Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Göz Tansiyonu

Göz Tansiyonu Nedir?

Halk arasında göz hastalığı olarak da bilinen glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi sebebi ile görme sinirlerinin zarar görme durumudur. Bu rahatsızlıkta kişinin görme alanı yavaş yavaş daralma göstermektedir. Bu nedenle glokom yani göz tansiyonu rahatsızlığı çok sinsi bir hastalıktır. Belirtilerini ancak son aşamalarda göstermektedir. Vaktinden sonra koyulmuş olan bir tanı da görme sinirine onarılmayacak şekilde zarar verebilir.

Farklı çeşitlerde göz tansiyonları bulunmaktadır.

Açı Kapanması Glokomu

Bu tür kalıtsal sebeplerden dolayı olabilmektedir. Glokomlu hastaların %5 – 10 arasını oluşturan bir çeşittir. Dar açılı glokom olarak da bilinmektedir. Bu glokomda göz tansiyonu çok hızlı yükselmektedir. Hastalar bulanık görme, şiddetli göz ağrısı, baş ağrısı, ışığın etrafında gökkuşağı hareleri, mide bulantısı ve kusma gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirler. Tedavide gecikme olursa birey görme duyusunu kaybedebilir, bu nedenle acil bir şekilde tedaviye geçilmelidir.

Açık Açılı Glokom

En yaygın görülen glokom tipidir. Glokom şikayetlerinin büyük kısmı bu türe aittir. Genelde başlangıç evresinde belirti göstermez. Bu nedenle göz içi basıncı yavaş yükselir dolayısıyla belirtiler de yavaş yavaş ortaya çıkar. Görme kaybının yavaş yavaş yaşanması da geç fark edilmesine sebep olur. Kalıcı zararın ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Konjenital Glokom 

Doğuştan itibaren olan bir çeşittir. Birkaç ay içinde gözde belirgin bir büyüme, sulanma ve bulanıklaşma ile kendini belli eder. Erken cerrahi tedavi yapılmazsa körlükle sonuçlanabilir.

Neovasküler Glokom

Çok ağır bir glokom türüdür. Şeker hastalığına bağlı gözün sinir tabakasında tutulum, damar tıkanıklığı ya da herhangi bir şekilde beslenmesine engel olan bir durum ortaya çıktığında iriste anormal damarlar gelişir ve ilerleyerek açıyı örter.

Normal Basınçlı Glokom

Düşük basınçlı glokom olarak da bilinmektedir. Normal göz içi basıncına rağmen görme alanı kaybı ve görme siniri hasarı bulunmaktadır. Bu bireylerde görme sinirinde bir dolaşım bozukluğu söz konusu olduğu için göz içi basıncın daha da düşürülmesi gerekmektedir.

Oküler Hipertansiyon 

Bazı gözlerde ortalama değerlerin üstünde göz içi basıncı görülebilir fakat görme alanında hasar tespit edilmez. Yani görme sinirleri normal şekildedir. Bu vakalarda göz içi basıncı yeterli derecede yükselmediği sürece tedaviye ihtiyaç duyulmaz fakat düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.

Göz Tansiyonunun Nedenleri Nedir?

Göz tansiyonu genel olarak 40 yaş üstü kişilerde rastlanmaktadır. Göz içi basıncına bağlı bir rahatsızlık olduğundan dolayı, göz içi basıncı yüksek olan kişilerde gelişme riski bulunmaktadır. Fakat göz içi basıncı yüksek olan her bireyde göz tansiyonuna rastlanmaz, sadece rastlanma ihtimali vardır.

1-Genetik 

Göz tansiyonunun sebebi genetik olabilir. Ailesinde göz tansiyonu olan kişilerde glokom olma ihtimali daha yüksektir. Bir veya birden fazla gende bozukluk olma ihtimali olabileceğinden bu bireyler hastalığa karşı daha da duyarlı olmaktadır.

2-Şeker Hastalığı 

Şeker hastası kişilerde de göz tansiyonu gelişme olasılığı yüksektir.

