Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebekler dünyanın en güzel şeyidir ancak özellikle bakımı da çok büyük bir sorumluluk gerektirir. Çünkü bebeğin doğduktan sonraki her anı anne ve baba için yepyeni bir macera anlamına gelmektedir. Bu macera süresince anne ve baba bebek ile alakalı her daim yeni bir şeyler ile karşı karşıya kalır. Bu noktada anne ve babanın bebek bakımı konusunda yeteri kadar bilgili olmasının yanı sıra doğru bir şekilde yönlendirilmiş olmaları da gerekir.

Bebeğin dişleri gebeliğin üçüncü ayı ile altıncı ayı arasında şekillenme sürecine başlar. Doğumdan sonraki yedinci aydan itibaren de alttaki ve öndeki kesici dişler ağza yavaş yavaş yerleşmeye başlarlar. Aslında diş çıkarmak direkt olarak kalıtsal faktörler ile de ilgilidir. Dolayısıyla her bebekte birbirinden bir takım farklılıklar ortaya koyabilir. Hatta bu süreçte bebeğin annesinin ve babasının ilk diş çıkarma sürecinin bile büyük bir önemi bulunmaktadır. Genelde bebeğin tüm dişleri doğumdan sonraki altı ay ile otuz ay arasındaki zamanda tamamlanarak son halini alabilmektedir. Eğer bu sürecin dışında bir işleyiş var ise bir doktor ile görüşerek anormal giden bir şeylerin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

screenshot_2

Genelde bebeklerin diş çıkarma dönemleri diş etlerinin açılmasından sonraki üç aydan itibaren başlamaktadır. Bu süreçte de bebeklerde salya artışı görülür, hafif ateş meydana gelebilir, sürekli olarak ağlama ve sürekli olarak bir huzursuzluk hali ortaya çıkabilir, bebeğin ağzının çevresinde çok hafif döküntüler oluşabilir, bebek bu süreçte her daim ellerini ısırma ihtiyacı içerisine girebilir, bebeğin uyku düzensizliğinde büyük bir artış meydana gelebilir, bebek ciddi oranda iştahsız bir hale gelebilir. Bunlar bebeğin diş çıkarmasının belli başlı bir takım belirtileridir. Eğer ki bebekte bu belirtiler yavaş yavaş görülmeye başlar ise artık anne ve babalar diş çıkarma sürecine girildiğini anlayabilirler. Fakat yine de dikkatli olunmasında büyük bir fayda vardır. Aynı şekilde bu belirtilerin çok temkinli bir şekilde izlenmesi ve kontrol altında tutulması gerekir. Genelde diş çıkarma sürecinin başladığını ilk müjdeleyen belirti bebekteki salya artışı olmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde bebeklerin çenesinde ve ağızlarının çevresinde birtakım kızarıklıklar ve hafif döküntüler de oluşabilmektedir. Bu konuda endişeye kapılmaya gerek yoktur çünkü bu genelde görülen normal bir süreçtir. Eğer anne ve baba böyle bir şey ile karşı karşıya kalır ise bebeğin yüzünü temiz ama kesinlikle yumuşak bir bez ile silmeli ve aynı zamanda bebekler için uygun olan bir nemlendirici krem ile de nemlendirmelidir.

Bebeklerin diş çıkarma zamanlarında ateş de neredeyse kaçınılmaz şeylerden bir tanesidir. Genelde bu zamanlarda bebeklerde otuz yedi derece gibi bir ateş görülmesi uzmanlar tarafından normal olarak kabul edilmektedir. Fakat eğer ateş bu rakamdan biraz daha fazla ise dikkatli olunması ve bir doktora gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü bu genelde bu süreçte bebeğin bağışıklığının azalmasından dolayı viral enfeksiyon geçirebileceği ihtimalini de beraberinde getirmektedir. O yüzden bebeğin ateşinin çok fazla yükselmemesi gerekir kesinlikle. Aynı zamanda diş çıkarma dönemi hem ebeveynler hem de bebekler için çok sancılı bir süreçtir. Bu yüzden bu dönemde anne ve babanın doktor ile sürekli irtibat halinde olması ve doktoru süreç hakkında bilgilendirmesi gerekir. Eğer anormal bir şey hissedilirse de bebek hiç vakit kaybedilmeden bir hastaneye götürülmelidir.

