Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Huzursuzluk ve Uykusuzluk Neden Olur? Neler Yapılabilir?

Yeni doğan bir bebek gün içerisinde 16-20 saat kadar uyuyabilir. Ortalama 2 saatte bir uyanıp anne sütünü emip uykuya devam edebilir. Bu dönemde genelde bebeklerde gece gündüz ayrımı olmaz. Fakat bebekler iki aydan sonra geceleri daha uzun uyumaya başlarlar. Altı aydan sonra ise 10-12 saat kadar uyurlar. Bebeklerin kesintisiz uykuya geçişleri ise üç yaşlarına geldiklerinde başlar. Bu süreçte bebeğin oldukça iyi gözlenmesi gerekir. Geceleri huzursuzluk ve uykusuzluk yaşayan bebeğin hangi sebep yüzünden bu durumları yaşadığının tespit edilmesi sorunun çözülebilmesi açısından oldukça önemlidir. Normalin dışında bir durum olduğunun fark edilmesi halinde bir uzmana danışılması ve bebeğin sağlıklı uyku düzeninin sağlanması için destek alınması daha sağlıklı olacaktır. Çünkü sıradan olmayan sebeplere bağlı bir uyku bozukluğu da yaşanıyor olabilir.

Bebeklerde Uykusuzluk Neden Olur?

Bebeklerde huzursuzluk ve uykusuzluk çeşitli sebepler yüzünden ortaya çıkabilir. Genel olarak rastlanan sebepler aşağıdaki gibi olsa da en doğru teşhisin konulabilmesi ve olası bir sağlık probleminin önüne geçilmesi açısından doktor tavsiyesi alınması her zaman daha doğru olacaktır.

1. Diş çıkartma

diş çıkartan bebek

Bebeklerde tüm dişlerin çıkması için neredeyse iki yıllık bir süreye ihtiyaç vardır. Bazı bebekler en zor diş çıkartma sürecinde bile geceleri herhangi bir huzursuzluğa kapılmadan mışıl mışıl uyurken bazı bebekler ise defalarca uyanır ve gece boyu huzursuz olabilir. Kendi kendilerine uykuya dalabilen bebekler bile diş çıkartma sürecinde acı hissettikleri dönemlerde yeniden uykuya dalabilmek için ebeveynlerine gereksinim duyabilirler.

Diş çıkartmaya bağlı olarak meydana gelen huzursuzluk ve uykusuzluk durumlarında sorunu çözmeye çalışırken kalıcı uyku problemlerinin ortaya çıkmaması için dikkatli olmak gerekir. Örnek vermek gerekirse; kendi yatağında uyumaya alışmış bir bebeği diş çıkartmaya bağlı huzursuzluk yaşadığı günlerde kucakta uyumaya alıştırırsanız uyku alışkanlıklarında bozulma meydana gelebilir. Bu yüzden problem ortadan kalkar kalkmaz vakit kaybı yaşamadan bebeğin eski düzende uykuya dalmasını sağlamanız daha sağlıklı olacaktır.

2. Açlık

aç bebek

Uyku ile doğrudan alakalı konulardan birisi de beslenmedir. Aç olan bebekler uykuya dalmakta zorlanırlar ve bir an önce beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasını isterler. Fakat çoğu anne ve baba bu durumdan yola çıkarak bir genelleme yapıp uykusuzluğun sebebinin açlık olduğunu düşünürler.

Her bebeğin yeme kapasitesi değişiklik gösterir. Doğal olarak da yemek yemeden geçirilen süre her bebek için farklıdır. Fakat dokuz aylık olan bir bebek tüm gece boyunca hala 2-3 kez meme emmek için uyanırsa bu uyanmaların sebebi büyük olasılıkla açlık değil, alışkanlıktır. Gece beslenmelerini sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırmak adına uzmandan destek alıp tavsiyelere uyarak hareket etmelisiniz.

