilir. Burun kanaması bebek uyanıkken ya da uyurken meydana gelebilir. Ailelerin, bebeklerin burnunda kan görmesi daha çok paniklemesine neden olabilir. Masum olarak düşünülen burun kanaması aslında farklı birçok hastalığın önemli bir belirtisidir. Bu yazımızdan bebeklerde burun kanamasının nedenlerini ve nasıl geçeceğini öğrenebilirsiniz.

Bebeklerde Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

bebeklerde burun kanaması

Bebeklerin bağışıklık sistemi belirli bir yaşa kadar tam olarak gelişmez. Bu nedenle hastalıklara daha duyarlı olurlar. Üst solunum yolu hastalıklarından birkaçı olan nezle, grip, sinüzite daha kolay yakalanabilir. Bu hastalıkları geçirirken, burun mukozası tahriş olabilir. Bu durum da burun kanamasına neden olabilir. Bebeklerde burun kanamasının sebeplerinden biri alerjidir. Bebeğinizin herhangi alerjen maddeye karşı duyarlılığı varsa, uzun süre maruz kaldığı zaman burnu kanayabilir.

Özellikle soğuk kış aylarında hava sıcaklığı düşer ve kuru bir hava oluşur. Burnun içi kuruduğu mukozaya zarar verir ve bu durum bebeklerde burun kanamasına neden olabilir. Serum fizyolojik içeren bazı damlalar ya da spreyler kullanarak, burnun içini nemli tutabilirsiniz. Aynı zamanda hava kuruluğunu önlemek için bebeğinizin bulunduğu odada buhar makinesi kullanarak, sürekli nemli tutabilirsiniz.

Ellerinin fonksiyonunu keşfeden bebek, bilinçsiz olarak parmağını burnuna sokabilir. Burun içine zarar vererek, mukozayı tahriş edebilir. Bu durumda bebekte burun kanaması gerçekleşebilir. Bebeklerde birtakım sebeplere bağlı olarak meydana gelen kan hastalıkları da burun kanamasını tetikleyebilir. Kan yer alan trombosit pıhtılaşma hücrelerini kan hastalıkları büyük oranda etkiler. Bebeklerde burun kanaması bu sebeple meydana gelebilir. Eğer burun kanamasının altında yatan sebep kan hastalıkları ise, bebeğin vücudunda farklı bölgelerde de kanama olabilir. Diş eti kanaması, kesilen yerin uzun süre kanaması ve morarma gibi belirtileri de bulunabilir.

Bebeklerde meydana gelen böbrek ve karaciğer hastalıklarının önemli bir belirtisi olarak burun kanaması görülür. Yaz aylarında hava sıcaklığının yüksek seviyelere geldiği günlerde burun mukozası büyük ölçüde zarar görebilir. Hava sıcaklığının yüksek olması burnun içini kurutarak, tahriş olmasına neden olur. Bu durum da beraberinde burun kanamasını getirir. Bebekler oyun oynarken ya da etrafı keşfetmeye çalışırken, burnuna sert bir cisimle vurur ya da herhangi bir yere çarpabilir. Buruna alınan darbenin şiddetine bağlı olarak burun kanamasına yol açabilir.

Bebekler oyun oynarken, yeni buldukları bir nesneyi keşfetmeyi çok severler. Keşfettiği cismi tanımak için ağzına ya da burnuna sokabilir. Bu özellikle küçük oyuncaklar, boyalar ya da bozuk paralar için geçerli olur. Bebek sert bir cismi burnuna sokmak için zorlarsa, burun mukozasına büyük ölçüde zarar verir. Burun mukozası zarar gördüğü zaman, burun kanamasına yol açabilir. Cismin burundan çıkarılmasıyla birlikte kanama yoğunlaşabilir.

Bebeklerde Burun Kanaması Nasıl Geçer?

bebeklerde burun kanaması

Bebeklerde birtakım sebeplere bağlı olarak burun kanamasına ortaya çıkabilir. Bebeğinizin burnu kanadığı zaman, özellikle sakin olmaya çalışın ve bebeğinize paniklediğinizi herhangi bir şekilde belli etmeyin. Bebeğinizin burun kanamasını geçirmek için ilk olarak bebeğin başını öne eğin. Baş ve işaret parmağınızla bebeğin burnunun ucuna hafif bir şekilde bastırın. Kanın durmasına yardımcı olmaya çalışın. Birkaç saniye arayla parmağınızı gevşetin ve tekrar burnuna bastırın. Bebeğinizin başı geriye doğru yatma pozisyonunda olmamalı. Bu pozisyonda kan bebeğin boğazına ya da genzine kaçabilir. Bir süre kanın durmasını bekleyin ancak herhangi bir azalma olmazsa burun ucuna hafif baskı uygulamaya devam edebilirsiniz.

Bebeğinizin burun kanaması tamamen durduktan sonra, burnuna soğuk buz kompresi uygulayabilirsiniz. Yaptığınız tüm müdahaleye rağmen, burun kanaması durmazsa hiç vakit kaybetmeden bebeğinizi bir doktora götürün. Endoskopik yöntemlerle burun kanamasının asıl nedeni belirlenir ve uygun tedavi yöntemi tercih edilir. Kanamayı durdurmak için burun içine tamponlar uygulanır. Tampon uygulaması kanamanın süresine göre 2 ya da 7 gün süresince kullanılabilir. Tampon haricinde, kılcal damar kanamalarında koterizasyon ya da elektrokoter gibi yöntemler yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.