Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Geniz Akıntısı

Aslında bebekler de yetişkinlerden çok farklı hastalıklar yaşamıyorlar. Fakat bebeklerin henüz vücutları yeteri kadar bağışıklık kazanmadığı için en ufak bir sorunda ebeveynler onların sağlığı için endişelenmeye başlıyorlar. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi de geniz akıntısıdır. Bildiğiniz gibi geniz akıntısı yetişkinlerde görüldüğünde sıradan bir hastalık olduğu düşünülür ve ilaçlı tedavi ile kısa sürede iyileştirilir. Ancak bebekler için geniz akıntısı rahatsızlığı biraz daha farklı bir şekilde ilerleyebiliyor. Bu yüzden geniz akıntısının ne olduğunu, önlemlerini ve tedavilerini iyi bilip ona göre hareket etmek gerekiyor.

Bebeklerde Geniz Akıntısı Nedir?

Geniz akıntısı özellikle bebeklerin kış aylarında yaşadığı bir rahatsızlık ve ağırlıklı olarak soğuk algınlığının ardından ortaya çıkıyor. Bebek, geniz akıntısı rahatsızlığına sahip olduğunda burunundan boğazına doğru bir salgı gidiyor. Burunda bulunan ve yüz kemiklerine doğru genişleyen boşluklar olan sinüslerden bu akış gerçekleşir. Ancak geniz akıntısının bebeklerde görülme sebebi ile alakalı olarak pek çok farklı neden ortaya koyulabilir.

Bebeklerde Geniz Akıntısı Neden Olur?

Bebeklerde geniz akıntısı görülmesinin esas nedeni burun boşluklarında ve sinüslerde üretiliyor olan mukus miktarında bir artış meydana gelmesi ya da bu mukusun bir şekilde burun tarafından boşaltılamaması. Bunlar en temel nedenler olarak gösteriliyor. Fakat elbette geniz akıntısının görülmesi ile ilgili olarak başka farklı nedenler de belirtebiliriz.

1. Alerji

Bilindiği üzere alerji, vücudumuzun bazı uyaranlara yani alerjenlere karşı savunmaya geçtiğinde bir nevi sinyal olarak verdiği aşırı tepkiler olarak açıklanır. O nedenle tüketilen ya da solunan herhangi bir madde vücudumuz tarafından zararlı diye algınlandığı vakit, mukus üretiminde ciddi bir artış gerçekleşebilir.

Bu da çok küçük yaştaki bebeklerde alerjiye bağlı olarak geniz akıntısı oluşmasına sebep olabilir. Bebeklerin en çok sorun yaşadığı ve geniz akıntısına neden olabilecek alerjenler; toz, polez, sigara, hayvan tüyü, çiçekli bitkiler ve çiçeksiz bitkiler. Tüm bunların haricinde elbette saman nezlesi ile alerjik rinit ve benzeri rahatsızlıkları da aynı kapsamda değerlendirmemiz mümkün.

2. Astım

Astım hastalığı herkesin bildiği gibi kronik akciğer iltihabı ve solunum yolu iltihabı kaynaklı olan, aynı zamanda solunum yollarında da büyük oranda daralmaya sebep olan son derece yaygın bir hastalık. Ağırlıklı olarak çocuk yaşlarda ortaya çıkan astım hastalığı bazen bebek yaşlarda da kendisini gösterebilir. Bebeklerde astım teşhisi ile beraber mukus artışı ve solunum yollarında müthiş bir hassasiyet ortaya çıkabilir.

İşte tüm bu hassasiyetlerden dolayı da bebeklerin geniz akıntısına dair şikayetleri gittikçe artmaya başlar. O nedenle böyle bebeklerde hem geniz akıntısı tedavisi hem de astım tedavisi için hiç vakit kaybetmemek gerekir. Bebeklerde astım ya da astım krizine yol açabilecek bazı durumlar olarak; alerjiler, solunum yolu iltihabı, zatürre, çok şiddetli ağlama ve soğuk hava gösterilebilir. Bu sebeplerden dolayı bebekleri astımdan ya da astıma yol açabilecek durumlardan biraz daha fazla korumak gerekecek.

3. Sinüs İltihapları

Genellikle grip ya da soğuk algınlığı gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelen üst solunum yolu iltihaplarında gözün çevresindeki boşluklarda yani sinüslerde ihtihap oluşmasına görülebilir. İşte tam da bu durum, bebeklerde meydana geldiğinde geniz akıntısına yol açabilir. Aynı şekilde bebeklerde çok sık olarak görülen kulak iltihabı da geniz akıntısına yol açabilen nedenler arasında gösteriliyor.

4. Diğer Nedenler

Tüm bunların dışında bazen hastalıklar dışında elimizde olan ya da olmayan bazı nedenler de bebeklerde geniz akıntısına sebep olabiliyor. Özellikle bebekleri sürekli olarak sırt üstü yatırmak, bebeği sigara dumanı, toz dumanı, egzoz dumanı ve parfüm gibi bazı tahriş edici etkenleri de olan kokulara maruz bırakmak, bebeğin çok kuru havada uzun süre kalması, bebeğin burnuna yabancı ve sert bir cismin kaçması, mukusun sürekli olarak burun boşluğunda yani sinüslerde birikmesi de geniz akıntısı yaşamasına sebep olan nedenler arasında gösterilir.

Bebeklerde Geniz Akıntısı Belirtisi

Aslında bebeklerde geniz akıntısı görülmesi ile ilgili en net belirti bebeğin sürekli olarak öksürmesi olur. Çünkü bu akıntı ve balgam bebekte şiddetli öksürüğe neden olur. Hatta bazı durumlarda şiddetli öksürük ve benzeri nedenler bebeğin boğazını fazlası ile tahriş ederek hafif de olsa kanamalara sebep olabilir. Ancak bu kanın bebeğin balgamında görülmesi çok da mümkün olmaz. Genellikle bu kan bebeğin kusmuğunda net bir şekilde görülebilir.

