Grip genel olarak burun, boğaz ve akciğerlerde, influenza virüsü tarafından meydana gelen bir enfeksiyondur. Çok fazla çeşide sahip influenza virüsü bulunmakta ve birkaç tanesi diğerlerine göre daha yaygın bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Grip mevsimi genellikle Ekim ile Mart ayları arasına denk gelmektedir. 5 yaşının altındaki çocuklarda ve özellikle 2 yaşın altındaki bebeklerde çok ciddi grip komplikasyonları meydana gelmektedir. Her yıl 20 bin civarındaki bir sayıya sahip 5 yaşın altındaki çocuklar zatürre gibi grip komplikasyonları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Eğer bebeğinizin üzerinde grip belirtilerini gözlemliyorsanız, derhal bir doktor gözetimi altında incelenmesini sağlamalısınız. Bebeğiniz antivirüs ilaçlar ile gerçekleştirilecek bir tedaviye ihtiyaç duyabilir. 2 haftalığa kadar olan bebeklerde hastalığın ilk 2 günü içerisinde yapılan tedavi en verimli sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.

Bebeklerde Grip Neden Olur?

Eğer bebeğiniz öksüren ve hapşıran, grip olmuş birine yakın ise nefes alma sırasında grip virüslerini vücuduna alıyor olabilir. Hastalığa yakalanan insanların, belirtiler başlamadan önce ilk 1 veya 2 gün ve hastalık belirtileri başladıktan sonra 5-7 gün arasında grip hastalığı bulaşıcı özellik taşımaktadır. Gribin diğer insanlara bulaşma sebebi ise insanların sürekli birbirleri ile yakın temas halinde bulunmalarıdır. Hastalığın ciddiyeti ise kişiden kişiye değişmektedir.

Bebeklerde Grip Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde grip sırasında tipik olarak oluşan grip belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Kuru bir öksürük meydana gelmesi
 • Kas veya vücut ağrılarının oluşması
 • Baş ağrısı oluşumu
 • Yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik hissinin meydana gelmesi
 • Ürperme ve vücut üzerinde çeşitli titremelerin oluşması
 • Kusma ve kabızlık gibi belirtiler bebeklerde grip sırasında oluşabilecek belirtiler arasında yer almaktadır. Ancak baş ağrısı ve kas ağrılarını bebekler üzerinde tespit etmek oldukça zordur.

12 aylık ve daha küçük çocuklarda yüksek ateş olması, bu ateşin 24 saatten daha fazla sürmesi ve bir hafta içerisinde herhangi bir değişmeye uğramayan öksürük oluşumu durumlarında bebeğinizi derhal bir doktor gözetimi altında inceletmeniz gerekmektedir.

Ayrıca ciddi bebek grip belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler ise acil servis çağırmanızı gerektirmektedir. Bunlar arasında hızlı nefes alma veya zorlukla nefes alma, mavi veya gri cilt rengi, yeterli miktarda su içmeme, ciddi veya kalıcı kusma durumu, kalp, akciğer veya astım gibi hastalıklara sahip olma durumları oldukça ciddi durumlardır ve acil servis vasıtası ile medikal yardımın hemen alınması gerekir.

Bebeklerde Gribin Risk Faktörleri Nelerdir?

Bebeğinizde rastlanan birtakım durumlar grip riski taşımaktadır ve acil bir tıbbi yardım alması gerekmektedir. Bu durumlar arasında;

 • Emzirme ve burun temizleme sonrası halen nefes alma güçlükleri yaşıyorsa
 • Cildi mavimsi veya grimsi bir renk alırsa
 • Nöbetlerin oluşması durumunda
 • Verdiğiniz sıvıları içmiyorsa ve susuzluk belirtileri gösteriyor ise
 • Hastalığın önceki aşamalarına göre daha hasta gözüküyor ise bir an önce bebeğinizi doktora götürmeniz ve tıbbi bir yardım almanız bebeğinizin sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olacaktır.

Bebeklerde Grip Komplikasyonları Nelerdir?

Bebeklerde grip hastalığının gelişmesi oldukça yaygındır. Oluşan boğaz enfeksiyonu ise ses tellerini etkilemekte ve nefes problemlerine, düşük hızla nefes almaya ve öksürmeye sebep olmaktadır. Zatürre ile sonuçlanan akciğer enfeksiyonları, bebeklerde oluşan diğer olası grip komplikasyonları arasında yer almaktadır. Yeni doğanlarda grip oluşumu kulak ve sinüs enfeksiyonlarına neden olur. Grip komplikasyonları ise bebeklerde kalp, beyin ve bağışıklık sistemi sorunlarına neden olmaktadır.