3-Ciddi Göz Yaralanmaları 

Göz yaralanması da göz içi basıncı yükselmesine sebep olabilmektedir.

4-Diğer Sebepler

Retina dekolmanı, göz tümörleri ve kronik üveit ya da iritis gibi göz iltihapları da risk faktörleri arasındadır. Bazı göz operasyonları da ikincil göz tansiyonu gelişimini tetikleyebilmektedir. Ayrıca miyop olan kişilerde de göz tansiyonu riski yaklaşık iki kattır. Uzun süreli kortizon kullanımı da ikincil glokomun gelişmesine neden olabilmektedir.

Bu doğrultudaki bazı riskleri taşıyan bireylerin mutlaka düzenli bir şekilde göz muayenesi yaptırmaları gerekmektedir. Bu sayede erken teşhis ile tedavi sürecine girilebilir.

Bebeklerde Göz Tansiyonu Nedir?

Bebeklerde göz rahatsızlığı “Konjenital Glokom” (yeni doğan göz tansiyonu) olarak tanımlanır. Anne karnında göz sıvısı üretimi başlamış olmasına rağmen, bu sıvının dolaşımını ve damar sistemine ulaşmasını sağlayacak olan göz içindeki yapılarının yeterli gelişememesi sonucunda göz içi basıncı artış göstermektedir. Bu durumda gelişimsel bir glokom ortaya çıkmaktadır.

Göz içi basınçtaki artışın sadece genetik bir rahatsızlığın nedeni olma durumu, primer konjenital glokom olarak adlandırılır. Gelişimsel glokomların büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Görülme sıklığı da 1/10.000 olarak belirlenmiştir. Genellikle her iki göz birlikte etki görmektedir fakat rahatsızlığın boyutu farklılık gösterebilmektedir. Tek taraflı hastalık sıklığı %25-30’dır. Ayrıca erkek bebekler kız bebeklere oranla biraz daha fazla etkilenmektedirler.

Genellikle bebekle ilk kez karşılaşan uzmanlar ilk tanıyı koymaktadır. Doğumdan sonra ilk birkaç haftada ya da birkaç yıl içinde ilk tanı koyulabilmektedir. Tanı koyulan zamana göre isimlendirilebilir. Eğer klinik belirtiler doğumda kendini gösteriyorsa yeni doğan tipi, 2-3 yaşlarında ortaya çıkarsa infantil (bebek) tip ya da erken çocukluk, genç adolesan döneminde ise juvenil (genç erişkin) tip olarak isim verilmektedir.

Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

bebek

1. Büyük Göz (Buftalamus – Öküzgözü)

Göz küresinin en dış katmanı bebeğin 2-3 yaşlarında oldukça esnek bir yapıdadır. Bu sebeple göz tansiyonu bulunan bebeklerin anne karnındaki sürecinden itibaren göz küresinde büyüme meydana gelmektedir. Bu durumda gözün ön arka ekseni uzamaktadır.

Yüksek göz tansiyonu ilk 2 ila 5 yıl arasında gözün büyümesine sebep olabilmektedir. Bu dönemdeki teşhis klinik bulgulardan yararlanılarak kolay bir şekilde koyulabilir. Ancak daha da ilerleyen yaşlarda sklera (göz kabuğu) sertliği erişkin seviyeye ulaşacağından dolayı göz küresinde büyüme gerçekleşmez. İleri yaşlardaki teşhis için erişkin glokomuna benzer yöntemler kullanılması daha doğrudur.

2. Işık Hassasiyeti

Yüksek göz içi basıncına bağlı olarak bebekler çoğu zaman ışığa karşı oldukça fazla hassasiyet göstermektedirler. Gözün ön penceresi olan kornea bulanık ve ödemli olduğu için bebeğe rahatsızlık duygusu verebilir. Kornea tamamen saydam olduğu için gelen ışınları yansıtarak parlaklık oluşturmaktadır. Bu sırada aydınlık ortamlarda koyu renkli camların kullanımı çok büyük bir zarar teşkil etmez. Göz içindeki basınç normale döndüğü zaman bu hassasiyet de geçmektedir.