Bunların yanı sıra bebeklerde geniz akıntısı ile beraber; nefes alıp vermede zorluk yani nefes darlığı, bebeğin sesinin kısılması, bebeğin bir anda çok huysuz ve sinirli olması, çok fazla burun akıntısı görülmesi, bebeğin anne sütünü emerken çok sık ara vermesi ve o şekilde emmesi, bebekte hırıltılı ses görülmesi, bebeğin son zamanlarda iştahsız olmaya başlaması ve yutkunmakta güçlük çekmesi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. O nedenle bu belirtilerin birinin ya da birkaçının görülmesi durumunda bir doktora gidilmesi ya da doğru şekilde müdahale edilmesi gerekir. Ebeveynlerin bebeğin durumunu çok titiz bir şekilde incelemesi çok önemli.

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Bebeklerde geniz akıntısının tedavisi için farklı yöntemler izlenebilir. Bu yöntemler genellikle geniz akıntısının şiddetine ve belirtilerin fazlalığına göre değişiklik gösterebilir.

1. Emzirmek

Annenin bebeğini düzenli olarak ve sık aralıklarla emzirmesi çok önemli. Çünkü anne sütü ile emzirme sayesinde hem bebeğin çeşitli hastalıklara karşı bağışıklı güçlenmiş olur hem de bebeğin mukusu inceltilir ve geniz akıntısı azalır. Bu nedenle mutlaka bebeklerin sık sık emzirmek gerekir.

Bunun haricinde eğer bebek katı gıdaları tüketmeye başladıysa aynı şekilde bebeğin su tüketimini de attırmak gerekir. Ayrıca bebeklerin odalarında havayı nemlendirici bazı cihazlar çalıştırmak da kuru havanın bebek üzerindeki tahriş edici etkisini azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede bebeğin nefes alıp vermesi de kolaylaşmış olur.

2. Aspiratör ve Tuzlu Su Çözeltisi

Bebeklerin kullanımına yönelik pek çok burun aspiratörü bulunuyor. Bu burun aspiratörlerini kullanarak bebeğin burnunda oluşmuş olan fazla mukus alınabilir. Bu sayede artık mukus, bebekte geniz akıntısı oluşması gibi bir etki yaratamaz. Eğer burun aspiratörü işlevsiz bir hale gelir ise de bebek için içinde tuzlu su bulunan burun spreyleri kullanılabilir. Bu yöntem de bebeğin vücudundaki mukusu inceltip açar, o da aspiratör ile tekrar alınabilir.

3. İlaç Tedavisi

Solunum yolu ilhtihapları genellikle virüs kaynaklı olarak ortaya çıkar. Fakat çok nadir durumlarda bakteriler yüzünden de meydana gelebilir. İşte bu durumlar için antibiyotik kullanmak gerekebilir. Ancak kesinlikle antibiyotik başta olmak üzere hiçbir ilaç bebeğe bir doktorun tavsiyesi olmadan verilmemeli. Alerji yüzünden bebekte geniz akıntısı oluşmuş ise antihistaminik ilaçlar tercih edilir.

Aynı şekilde dekonjestan kullanılarak da burun tıkanıklığı ortadan kaldırılabilir. Eğer ki alerjik rinit gibi bir hastalık var ise burun streoid spreylerinin tercih edilmesi de mümkün. Fakat bilinmesi gerekir ki bebeklerde yetişkinlerin kullandığı ilaçlar kullanılamaz. O yüzden bebeğe herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Aynı şekilde ilacın dozunun da doktor tarafından belirlenmesi gerekir.

4. Nane Yağı İle Masaj Yapmak

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin dışında bazı doğal metotlar da tercih edilebilir. Özellikle nane yağı ve okaliptüs yağı bu gibi durumlarda oldukça etkili olan iki madde. Siz de bebeğinizin hem sırt bölgesine hem de göğüs bölgesine nane yağı ya da okaliptüs yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu iki maddenin hem kokusu hem de içeriği onun solunum yollarını açacak ve sinüslerindeki mukus rahat bir şekilde dışarı atılmasına olanak tanıyacak.

Bir diğer işlevsel olan doğal yöntem ise herkesin doğal antibiyotik olarak bildiği soğan olabilir. Bunun için soğanı dörde böldükten sonra bebeğin yakınlarında bir yere bırakabilirsiniz. Bu sayede bebeğin nefes rahat bir şekilde açılmaya başlar ve geniz akıntısı da hızla ortadan kaybolur.

5. Diğer Tedaviler

Bunların yanı sıra bazı önemli noktalara dikkat ederek hem geniz akıntısına karşı önlem almak hem de tedavi sürecini hızlandırmak mümkün. Öncelikle bebeğinizin kullandığı emziklerin ve biberonların yeteri kadar dezenfekte olduğundan emin olun. Bu sayede bebeğinizi çok önemli hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Mümkün mertebe bebeğinizi fazla havasız ve kalabalık olan ortamlarda tutmayın.

Bebeğinizin sürekli uyuduğu yatağın, beşiğin, yorganın ve yastığın içinde plastik ürün olmasın. Bebeğiniz için böyle ürünler seçerken mutlaka doğal malzemelerden yapılmış olanlarını seçmeye özen gösterin. Eğer bebeğinizin bir alerjisinin olup olmadığını önceden tespit ederseniz uzun vadede geniz akıntısı sorunu ile karşılaşmanın önüne geçersiniz. Bu noktada da doktorunuza gidip bir alerji testi isteyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.