Bebeklerde Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerde grip belirtileri gözüktüğü an bir doktora götürülmelidir. Bebekler grip olduğunda asetaminofen isimli bir ilaç her 4 saatte bir verilerek yüksek ateş ve ağrıları azaltacaktır. Ailelerin görevi ise doktorları ile konuşarak bu ilacın dozajının ne kadar olacağını danışmak olacaktır. Eğer bebeğinizde yüksek bir ateş var ise ince kıyafetler giydirilmeli ve oda sıcaklığı 20 derecede sabit tutulmalıdır. Ayrıca bebeğin yeterli miktarda su tüketip tüketmediğine dikkat edilmeli ve bebeği doktorunuzun talimatları ile anne sütü ve diğer sıvılar ile düşük miktarda beslemelisiniz.

Grip oluşumuna önlem olarak her yıl düzenli olarak aşı yaptırmak gerekir. 6 aylık ve daha büyük olan bebeklerin aşı yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur. 2 yaş ve üzerindeki sağlıklı çocuklarda ise herhangi bir astım veya hırıltı belirtisi yoksa burun spreyi de verilebilir.

Bazı bebeklerde ise aşı yapıldıktan sonra 1-2 gün süresince yüksek ateş meydana gelebilir. Daha ciddi belirtilere sahip olunması durumunda ise çıkan ateş 1-2 günden daha fazla sürebilmektedir. Bazı aileler yapılan aşının bebeğin canını yaktığını düşünmektedir. Ancak 2 yaşın altındaki bebeklerin gribe yakalanma eğilimi daha yüksek olduğundan aşının yapılması gerekmektedir. Eğer bebeğin annesinde grip hastalığı bulunmakta ise bebeği emzirmemesi gerekir. Anne sütünün bir şişeye doldurulması ve sağlıklı bir insan tarafından bebeğe içirilmesi gerekir.

Bebeklerde Gribe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde grip komplikasyonlarını azaltabilecek birtakım tedbirler ile hastalık oluştuktan sonra belirtilerin etkilerini azaltabilirsiniz.

1.Çay

g1

Çay sadece yetişkinler için değildir. Kafeinsiz özelliği ile çay, renkli kaplar içerisinde günde birkaç kez bebeğe içirilmelidir. Susuzluğu önlemenin yanı sıra griple boğuşan bebekler için nane ve zencefil ile yapılan çaylar özellikle detoks için pozitif özellikler taşımaktadır. Ayrıca çayı antimikrobik hale getirebilmek için içerisine bir miktar organik bal ilave edebilirsiniz.

2.Nemlendirme

g2

Kış aylarında kullanılan ısıtıcılar sadece odanın içerisini kurutmamakta, aynı zamanda bizlerin içini de kurutmaktadır. Ancak bir nemlendirme cihazı temin ederek içerisini daha nemli bir hale getirebilirsiniz. Ya da bebeğinizi duş aldırırken odasının kapısını açık bırakmanız durumunda içeriye giren buhar odanın nemlenmesini de sağlamış olacaktır.

3.Duş Almak

g3

Duş yaptırmanız, grip rahatsızlığına sahip olan çocuğunuz için olumlu etkiler yaparak rahatlamasını sağlayacaktır. Ancak yüksek ateşi olması durumunda duş aldırmanız tavsiye edilmez. Eğer yüksek ateş söz konusu ise ılık bir su ile duş aldırmak rahatsızlığa sebep olan durumların uzaklaştırılmasını sağlayacaktır.

4.C Vitamini

g4

Absorbik asit formuna sahip olan C vitamini, grip ve diğer virüslere karşı ilaçlardan daha iyi savaşacaktır. Çocuklar için 500 mg’lık çiğnenebilir dozlar tavsiye edilir ve her 2 saatte bir yarım dozaj azaltmanız gerekir. Bu şekilde belirtileri azalttığını gözleyeceksiniz.

5.Hijyen

g5

Bebeklerde grip oluşumunda hijyen oldukça önemli bir faktördür. Temiz ve hijyenik bir ortamda bulunan çocuklar hem daha çabuk iyileşecek hem de hastalığın yayılması önlenmiş olacaktır. Bu yüzden aileleri ellerini su ve sabun ile yıkaması gerekmektedir. Ayrıca el temizleme jelleri de kullanabilirsiniz. Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi yıkamadan çocuğunuza dokunmayınız.