Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Halsizlik ve Durgunluk Neden Olur? Ne Yapılabilir?

Bebekler tüm isteklerini ve şikayetlerini ağlayarak dile getirirler. Her ağlamanın karşılık geldiği eylem, anne tarafından ilk kırk gün içinde öğrenilir. Hareketleri, ateşi, gözleri ve tüm varlığı ile anne tarafından kontrol edilen bebeğin herhangi bir problemi yok ise gayet neşeli ve hareketlidir. Bazı durumlarda ise bebek neşesiz, sakin ve durgundur. Bebeğin her halinin bir anlamı olduğu gibi neşesiz oluşunun da bir anlamı vardır. Öyleyse bebekler neden durgunlaşır? Pek çok açıdan değerlendirilen bebek dilinin doğru bir şekilde anlaşılıp müdahale edilmesi bebek sağlığı için hayli önemlidir.

Bebeklerde Durgunluk ve Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

halsiz bebek

Bebekler genellikle yorgun ve uykusuz olduklarında hallerinden memnun olmazlar. Yoğun bir günün sonunda uykusuzluktan halsiz düşebilecekleri gibi daha farklı problemlere bağlı olarak da bebeklerde durgunluk gelişebilir. Şayet bebeğim halsiz görünüyor ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, diyorsanız, bebeğin size verdiği işaretleri takip edebilirsiniz. Bu işaretler nelerdir, neye bağlı olarak gelişir doktorunuza danışabilirsiniz.

Kimi zaman yüksek ateş bile bebekte halsizliğe neden olabilir. Hastalıklar dışında durgunluk nedenleri ise psikolojik, biyolojik veya fiziksel problemlere bağlı olarak gelişebilir. Yenidoğan bebeklerde ve oyun çağı gelmiş bebeklerde halsizliğin farklı nedenleri vardır. Yenidoğan bebekler gün içinde 2 saat bile uyanık kaldıkları zaman yorulabilirler. 9 aylık bir bebekte ise bu durum değişiklik gösterir. Şayet yenidoğan bebek esniyor, yumruklarını kapatıyor, endişeli bakıyor, göz kapakları kızarıyor ve sarsıntılı kol-bacak hareketleri yapıyorsa yorgunluğu nedeniyle artık uyku için yollar bulmaya çalışıyor demektir. Durgunluğu uykusunu tam olarak aldıktan sonra geçecektir. 6 aydan 2 yaşına kadar yaşanan süreçte ise bebeklerde görülen halsizlik durumunda aşağıdaki nedenler sorgulanabilir:

1. Aşırı uyarılma

Bebekler de kendi dünyalarına özel bir sinir sistemi ile çevrilidirler. Etrafında fazla uyaran olan bebek strese girerse normal halinden daha farklı bir ruh haline bürünerek durgunlaşabilir. Bebeklik döneminde duyusal uyarılmalar bebek için büyük önem taşır. Çünkü bebek sinir sisteminin geliştiği ilk evrelerde parlak ışıklar, kalabalık, gürültü ve banyo gibi beklemediği uyarılmalara karşı savunmasızdır.

2. Uykusuzluk

Bebekte görülen halsizlik, beslenme sonrası rahatlamak için uykuya ihtiyaç duyduğuna işaret edebilir.

3. Yetersiz beslenme

İhtiyaçlarını ağlayarak gideremeyen bebekler, yetersiz beslenme sonucunda da enerjisiz kalabilirler. Özellikle gündüz uykusunu alamayan bebekler geceleri uzun süreler boyunca uyuyabilirler. Beslenmek için saatinde uyanamayan bebeklerde halsizlik ve durgunluk görülür.

4. Ebeveyn etkisi

Bebeklerin ebeveynleri ile arasında büyük bir duygusal bağ vardır. Anne ve babası arasında geçen konuşmadan ve iletişimden olumsuz etkilenen bebek, durgunlaşabilir. Ebeveynin stresli ve agresif oluşu bebeğe yansır.

5. Kansızlık

Yeterince demir alamayan bebeklerde en sık görülen belirti halsizliktir. Zihinsel fonksiyonları direkt olarak etkileyen kansızlık baş gösterdiğinde, bebek durgunlaşır ve halsizleşir.

6. Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar genelde ebeveynin ve bebeğin kontrolünün dışında gelişen durumlardır ve bebeği halsizliğe sürükleyebilir. Özellikle bez döneminde olan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, en fazla halsizlik ve iştahsızlık yaratan sorunlardan biri olarak göze çarpar.

