Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri, Gazı Olan Bebek İçin Ne Yapılır?

Bebeklerin sindirim sistemlerinin yeterli düzeyde gelişmemiş olması dolayısıyla gaz oluşumu normal karşılanır. Gaz oluşumunun doğal karşılanmasındaki bir başka etken için bebeklerin çok az hareket etmesidir. Ara ara gaz oluşumu normal karşılansa da bazı bebeklerin gaz sorunu diğerlerine göre daha uzun sürelidir. Hatta bu bebeklerde gaz sorunu uyku ve beslenme düzenlerini etkileyebilecek boyutlara ulaşabilir. Ebeveynlerinin telaşlanmasına sebep olan gaz sorununun çözümü yok değil. Bebeğin beslenme düzeni doğru bir şekilde ayarlanır, belirli aralıklarla hareket etmesi sağlanırsa bu problemin çözüme kavuşturulması mümkün.

Bebeklerde Gaz Sancısının Belirtileri Nelerdir?

bebek ve anne

Genel olarak bütün bebeklerde gaz sancısının belirtileri aynıdır. Basit bir gözlemle gaz sancısının söz konusu olup olmadığı anlaşılabilir. Gaz sancısı çeken bebekler ağlamalarından ve vücut hareketlerinden sancı çektiklerini belli ederler. Eğer bebekte şu hareketler gözleniyorsa gaz sancısından şüphelenilebilir;

  • Ağlarken ayaklarını karnına doğru çekme
  • Beslenme saatleri sonrasında daha fazla ağlama
  • Kusma, ishal veya kabızlık
  • Karın bölgesinde şişkinlik
  • Aşırı huysuzluk
  • Sakinleştirmek için kucağa alındığında ağlamaya devam etme

Bebekte Gaz Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bebekte gaz olup olmadığı basit bir fiziksel muayene ve bebeğin genel durumu kontrol ederek anlaşılabilir. Genel olarak gaz sancısı çeken bebekler daha huzursuz olurlar. Karın bölgelerinde de hissedilir derecede şişlik olur. Memeyi veya biberonu reddetme eğilimindedirler.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde gaz sancısı iki haftalıkken başlar, genellikle beşinci ayda son bulur. Bebek hareketlenmeye başladıkça gaz sancısı problemi de azalır. Ancak bazı bebeklerde altıncı ayla birlikte ek gıdalara geçişte tekrar bir gaz sancısı sorunu meydana gelebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Geçer?

Ek gıdaya geçen bebeklerde gaz sancısı sindirim sisteminin gıdalara uyum sağlaması ile birlikte son bulur. Bu dönemde yaşanan gaz sancıları bir önceki döneme göre daha rahat atlatılır. Özellikle emeklemeye ve daha fazla hareket etmeye başlayan bebeklerde gaz problemi daha az yaşanır.

Bebeklerde Gaz Sancısını Artıran Etkenler

bebek

Bebeklerde gaz sancısını artıran etkenler arasında ilk sırada beslenme sırasında aşırı hava yutma gelir. Bebeğin doğru pozisyonda tutulmaması sindirim sistemine daha fazla hava kaçmasına ve buna bağlı olarak da gaz miktarında artışa neden olur. Emzirme tekniğinin değiştirilmesi bu noktada faydalı olacaktır. Bebek mama ile besleniyorsa gaz sorunu olan bebekler için özel olarak üretilmiş biberonlar kullanılabilir.

Bir diğer neden ise gıdalara olan alerjidir. Anne sütündeki bazı maddelere ya da mamanın içeriğine alerjisi olan bebeklerde gaz sancısı görülme sıklığı daha fazladır. Katı gıdalara geçen bebeklerde ise brokoli, baklagiller gibi gaz yapan yiyecekler gaz sancısını tetikleyebilir.

Anne sütü ya da formül mamalarda bulunan laktoza karşı duyarlıklık da gaz sancısını artıran yaygın nedenlerdendir. Laktoza karşı hassasiyeti olan bebeklerin anneleri inek sütü içeren gıdalardan uzak durarak bu soruna çözüm getirebilirler. Formül mamalarda ise laktoz içermeyen mamalar tercih edilebilir. Yapılan araştırmalar anne sütü alan bebeklerde gaz sancısı sorununun daha az görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Ne Yapılmalı?

bebek masajı

Bebeklerde görülen gaz sancısı problemi basit birkaç yöntem ile giderilebilir.