Diş Çıkarma Döneminde Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

screenshot_1

Bebek diş çıkarma sürecine girdiği zaman bebeklerin diş etlerinde de müthiş bir hassaslaşma meydana gelir. Aynı zamanda buna bağlı olarak bebek bir şeyler yemeği ya da içmeyi reddedebilir. Hatta buna bağlı olarak bebeğin kilo alması yavaşlayabilir ya da tamamen durma seviyesine gelir. Fakat eğer bebek bu süreçte besinleri reddediyor ise bebeğe verilen anne sütü ile mama takviyesi bir şekilde yeterli olacaktır. Yani bebek yemek yemiyor diye telaşa kapılıp bebeği daha fazla için zorlamamak gerekir. Bu çok daha sağlıksız ve kötü bir durumu beraberinde getirme ihtimali olarak tehlikeli bir davranış olur. Eğer ki bebeğiniz diş çıkarma sürecinde çok fazla iştahsız bir hale gelmiş ise bebeğe soğuk meyve püresi ve su verilebilir. Bu onun hem diş eti ağrılarına iyi gelir hem de meyve ve su aldığı için yeterli ve vücudunun ihtiyaç duyduğu besinleri de almış olacaktır. Aynı zamanda eğer bu süreçte bebeğin dışkısı da çok sulu olmaya başlar ise bunun da bir açıklaması vardır. Şayet bebekte çok yoğun bir salya artışı ortaya çıkmış ise bu salyaların bir kısmı bebek tarafından direkt olarak yutulur ve bu da dışkıyı normalden çok daha sulu bir hale getirir. Yani aşırıya kaçılmadığı müddetçe bu da normal bir durum ve doğal bir süreç olmaktadır.

Bebeğin Diş Eti Şiştiği Zaman Ne Yapılması Gerekir?

screenshot_2

Yine sürecin doğal bir çıkarımı olarak bebeğin dişinin çıkacağı yerlerdeki diş etlerinde ciddi oranda şişme ve kızarma da görülebilir. Genelde bu süreçte önce diş eti gözle görülür şekilde beyazlaşır ve sonrasında da o bölgede diş görülmeye başlar. Hatta diş ilk ağızda görüldüğü zaman bir miktar kanama bile meydana gelebilir. Genellikle bu bölge ve kanama kendi kendine iyileşebilen bir durum olmaktadır. Fakat eğer ki bir iyileşme görülmez ise mutlaka bebeğin bir doktora götürülmesi gerekir. Ebeveynler unutmamalıdır ki ileri yaşlarda dişlerin sağlıklı olması bebek yaşlarda dişlere iyi bakılması ile direkt olarak doğru orantılı olmaktadır.

Bu süreç en az anne ve baba kadar bebek için de çok can sıkıcı bir süreçtir. O yüzden de bebeğin bu süreçte bir miktar rahatlatılması gerekir. O sebeple bebek ile sık sık oyun oynamak, onun algısını başka yerlere geçebilecek birtakım aktiviteler yaratmak ve bebeğin bu sancılı süreçte güvende olduğunu hissedebilmesi için sürekli olarak kucakta güvenli kollarda olduğunu düşünmesi de çok önemli bir şey olmaktadır.

Eğer bebeğin ağrıları çok rahatsız edici bir seviyede ise ağrı kesici şuruplar da tercih edilebilir. Fakat bu noktada kesinlikle anne ya da baba kafasına göre ilaç seçip istediği dozlarda bebeğe vermemesi gerekir. Sürecin her aşamasından doktor haberdar edilmeli ve ilaç kullanımı konusunu da doktor tayin etmelidir. Yani bebeğin diş çıkarmaya başladığı zamanlarda da özellikle verilecek ilaçlara dikkat edilmesi gerekir. Hatta bazen diş ağrıları için verilen bir ağrı kesici ilaç bu süreçte bebeğin başka bir hastalığını da gizliyor olabilir. Dolayısıyla çok da fazla ağrı kesiciye yüklenmemek gerekir. Eğer ki tüm bu uygulamaların sonunda hala daha bebeğin sıkıntıları bir iyileşme belirtisi göstermiyor ise bu kez de yine doktor tavsiyesi ile anestezik özelliği olan diş jelleri kullanmaya yoluna gidilebilir. Fakat bu kararı da hem bebeğin doktoru hem de bir çocuk diş doktoru vermelidir. Ancak bu ilaçlar da düzenli olarak kullanılmamalıdır çünkü eğer düzenli olarak kullanılırlarsa ileri dönemlerde başka organlarda bazı birtakım rahatsızlıkları da beraberinde getirebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.