Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Grip

Üst solunum yolunda meydana gelen enfeksiyonlar nezle olarak isimlendirilir. Genelde nezle burun akıntısıyla başlar. Hafif sayılabilecek bir hastalıktır. Fakat bebekler yaşadıkları durumları anlatamayacakları için bu esnada bebeği kontrol etmek gerekmektedir. Çünkü burun tıkanıklığı oluştuğu zaman bu bebeği huzursuz edecek ve nefes almasını zorlaştıracaktır. Belirtisi burun akıntısı ve başta şeffaf olup zamanla sarı-yeşil renk olan mukozadır. Öksürme, çok yüksek olmayan ateş, hapşırma, iştahsızlık, huzursuzluk, uykuya dalarken zorluk çekme ise diğer belirtileridir. Biz de bu yazımızda bebeklerde grip konusun işleyeceğiz.

Grip, bir virüs çeşidi olan influenza tarafından ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığa neden olan virüsün kuluçka süresi yaklaşık olarak 2-3 gündür. Genellikle kış mevsiminin başlangıç zamanlarında ortaya çıkar. Nezle veya soğuk algınlığıyla başlayıp kas ağrısı ve yüksek ateşle kendini gösteren bir hastalıktır. Bebekler grip hastalığında riskli gruptadırlar. Bebeklerde ateşin birden yükselmesi, yorgun ve bitkin görünmesi, titremesi ve sıkça burun akıntısı görülüyorsa bebeklerde grip riski vardır.

Bebeklerde Grip Neden Olur?

Grip virüs kaynaklı bir hastalıktır. Virüslerin yaşaması için uygun şartlar tamamlandığında etkilerini gösterebilen bir mikroorganizma çeşididir. Genelde kapalı, havasız alanlarda kolayca yayılır. Yayılıp insan vücuduna yerleşip kuluçka süresini tamamlar ve hastalığa neden olur. Eğer bebekler hastalıklı bir bireyle yaşıyorlarsa hastalığın öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşması kaçınılmazdır. Bebeklerin vücut direnci, yetişkin bireylere göre daha düşük olduğu için hastalığa hemen yakalanırlar. Virüsler vücuda yerleştikten sonra yaklaşık olarak 5 gün sonra hastalığın etkisi görülmeye başlar. Kreş, yuva, oyun alanları gibi kalabalık mekanlarda hastalığa yakalanma ihtimalleri daha fazladır.

Bebeklerde Grip Belirtisi

 • Bebek huzursuz ve ağrılı bir süreçtedir.
 • Kucağa alındığında ağlıyor ve ya kas ağrısı yaşıyorsa
 • Kuru öksürük gözleniyorsa
 • Sürekli burun akıntısı görülüyorsa
 • Karın ağrısı, ishal ve kusma gözlemleniyorsa
 • 37,5 °C üstünde ateş görülüyorsa grip olmuş ve ya grip olmak üzeredir

Bebeklerde Grip Tedavisi

Öncelikle şunu söylemek gerekmektedir ki her şeyden önce bir insan hasta olduğunda mutlaka bir hekime danışmak gerekmektedir. Özellikle bu hasta bir çocuk ve ya bebekse. Çünkü en riskli grup içinde yer almaktadırlar. Bebekler, 3 aydan küçükse ve ateşi 38 derece üzerindeyse, 6 aylık ve üzerinde, ateşi 39 derece üzerindeyse, ateş 3 günden fazla bir süredir devam ediyorsa, öksürük 1 haftadan uzun sürmüşse, kulak ağrısı, hırıltılı nefes ve solunum zorlaşması gözleniyorsa, diyabet, kansızlık, akciğer ve böbrek hastalığı gibi hastalıkları varsa mutlaka hekime danışılması gerekmektedir.

 • Anne sütü içen bebekler genelde şanslı olarak görülür. Çünkü onlara iyi gelecek antikorlar anne sütündedir. Bu da vücut direncini yüksek tutup hastalanma yakalanma riskini azaltır.
 • Burun akıntısı ve öksürük gözleniyorsa mutlaka bol sıvı verilmelidir.
 • Emziren anneler için bebeklerini sık sık emzirmeleri gerekmektedir. Eğer anne sütünün yanında ek gıdalara başlanmışsa az az elma suyu ve zarar vermeyen rahatlatıcı bitki çayları içirilmelidir.
 • Nemli ve temiz ortam iyi geleceği için mutlaka bebeğin bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Eğer hava soğuksa daha da kötüleşebilme ihtimaline karşı buhar makineleriyle bebeğin bulunduğu ortam nemlendirilmelidir.
 • Burun akıntısı görüldüğü esnada bebeğin başı biraz yüksek tutulmalıdır. Bu sayede mukus kendiliğinden akacaktır ve bebek huzursuz olmayacaktır.
 • Bebeği kalabalık ortamlarda tutmamak gerekmektedir. Kalabalık ortamlar hastalığın artmasına neden olacaktır.
 • Vitamini yüksek olan sebze ve meyvelerde beslenmelidirler.
 • Aşırı üşüme ve aşırı terleme durumlarından mutlaka kaçınılmalıdır. Bunun için çok kalın kıyafetler giydirilmemeli ve çok sıcak ortamlarda tutulmamalıdırlar.
 • Doktor önerisiyle tuzlu su damlaları kullanılabilir.
 • Ateş düşürücü ve aspirin gibi ilaçlar verilmemelidir.
 • 6 aydan küçük bebeklere grip aşısı yapılmadığı için bebekle aynı ortamda yaşayan insanların bebekle temas etmesi önlenmelidir. Ayrıca bebekle ilgilenen kişinin ise sürekli ellerini yıkaması ve her ihtimale karşı maske takması gerekmektedir.