1. Masaj

Özellikle bebeğin karın bölgesine yapılan masaj gaz sancısını gidermek için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biridir. Zeytinyağı gibi bebek cildine uygun bir yağ ile düzenli olarak masaj yapmak sindirim sisteminin de daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.

Karın bölgesine masaj yaparken avuç içi bebeğin göbek hizasına konulur. Saat yönünde ve saat yönünün tersinde hareketlerle el hareket ettirilir.

2. Bacak egzersizleri

Gaz sorununa karşı önerilen çözümlerden bir tanesi de bacakların bisiklet çevirir gibi hareket ettirilmesidir.

Fazla sert olmayan hareketlerle bebeğin bacakları karnına doğru ve sanki pedal çeviriyormuş gibi çevrilir. Bu esnada bebekte bir miktar gaz çıkışının olması gerekir.

3. Beslenme pozisyonuna dikkat etmek

Bebekte gaz sancısı varsa beslenme pozisyonunun gözden geçirilmesi gerekir. Bu noktada anne ve bebeğin kendisini daha rahat hissedeceği ancak bebeğin hava yutmasını engelleyecek bir pozisyon tercih edilmesi önemlidir.

4. Hareket ettirmek

Hareketsizlik, bebeklerde gaz sancısını tetikler. Bunun önüne geçmek için bebek taşıma aparatları kullanarak bebekleri gezdirmenin gaz sancısını hafiflettiği bilinir. Bebek gün içinde kucakta düzenli olarak da gezdirilebilir.

5. Beslenme sonrası gaz çıkartmak

Hem anne sütü hem de formül mamayla beslenen bebeğin her öğün sonrası gazının çıkartılması gerekir.

Bunun için bebek kucağa alınır, sırtı hafif hareketler ile sıvazlanarak gaz çıkması sağlanır.

6. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak

Emziren annelerin gaz yapan yiyeceklerden uzak durmaları önerilir. Baklagiller, lahana gibi gıdalar ile birlikte kafein içeren yiyecekler ve içecekler de bu listede yer alır.

Bebeğin Gaz Sancısını Geçirmek İçin Doğal Yöntemler?

rezene

Doğal yöntemler arasından bebek için en uygunun seçilmesi gaz problemini hafifletmeye yardımcı olur. Ancak herhangi bir girişimde bulunmadan önce bebeğin takibini yapan doktor ile iletişime geçilmesi gerekir.

  • Kimyon, gaz sancısını gidermekte etkili doğal malzemelerden biridir. Altı aydan küçük ve anne sütüyle beslenen bebekler için annenin kimyon tüketmesi yeterlidir. Altı ayından büyük bebekler için az miktarda kimyon yemeğe eklenebilir.
  • Bebeklerin topuklarına acı elma yağı ile masaj yapmak da gaz sancısının giderilmesini sağlayan çözümlerden bir tanesidir. Ancak acı elma yağının çok az miktardakullanılması gerekir. Bebekte herhangi bir alerjik reaksiyon görülmesi durumunda ise kullanıma ara verilmelidir.
  • Rezene, gaz sancısını giderme konusunda oldukça etkilidir. Yine altı aydan küçük bebeklerde anne sütü veye formül mama kullanımı dışında başka bir gıda maddesi verilmesi sakıncalı olduğu için rezeneyi anne tüketebilir. Mama alan bebeklerde ise rezene kullanımına ancak bebeğin doktoru karar vermelidir.
  • Papatya çayı aracılığıyla da gaz probleminin giderilmesi mümkün. Ancak doğada bulunan bütün papatyalar gıda olarak tüketilmeye uygun değildir. Diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi papatya çayının bebek için tüketimine doktor karar vermelidir. Anne ise papatya çayını kendisi tüketerek sütünden bebeğine geçmesini sağlayabilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.