Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Diş Çürümesi

Bildiğimiz üzere bebeklerin ilk dişleri ortalama olarak  yedinci ayın ortalarında belirti göstermektedir. Ancak bazı nedenlerden dolayı bebeklerin dişleri üçüncü ayda da belirtilerini gösterirken bazen bu durum on ikinci aya kadar sürebilir. Dişlerimiz çıkması bazı kalıtsal bilgilere dayalıdır. Bu konuyu ele almak gerekirse anne ve babanın dişleri erken ya da geç çıkmış ise bebekte de bu durumun aynısı olması beklenir. Bebekler diş çıkarırken bazı belirtiler gösterebilir. Görülen belirtilerin arasında sıkça görülenler salya akıtmak, çenede ve yüzde döküntü, öksürmek, ısırma isteği, ağrı, iştahsızlık, ishal, düşük ateş ve uyanık kalma gibi sebepler bulunmaktadır.

Bebeklerde bazen dişler çıkar çıkmaz dişlerde sarı ve kahverengi lekeler oluştuğunu gözlemleriz ve bu dişlerin kırılıp döküldüğünü fark ederiz. Ama aslında bu dişlerde gördüğümüz lekeler diş çürümesidir ve bu yüzden kırılır. Küçük yaşta olasının nedenini biberon çürüğü adı verilen çürüktür.

Bebeklerin sağlıklı beslenmesi diş sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeklere ilk altı ay anne sütünden başka ek bir gıda verilmemesi önerilir. İlk altı ay içinde bebeklerine ek gıda veren annelerin bebeklerin durumu genelde hastalığa eğimli bebekler olduğunu gözlemlemişizdir. Yapısal olarak bebeklerin süt dişleri daimi dişlerden daha güçsüzdür.

Bebeklerde Diş Çürümesi Neden Olur?

1. Kalıtsal

kalıtsal

Bebeklerde diş çürümesinin belli bir bölümü kalıtsaldır. Bebeklerde diş çürümesi bir hastalık olarak görülmesede diş çürümesi kalıtsal özellikler taşıyabilir. Eğer anne ve baba bebeklik döneminde biberon çürümesi, diş kırılması görülmüş ise bebekte de bu rahatsızlığın görülme ihtimali yüksektir. Bu kalıtsal olan diş çürümesine tedavi yöntemi henüz daha yoktur.

2. Sağlıksız Beslenme

sağlıksız beslenme

Bebeklerde sağlıklı beslenme diş sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle ilk altı ay anne sütü ya da doğal inek sütü tercih edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde bebeklere ek gıda verilmemesi birçok diş hekimi bakımından önerilir. Sağlıksız beslenme sonucunda dişler yeteri kadar güçlü olamaz çürümeye ve kırılmaya yol açabilmektedir. Büyüme ve gelişme döneminde olan bu bebeklere doktorlar kalsiyum, fosfor, flüor alınmasını önerilir. Bebeklik çağlarında sevdiğimiz bazı çiğneme gerektirmeyen gıdalar yapışkan olduğu için dişlere kolayca yapışıp diş çürümesine neden olabilir.

3. Tükürük Akış Hızı

tükürük akış hızı

Bebeklerde bazen diş çürümesinin önemli bir etkeni vardır. Bu bebeklerin tükürük yapısı ve tükürük akış hızı ile alakalıdır. Örneğin bebekken  tükürük tamponlama seviyesi düşük ise bu durum diş çürümesini daha da kolaylaştırır.

4. Tükürük PH’ ı

tükürük ph ı

Tükürüğün Ph’ı 6,5-7,5  arasındadır. Her tükürük bezinin salgısının ayrı özelliği vardır. Bunlardan birkaçı dişlerimize zarar verip onları çürütmektedir.

Bebeklerde Diş Çürümesi Nasıl Engellenir?

Bebeklerde oluşan, bazı biberon çürükleri tedavisi yaşlarının küçük olması nedeniyle zor olabilir. Bu yüzden diş çürümesini önlemek  için bazı çözüm yollarına başvurulabilir. Çözüm yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Eğer gece yatmadan bebeğinize besin vermiş iseniz beslenmeden sonra bebeğinize su vermelisiniz ya da gece yatmadan önce bebeğinize herhangi bir besin vermeyiniz.

2. Bebeğinizi emzikle veya biberonla uyumasına izin verilmemelidir. Bebeklere uyku sırasında ya da yatmadan önce bebeklerin beslenmesi anne sütü ya da biberon ile emmesi bebeklerin ağzında süt birikerek  mikropların dişlere kolayca erişebileceği bir ortamı oluşturur. Bu nedenle Türk Diş Hekimleri Birliğinin uyarısına göre bebeklerinizi özellikle gece uyumadan önce beslenmesi sonucunda dişlerinin temizlenmesini önemle bildirmektedir.

3. Elinizin işaret parmağına sarılmış ince yumuşak bir tülbent ile bebeğinizin dişleri temizlenmelidir. Ancak bu işlem yapılırken bebeğinizin dişlerine hasar verilmeden yavaşca yapılması gerekmektedir.

4. Bebeğiniz bir yaşını geçtikten itibaren düzenli aralıklarla mutlaka bir diş hekimine götürülmelidir.

5. İlk altı aydan sonra başlanan ek gıdaların bazıları çiğneme gerektirmeyen, ağızda eriyen, karbonhidrat ağırlıklı besinler yerine sebze ve meyve ağırlıklı besinler verilmesi gerekmektedir. Çünkü bu besinler dişlere yapışarak bebeğinizin dişlerinin çürümesine olanak sağlar.

6. Bebeğinize vereceğiniz süte, asla şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcıları ilave etmeyiniz. Çünkü bu tatlandırıcılar hem bebeğinize hemde bebeğinizin dişlerine zarar verebilir.

7. Bebeğiniz beslendikten sonra mutlaka ona biraz süt içirmelisiniz ki dişleri arasında kalan besinler zaman geçtikçe mikroplara dönüşüp bebeğinizin dişlerini çürütmesin.

8. Eğer bebeğinizde parmak emme gibi kötü alışkanlıkları var ise bunlardan uzak tutunuz. Çünkü parmak emme çocuklarda diş sağlığını bozmaktadır.

9. Bebeğiniz 2-3 yaşına çiğneme refleksi henüz daha gelişmemiş olduğu için bebeğinize yumuşak kıllı, küçük başlı diş fırçası ile fluoritsiz diş macunuyla birlikte dişlerinin fırçalanması gerekmektedir. Ancak bu dönmede sizler ebeveynleri olarak bebeğinize diş fırçalarken yardım etmelisiniz.

10- Bebeğinize kalsiyum içerikli zengin besinler verilmelidir. Çünkü kalsiyum bebeğinizin dişilerinin dış yüzeyini korur ve güçlenmesini sağlar ve dişlerin çürümesini geciktirir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.