3. Fiziksel gelişim ve yeni beceriler

bebek

Ayağa kalkmak, yürümeye başlamak, emeklemek, dönmek, konuşmak gibi çeşitli becerilerin yeni yeni kazanılmaya başlanması durumunda da bebeklerin uykusuzluk ve huzursuzluk gibi durumlarla karşılaşması olasıdır. Bebekler yeni beceriler edindikleri zaman;

  • Gece uyandıkları zaman alışkın oldukları pozisyonda olmadıklarını fark etmek,
  • Alışkın oldukları pozisyona geri dönememek,
  • Yeni becerilerde ilerleme arzusuyla gece antrenman yapma isteği gibi sebeplere bağlı olarak geceleri uyanabilirler.

Tüm bunların yanı sıra eğer bebeklerde hatalı uyku söz konusu ise gece uyandıklarında dışarıdan birinin yardımıyla yeniden uykuya dönmek isterler.

4. Fazla yorgun olmak

yorgun bebek

Bebeklerde akşam huysuzluğu ve uykusuzluğun sebeplerinden birisi de çok yorgun olmaları olabilir. İlk birkaç aylık dönemde bebeklerin iki uyku arasında uyanık oldukları süre genelde çok kısa olur. Bir aylık bebek yaklaşık 1 saat, yedi aylık bir bebekse yaklaşık olarak 3 saat kadar uyumadan durabilir. Eğer bir bebek kaldırabileceğinden daha fazla bir süre boyunca uyanık halde durursa bebeğin vücudu, kortizol adlı stres hormonunu salgılamaya başlayacaktır.

Vücudun yorgunlukla baş edebilmesi için böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan hormonlar, uykuya geçişi zorlaştıran bir etki gösterir. Bebek herhangi bir şekilde uykuya dalsa bile vücudunda dolaşmakta olan kortizol hormonu yüzünden gece çok sık uyanmaya başlar. Eğer hatalı uyku ilişkilendirmeleri söz konusu olursa uykuya dönebilmek için de kesinlikle dışarıdan bir desteğe ihtiyaç duyacaktır.

5. Hatalı uyku ilişkilendirmeleri

anne göğsünde bebek

Bebeğin uykuya dalmak için ihtiyaç duyduğu herhangi bir şey “uyku ilişkilendirmesi” kapsamına girebilir. Bunlara aşağıdaki durumlar örnek gösterilebilir:

  • Arabada gitmek
  • Emmek
  • Kucakta yürütülmek
  • Sallama
  • Emzik ya da biberon

Bebek gece uyandığında bu tip uyku ilişkilendirmelerini kendi kendine sağlayabilmesi ortada hatalı durumun olmadığını gösterir. Örnek vermek gerekirse emzikle uykuya dalan bir bebek, gece uyandığında ağzından düşen bebeği tekrar alıp yeniden uykuya dalabiliyorsa bu, doğru uyku ilişkilendirmesi kapsamına girer. Gece uyandığı zaman ilişkilendirmeyi kendi kendine sağlayamazsa ortada hatalı bir uyku ilişkilendirmesinin olduğunu söylemek mümkündür.

Bebeklerin kucakta yürütülerek, sallanarak ya da emzirilerek uyutulması gibi durumlar hatalı uyku ilişkilendirmelerine örnek gösterilir. Örneğin; bebeğinizi sürekli olarak emzirerek uyutuyorsanız bebeğiniz uyku ile emme faaliyetini ilişkilendirmiş olur ve emmeden uykuya geçmeyi öğrenemez. Buna bağlı olarak da gece uyku döngüleri sırasında yaşadığı hafif uyanıklık durumlarında bile uykuya dalabilmek için yeniden emmeye gereksinim duyar. Uyuması için gerekli olan koşulları kendi kendine sağlayamayacağı için de uyandığı zaman ebeveynlerine ihtiyaç duyar.

6. Ayrılık anksiyetesi

anne ve bebek

Anne ve babasını gün içinde yeteri kadar göremeyen ya da herhangi bir nedene bağlı olarak bir süreliğine de olsa anne ya da babasından ayrı kalan bebekler ile küçük çocuklarda ayrılık anksiyetesine bağlı olarak da uyku sorunları gözlenebilir.