7. Hormon dengesizliği

Özellikle troid hormonu yeterince üretilmezse metabolizma yavaşlayarak bebekte beslenememeye ve dolayısıyla da halsiz düşmeye neden olur. Hormonları doğru çalışmayan bebek hem hastalıklara daha açık olur, hem de tedavi edilmezse öğrenmeyi güçleştirir.

8. Kalp sorunları

Çok nadir olarak görülen bu durum erken teşhis ile ileri boyutta bebeğin hayatını etkileyen bir problemdir. Bebeğin kalbi zayıf veya delik ise bebek zayıflar, halsizleşir ve durgunlaşır.

9. Karın ağrısı

İster gaz sancısı olsun ister yeni tattığı besinler olsun beslenme sebebi ile de bebeklerde karın ağrısı nedeniyle oluşan bir durgunluk hali görülebilir. Özellikle ek gıdaya başlayan bebeklerde görülen kusma ve ishal gibi rahatsızlıkların beraberinde ortaya çıkan halsizlik, bebeğin su kaybetmesine bağlı olarak gelişebilir.

10. Susuzluk

Sıvı ihtiyacının çoğunu anneden gidermesine rağmen bebekler hareketlendikleri dönemde daha fazla sıvıya ihtiyaç duyarlar. Yeterince sıvı alamayan bebeklerde de durgunluk sezilir.

Bebeklerde Halsizliğe Ne İyi Gelir?

anne ve bebek

Pek çok yeni anne tarafında önemsenmeyen yeni doğan bebeklerde halsizlik bir problemin habercisi olabildiği gibi sadece basit bir yorgunluk veya açlık yüzünden de oluşabilir. Belli başlı bazı yöntemleri denediğiniz halde sonuç alamıyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ve bebeğe faydalı olabilecek birkaç yöntem ise şöyledir:

  • Bebekte görülen halsizliği ve ilişkili semptomlarını çok dikkatli bir şekilde takip ederek ne yapacağınıza karar verebilirsiniz. Çocuğu sakin bir ortama götürerek doğru bir şekilde besledikten sonra uyutmayı deneyebilirsiniz.
  • Bebeğin beslenmesini düzenli olarak kontrol ederek gelişimini takip edebilirsiniz. Fiziksel takip bebeğin halsizliği ile ilgili ipuçları verebilir.
  • Kan ve idrar testi yaptırarak bebeğinizin herhangi bir enfeksiyon durumu yaşayıp yaşamadığını kontrol ettirebilirsiniz. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu geçiren bebekler beslenmeyi reddettiği için hem durgunlaşır hem de uykuya meyilli olurlar. İdrar yolu enfeksiyonu ciddi bir hastalık olduğu için mutlaka takibini yaptırmanız gerekir. Eğer bebekte kansızlığa bağlı halsizlik görülüyorsa, demir takviyesi gerekebilir.
  • Bebeği ılık bir duş ve masaj ile rahatlatarak size olan güvenini artırabilirsiniz. Bulunduğu ortamdaki seslerden irkilen bir bebek korkmuş ve güveni sarsılmış olabilir. Annesinin güvenilir dokunuşları sayesinde rahatlayarak neşesine kavuşabilir.
  • Bebeklerde ateşlenme sık görülen hastalıklardan biridir. Ateş nedeni ile durgunlaşan ve halsiz düşen bebeğin rahatlamasını ve hareketlenmesini sağlamak için ateşini düşürmeniz gerekir. Aksi halde bebek hem neşesiz hem iştahsız hem de halsiz olacağı için size tepki vermekte zorlanabilir.
  • Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık da halsizlik yaratabileceği için bebeği mutlaka düzenli aralıklarla anne sütü ile beslemek gerekir. Anne sütünün bebek için bir şifa kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Sarılık olan bebek emme güçlüğü yaşar ve dolayısıyla halsiz düşen bebeğin doktora götürülerek bir an evvel tedavisini başlatmak gerekir.
  • Ek gıdaya geçiş döneminde yeni tadılan besinlerin azar azar ve sırayla verilmesi önemlidir. Bir anda farklı besinlerle tanıştırılan bebek, kusabilir veya alerjik reaksiyon gösterebilir. Kusma sonrası bebekte oluşan karın ağrısı nedeniyle bebek daha fazla yemek istemez ve enerjisi düşer.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Kaynak 5

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.