Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Epilepsi

 Epilepsi Nedir?

Epilepsi,  beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk, beynin normal çalışmasını sağlayan elektriğin, kontrol edilemez halde yayılması sonucu oluşur ve genellikle bilinç kaybına neden olur. Beyindeki bu kontrolsüz elektriksel boşalma bir kaç dakika sürer ve biter, tekrar eden nöbetlerle kendini gösteren hastalıktır epilepsi.

Epilepsinin diğer adı da sara hastalığıdır ve genellikle bu sara olarak bilinen epilepsi hastaların nöbetler şeklinde geçirdikleri bu rahatsızlık, bazı kişilerde bayılma, bazılarında ağzın köpürmesi şeklinde görülür. Geçici bilinç kaybına neden olan epilepsi, sinirsel bir rahatsızlıktır, tedavi edilmez ise ilerleyen safhalarda nöbetler sıklaşır, bilinç kaybı süresi uzar ve hasta nöbeti ne zaman geçireceğinin farkında olamaz.

Epilepsi hastalığı, her yaşta görülebilen hastalıklardandır, 65 yaş sonrasında daha fazla görülmektedir.

Bebekler de ise genellikle bir yaşına kadar ortaya çıkıyor ve küçük nöbetler olarak gerçekleşiyor. Bebeklerde genellikle anormal şekilde ağız hareketleri, gözlerdeki kaymalar, ayak hareketlerinde pedal çevirme şeklindeki hareketler gözlenebilir. Çocuklarda ise nöbetin şiddetine göre vücudun kilitlenmesi, kasılması, ağızdan köpük gelmesi, olmayan şeyleri var gibi görmesi yani halüsinasyonlar, karşılarında bulunan eşya gibi nesnelerin olduğundan büyük veya küçük olarak görmek şeklinde de ortaya çıkabildiği durumlar vardır. Havale gibi, kafa travması gibi olaylar ise epilepsi nöbetlerini tetikleyen durumlardır.

Epilepsi Neden Olur?

Nedeni bilinmeyen epilepsi hastalığına bir takım faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Bu faktörlerde bazıları, doğum sırasında bebeğin beynine oksijen gitmemesi, bebeğin beyin zarında oluşan iltihaplar, bebeğin havale geçirmesi ve genlerden kaynaklanan bozukluk ve hastalıklar epilepsiye neden olan etkenlerdendir.

Bebeklerdeki nöbetler, hafif geçtiği için fark edilmeyebilir. Bu nöbetler ani sıçramalar ve sonrasında kolların ve bacakların kasılmasıyla, kolların ve bacakların açılamaması halidir, gözler sabit olarak bir noktaya bakması, kısa süreli duyarsız olma hali, boş bir şekilde anlamsız hareketler yapma olarak bu nöbetler kendini gösterir.

Bu durumları anne bebeğini gözlemlemeli, süreklilik arz ediyorsa vakit geçirmeden bir nöroloji uzmanına gidilmelidir.

Genetik olarak ailede epilepsi hastalığı olan varsa çocuğunuzda da görülme oranı fazladır.

Epilepsinin Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi hastalığı yaşa göre değişen nedenleri vardır, örneğin bebekte doğum sırasındaki beynin oksijensiz kalması gibi.

Bebeklerdeki epilepsi nöbet belirtileri, oturan bebeğin sürekli olarak defalarca kez, öne düşüp atlanır hali alması veya başının öne düşmesi, yatarken ise, her iki eliyle de sürekli halde bir şeyler tutuyormuş hareketini yapması.

Etrafla ilişkinin kısa bir süreliğine de olsa kesilmesi, sorulan sorulara bu yüzden yanıt vermemesi, gözlerin seri olarak açılıp kapanması, anormal hareketler yapılması, birden bire değişen ruhi gerginlikler, öfke ve korku gibi, garip olarak kokular, sesler, tatlar, görüntüler olduğunu söyler epilepsi nöbeti geçiren çocuklar. Kolların ve bacakların gözle görülür şekilde seri olarak istemsiz ve normal olmayan şekilde hareketlerde bulunması.

Epilepsi Nöbetlerinde Neler Yapılabilir?

Nöbet geçiren kişilerin geçirdikleri her nöbet, epilepsi nöbeti değildir. Epilepsi nöbet tarifine uyan nöbet insan yaşamında her hangi bir zamanda bir kez olabilir, bu normaldir, ya da bebekler ağladığında bazen nefeslerini tutar ve bu durum onların nefes alamamaktan kasılmalarına sebep olur, bu nefes tutma nöbetidir, epilepsi ile uzak yakın herhangi bir ilişkisi yoktur. Uykudan korkarak veya çığlık atarak uyanma şeklide vardır, nöbet olarak tanımlanan bu da uyku bozukluğu olarak adlandırılan nöbettir. O yüzden yapılan tetkik, tahlil ve testlerin sonucunda kesin olarak epilepsi teşhisi konmuşsa bebek veya yetişkin, epilepsi hastası olarak adlandırırlar.

Epilepsi nöbetlerinin süresi kısadır, eğer 10 dakikayı geçiyorsa bu durum nöbet geçiren hastanın beynine zarar verebilir, bunun sonucunda bilinç kaybı ve kendinde olmama hali ile düşebilir, bayılabilir ve kendine zarar verebilir.