7. Ebeveynlerin ruhsal durumu

üzgün kadın ve bebek

Aile içinde yaşanan stres yüzünden bebeğin etkilenmesi ya da annenin depresyonda olmasına bağlı olarak bebeklerin uykusuzluk ve huzursuzluk çekmeleri mümkündür. Bu tip durumların önüne geçilmesi için aile içi stresin ortadan kaldırılmaya çalışılması ve annenin ruhsal destek alarak depresyondan kurtulması gerekir.

Bebeklerde Huysuzluk Ne Zaman Geçer?

Bebeklerin huysuzluk ve geceleri uykusuzluk yaşamaları genelde normal kabul edilir. Bebeğin fiziksel gelişimleri, harekete bağlı yorgunluklar gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilecek uykusuzluk ve huzursuzluk durumlarının üç yaşından sonra ortadan kalkması beklenir. Huzursuz bebek sendromunun ortadan kalkması için bir uzmana danışmanız daha doğru olacaktır.

Bebeklerde Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

1.Uyku için uygun ortamı sağlayın

bebek

Bebeklerin gürültülü bir ortamda uyutulmaya çalışılması ya da ışığın fazla olduğu ve sıcaklığı bebeğin vücuduna uyumsuz olan bir oda tercih edilmesi çok doğru olmayacaktır. Bebeğinizi loş, yaklaşık 20-24 derece sıcaklığında bulunan ve sessiz bir odada uyutmanız daha kaliteli bir uyku geçirmesine yardımcı olacaktır.

2. Uyku saatlerini öğretin

bebek

Bebeğinize uyku saatlerini öğretmeniz mümkündür. Uyku saatleri konusunda bebeğe farkındalık kazandırmak için uyuduğu esnada odasını karanlıklaştırmaya çalışın. Eğer öğle uykusundan uyandıysa da perdeleri açıp ışığı odaya sokun ki bebek gece ile gündüzün ayrımına varsın. Bu durum gece uykusuzluklarının önlenmesi konusunda önemli bir yardımcı olacaktır.

3. Uyku öncesi masaj uygulayın

uyuyan bebek

Bebeğinize uykuya dalmadan önce yapacağınız 15 dakikalık bir masaj onun daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Masajda badem, papatya ya da lavanta yağı da kullanabilirsiniz.

4. Uykudan önce banyo yaptırın

banyo yapan bebek

Bebeklerde uyku yapan şeylerden birisi de sıcaklığı ayarlanmış bir suda banyo yapmaktır. Bebeğinizin uyku vakti geldiğini düşündüğünüzde daha rahat uykuya dalabilmesi ve uykusuzluk çekmemesi için ona güzel bir banyo yaptırmanız sorunu ortadan kaldırmayı kolaylaştırabilir.

5. Bebeğin sorununu tespit edin

uyuyan bebek

Bebeğin hangi sebep yüzünden uykusuzluk ve huzursuzluk yaşadığını tespit etmeye çalışın. Eğer bebek açsa açlığını giderin, altı kirlendiyse bezini yenileyin. Odadaki herhangi bir durumdan rahatsız oluyorsa rahatsız olduğu durumu ortadan kaldırmaya çalışın.

6. Anahtar kelimeleri öğretin

uyuyan bebek

Bebeği uyuturken kullandığınız “pış pış”, “uyku vakti” gibi anahtar kelimeleri birkaç hafta süresince tekrar edin. Bu sayede bebek anahtar kelimeleri öğrenecek ve onları duyduğunda uyumaya şartlanacaktır. Bu da bebeği uyutmakta güçlük çekenler için oldukça önemli bir taktiktir. Kelimelere koşullanan bebek bunları duyduğu zaman uyku vakti geldiğini anlayacak ve kendini otomatik olarak uyumaya hazır hale getirecektir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.