Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Hırıltı Neden Olur?

Bebeklerde genelde nefes alıp verirken bir hırıltı meydana gelir. Bu hırıltılı ebeveynleri korkutan bir durumdur. Ancak pek çok farklı manalara gelen bu durum bir hastalık değil bir belirtidir. Dolayısıyla kimi zaman tedirgin etmeyen nedenlerden dolayı da oluşabilir. Bebeklerde hırıltıya dair tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebeklerde Hırıltının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde oluşan hırıltı genelde anneler başta olmak üzere tüm ebeveynleri korkutur. Çocuklarda görülen hırıltı nefes alıp vermenin asıl nedeni bebeğin solunum mekanizmasının hala gelişmekte olduğudur. Bir yetişkin kadar gelişmeyen solunum elemanları daha az gelişmiştir. Ancak çocuğunuzun bu sesi çıkarma sebebi birkaç alerjik sorun olabilir. Özelikle mevsim geçişlerinde çocukların alerjik reaksiyon yaşamasına neden olan bazı alerjik maddeler bulunur. Bu da çocuğun soluk borusunda şişkinlik oluşmasına neden olarak hırıltıya neden olur. Kimi zaman da ev akarları, toz, hayvan tüyleri gibi maddeler de bu durumun yaşanmasını sağlayabilir.

Astım sorununda da solunum yollarında bulunan damarların tıkanması ya da daralması  söz konusudur. Bu da kişinin özellikle savunma mekanizması küçük olan bebeklerin hırıltılı nefes almasına neden olur.

Astım kadar etkileyen bronşit rahatsızlığında da hızlı nefes alma hırıltılı nefes alma gibi durumlar yaşanır. Kişinin alt solunum organında bulunan bronşların şişmeleri tıkanmaları dolayısıyla bu durum yaşanır. Ateş ve enfeksiyon da bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Halk arasında pek bilinmeyen ancak yaygın olan krup hastalığı çocuklarda da görülebilir. Ses tellerinde ve trakeler de sürekli olarak öksürüğün oluşması çocuğun hırıltılı nefes almaya da neden olur. Krump hastalığı genelde beş yaş altında çocuklarda daha sık görülür.

Gıda alerjileri de çocuklarda hırıltıya neden olabilir. Genelde çocuklarda görülen süt ve süt ürünlerine karşı alerji görülür. Bu alerjik reaksiyonlar çocuklarda genelde hızlı nefes alıp verme, hırıltılı nefes alıp verme, öksürme ve şişkinlik gibi durumlar görülebilir.

Zatürre bebeklerde çabuk ilerleyen bir hastalıktır. Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlü olmamasından kaynaklı olarak zatürreye neden olan enfeksiyona akciğerlerin neredeyse tamamını kaplayabilir. Bu da hırıltılı nefes alıp vermeye neden olur.

Bebekleri sürekli hareketli olması kimi zaman anne ve  babanın gözünden kaçan durumlarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu da dolayısıyla kimi zaman küçük kazalara neden olur. Özellikle çocuklar etrafı keşfetmeye başladığı dönemlerde yabancı cisimleri ağızlarına sokabilir ve bu da hırıltılı nefese neden olabilir.

Bebeklerde Hırıltılı Nefes Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde oluşan hırıltılı nefes tedavileri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Nedenlerinin farklılığından dolayı eğer çocuğunuzda böyle bir sorun gözlemlediyseniz mutlaka uzman bir doktora danışmanızda ve gerekli testleri yaptırmanızda fayda vardır. Test sonucunda çıkan alerjik maddelere karşı ebeveynler çocukları korumalıdır. Özellikle uyudukları odanın sık sık havalandırıldığından emin olunmalı ve dışarı çıkarırken koruma özellikli kıyafetler tercih edilmelidir.

Astımdan dolayı oluşan bu hırıltılı nefese ise astım tedavisi uygulanabilir. Olabildiğince astım ataklarının gerçekleşmemesi için çocuğu açık havalı ortamlarda bulundurmaya özen gösterin. Özellikle sigara içilen hiçbir ortamda da çocuğunuzu bulundurmayın.

Çocukların üşütmemesine de ebeveynler dikkat etmelidir. Bağışıklık sistemleri düşük olan bebeklerde enfeksiyonların oluşumu hızlıdır. Üşütmenin verdiği etkiyle beraber bu bağışıklık sistemi daha da düşerek hastalıklara davetiye çıkarır. Bebeklerin de olabildiğince uyuduğu ortamların nemli olmasını sağlayın. Bir tencere suyu ısıtıp odaya bıraktığınız zaman çocuğun gece boyu daha rahat nefes almasını sağlar. Bunun haricinde çocuğun odasının toz ve ev akarlarına karşı temiz ve titiz olmasına dikkat edin. Ayrıca ciğerlerine yerleşebilecek herhangi bir enfeksiyona karşı da çocuklarla diğer insanların temasını engelleyin.

Eğer herhangi bir dolaşım rahatsızlığı varsa çocuklarda hırıltılı nefes alıp verme olur. Bu daralmalar genelde ilaç tedavisiyle tedavi edilmeye çalışılsa da kimi zaman bu durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bu şekilde sonuçlanan hırıltılı nefes almanın sebebi kalıtsal faktörlerdir. Eğer ailede bireylerin herhangi biri bu durumla karşılaşmışsa bebeğinizde de bu durum görülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.