Epilepsi nöbetleri hastalığın safhasına göre farklılıklar gösterir, bilincin kaybolması şeklinde olan nöbette kişi ne yaptığını, nöbet geçirirken de, nöbet sonrasında da hatırlamaz, bilinçsiz hareketleri dikkati çeker. Diğer nöbet şeklindeyse hasta vücudun tamamı veya beynin kontrol edemediği bölgelerde kasılmalar, yere düşüp çırpınma ve ağızdan gelen köpükler şeklinde kendini gösterir. Üç ile beş dakika süren bu nöbette de hasta nöbet anını hatırlamayabilir.

Epilepsi yani sara nöbeti geçiren birinin kendisine zarar verme ihtimali de yüksek olduğundan öncelikle bu durum önlenmeli, yine etrafında bulunan eşyalara çarpıp kendisine zarar vermemesi için önlemler almaya dikkat edilmeli, bilinç kaybı olduğunda çenesi kilitleneceği ve dilini ısırma ihtimaline karşı nöbet geçiren hastanın çenesini açmaya ve açık tutmaya çalışılmalıdır. Ağzında herhangi bir gıda maddesi bulunuyorsa öncelikle bu madde çıkarılmalı, yakası açılarak nefes alabilmesine olanak sağlanmalıdır.

Epilepsi nöbeti geçiren bebeğinizi nöbet sırasında yatay bir şekilde yatırın ve başının altına bir yastık koyun. Kucağınızda veya ayağınızda sallamayın, ferahlamasını düşünerek üzerine su serpiştirmeyin ve rahatlaması açısından bir şeyler yedirmeye uğraşmayın.

Epilepsi hastalığının türüne göre, bebeklerdeki ve çocuklardaki nöbetler yılda bir iki kez tekrarlar, bazı nöbet türlerinde bu nöbet sayısı altmışa kadar çıkabilir. Nöbetlerin çok olması demek çocukların olsun bebeklerin olsun zeka, davranış ve fiziksel açıdan yaşam şekillerini etkilemektedir. O yüzden nöbetin sayısı doktorlarca önemlidir bu nöbetlerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Epilepsinin Tedavisi Var mıdır?

Epilepsi hastalığı ile yaşamak oldukça zordur, çünkü nöbetlerin nerede geleceğini bilemezsiniz, ancak kontrol altına alınabilen rahatsızlıktır, eğer nöbetler ardı ardına gelmiyorsa. Hastalık ve nöbet gurupları farklı olan epilepsi hastalığının bir gurubu tamamıyla tedavi edilebilir hasta gurubudur.

Tedavisi de evresine göre uzun zaman alabilen guruplar da vardır, eğer nöbetler kontrol edilebiliyorsa normal bir birey gibi yaşayabilmekte mahsur olmamaktadır.

Epilepsi hastalığına teşhis konulabilmesi için bir takım testler yapılması zorunludur, çünkü başka hastalıklarla karışma olasılığı vardır.

Epilepsi hastalığının da bir çok türü vardır. Bazı türlerinde ilaç ile tedavi sağlanırken, bazı türlerine cerrahi bir operasyon gerekebilir, bazılarına da beyne takılan pil yardımıyla tedavisi gerekebilir.

Bu yüzden epilepsi hastalığının tanımı için gerekli olan, MR denilen beyin görüntüleme, EEG ve doktorun hastası için gerekli gördüğü diğer test ve tahliller yapılır. Alınan sonuçlara göre tedavi şekli uygulanır. Epilepsi hastasının nöbetleri doktora doğru şekilde aktarılmalıdır. En kolay yöntem günümüz teknolojisi olan cep telefonlarıyla nöbet anı kameraya alınabilir, nöbetin gün ve sayıları takvim şeklinde not edilebilir.

Yapılan tetkik, test ve tahlil sonuçlarına göre hastalığın teşhisi kesinleştiyse, tedavisine başlanır demiştik, bu tedavi epilepsi hastalığının hangi gurup olduğuna bağlı olarak, bir gurup da sadece tek ilaç tedavisi uygulanıp kontrol altına alınan nöbetler, zamanla çocuk büyüdüğünde iyileşme sağlandığı için ilaç bırakılır. Diğer gurup hastalarda ise birden fazla ilacın aynı anda kullanılmasıyla kontrol altına alınabilen nöbet şekilleridir.  Uzun süren ilaç tedavisi uygulanılması gerekir.

Bazı guruptaki epilepsi hastalarına ketojenik diyet adı verilen tedavi şekli uygulanmaktadır. Yağ oranı zengin besin maddelerinin tüketilmesi prensibine dayanır.

Epilepsi Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Epilepsi hastası olan çocuklarınıza gereğinden fazla koruyucu anne baba rolünü üstlenmemeniz gerekir, normal hayatlarına devam edebilmeleri için yasaklamalardan kaçınmanız gerekir, çünkü aşırı koruyuculuk çocuğun ruhsal ve sosyalleşme alanını yok denece kadar azaltıyor.

Epilepsi nöbetlerini tetikleyen faktörler, açlık ve susuzluk, antidepresan ilaçlar kullanmak, alkol, madde bağımlılığı, parlak ışıklar bu faktörlerden bazılarıdır.

Epilepsi hastası olan çocukların özellikle yapmaması gereken spor dallarının başında boks ve Uzakdoğu sporları olan karate, tekvando geliyor, bunun dışında paraşütle atlama sporu da yapılmaması gereken spor türlerindendir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.