Bebeklerde Grip İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Ilık Su Banyosu

Yükselen vücut sıcaklığını düşürmek adına ılık su banyoları yaptırılmalıdır. Bu banyo ile bebek hem rahatlar hem de daha kısa sürede iyileşmesi için gereken uyku sürecini ayarlar. Küçük bebekler için günde 2-3 kez ılık süngerle banyo yaptırılması, gribin neden olduğu ateşin düşmesine yardımcı olacaktır. Bu banyo için kullanılacak su oda sıcaklığında olmalıdır. Bir bez bu suda ıslatılıp fazla suyu sıkılır, koltukaltı, ayak, el ve kasık bölgelerine belirli aralıklarla konularak ateşin düşmesi sağlanır. Fakat suyun sıcaklığı konusuna ciddi anlamda dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü çok soğuk su iç vücut ısısının yükselmesine neden olur ve bu da riskli bir olaydır.

Limon

Limon, C vitamini açısından oldukça zengin bir besindir ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerisinde bulunan anti bakteriyeller sayesinde, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük gibi belirtileri azaltır. 4 limon suyu sıkılır ve içerisine 1 çorba kaşığı kadar dilimlenmiş zencefil konur. Üzerine kaynar su eklenip 10 dakika kadar bekletilir. Sonra karışım süzülür ve içerisine tatlandırmak için az bir miktar bal eklenir. Fakat bal 1 yaşından küçük bebeklere önerilmediği için bunu daha büyük yaştaki bebekler için kullanmak gerekmektedir.

Sıcak Çorba

1 yaşından daha büyük bebekler için sıcak çorba tüketimi öksürük şikayetini çözmektedir. Hem hafif hem de besleyici olan tavuk çorbasıyla burun tıkanıklığı sorunu da ortadan kaldırılır. İçerisindeki antioksidan maddelerde hastalığın iyileşme süreci hızlandırılır. Ayrıca hastalığın vücuda girişini engellemek için burun boşluğundaki koruyucu tüylerin fonksiyonlarını arttırır. Havuç, pancar kökü, ıspanak ve köy tavuğuyla ev yapımı tavuk çorbası hazırlanıp tüketilebilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal asitli bir maddedir. Bu özelliği sayesinde ısının vücut dışına çekilmesine yardımcı olur. Tedavi için 1 ölçü sirke ile 2 ölçü su karıştırılmalıdır. Bu karışımla iki bez ıslatılmalı, biri karın biri de alın üzerine konmalıdır. Yaklaşık on dakika bekletilip bezler tekrar ıslatılıp konmalıdır. Bu işlemi ateş düşene kadar tekrar edilmelidir. Fakat çocuk iki yaşından büyükse ılık suyla doldurulmuş banyo küveti içerisine yarım fincan sirke eklenip çocuk bu suda 5-10 dakika kadar oturtulmalıdır.

Zencefil

Anti bakteriyel, anti viral ve öksürük kesici özellikleri nedeniyle zencefil de hastalıklar sırasında evde kullanılan bir başka besindir. Terlemeyi uyarır ve vücudun ısıdan uzaklaşmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir kap içine 6 bardak kadar su konur ve yarım bardak soyulmuş ve dilimlenmiş zencefil, 2 adet çubuk tarçın eklenir. 20 dakika kadar kısık ateşte pişirilir. Süzülüp tatlandırmak için bal eklenir. Fakat küçük çocuklar için bal kullanımına dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır.

Karambol Tohumları

Bu tohumlar öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.  Mukusu yumuşatıp vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı tohum eklenip 5 dakika kadar pişirilip daha sonra süzülür. Karışım günde birkaç kez kullanılabilmektedir.

Portakal

İçerisindeki C vitamini ile soğuk algınlığına neden olan mikropları, beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırarak vücuttan uzaklaştırır. Öksürük ve boğaz ağrısı gibi şikayetleri azaltmak için vücudun bağışıklık sistemini artırır. İki yaş ve üstü çocuklar için hastalık zamanında 1 ve ya iki bardak portakal suyu içirilebilir. Fakat daha küçük bebeklerde portakal suyu eşit miktarda ılık suyla seyreltilip içerilmelidir. Daha büyük çocuklar için portakal suyu yerine portakal da yedirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.