3. Şaşılık

Bazı bebeklerde az görmekten dolayı gözlerinde kayma olabilmektedir. Bu kaymalar burun köküne doğru içeri ya da dışarıya doğru olabilir.

4. Göz Sulanması

göz sulanması

Göz basıncına bağlı olan ışık yansımaları ve korneada ödem var  ise gözde sulanma olması doğal bir reflekstir. Basıncın normal değerlere düşmesi durumunda sulanma problemi de geçecektir.

5. Az Görme ve Titreyen Göz

Yüksek göz içi basıncına bağlı kornea bulanıklığı ya da optik sinir zararına bağlı olarak gözde titreme ve az görme mümkün olabilir.

6. Kornea Bulanıklığı (Ödemi)

Konjenital glokom olan bebeklerde yüksek göz içi tansiyonu neticesinde normal gözde şeffaf olması gereken kornea yapısında sıvı toplanması (ödem) görülmektedir. Bebeğin göz rengi ve göz içi dokuları detayı bile rahatlıkla seçilememektedir. Bulanık grimsi beyaz bir görünüm olmaktadır.

Kornea ödemi özellikle bebeğin ağlama sırasında gözle görülür şekilde netleşir. Bunun sebebi de ağlama sırasında göz tansiyonunun artmasıdır. Zamanında uygun bir tedavi ile göz tansiyonu düşürülürse ödemli kornea şeffaflaşır ve normale döndürülür. Ancak tedavi olmaz ise ya da yeterli sonuç alınamazsa kornea dokusunda kalıcı değişiklikler olabilir. Bu durum ileride bireyin görme duyusunun azalmasına sebep olmaktadır.

Bebeklerde Göz Tansiyonu Teşhisi Nasıl Koyulur?

Bebeklerin uyanık halde ağlaması sebebi ile genel anestezi altında detaylı değerlendirme yapılır. Göz tansiyonu teşhisi koyabilmek için mutlaka göz kontrolü ve basınç ölçümü yapılmalıdır. Aynı zamanda göz içinde görme siniri ve görme tabakası muayene edilmelidir.

Genel anestezi altında bebeklerde ilk olarak GİB ölçümü yapılmaktadır. Ardından göz dokuları detaylı bir şekilde muayene edilir. Buna ön segment muayenesi denilmektedir. Daha sonra kornea çapı ve kalınlığı ölçülür. Sonrasında da oftalmoskopi ile göz dibi muayenesi yapılır. Ayrıca göz kırıcılığının tespiti ve ultrasonografi de yapılmaktadır.

Bebeklerde Göz Tansiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

bebeklerde göz tansiyonu tedavisi

Primer konjenital glokomun tedavisi cerrahi operasyonlar ile yapılabilmektedir. Tıbbi tedavi, sadece cerrahiye hazırlık döneminde ve cerrahi sonrası daha fazla göz tansiyonunu düşürmek istenilen durumlarda yardımcı olması amacı ile başvurulan bir yöntemdir.

Cerrahi tedavinin boyutu, patolojik bozukluğun yaygınlığına ve tipine, gözde meydana gelen zarara göre hekimler tarafından belirlenmektedir. Konjenital glokomlu durumlarda ilk uygulanacak olan cerrahi tedavi çok büyük önem taşımaktadır. Başarılı bir şekilde uygulanan ilk cerrahi ile vak’aların yaklaşık olarak % 70’ inde yeterli oranda göz tansiyonu düşüşü gözlenebilmektedir.

İlk yapılan cerrahinin başarısız olma durumu ise daha sonrasında uygulanacak olan tedavilerin başarısını düşürmektedir. Bu sebep ile ebeveynlerin bebeklerinde konjenital glokom şüphesi duyduğu anda bir uzmana danışması çok önemlidir. Çünkü konjenital glokom tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi yapılmayan durumlarda ya da yeterli tedaviyi göremeyen bireylerde ciddi görme kaybı yaşanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.