Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

Miliaria ismiyle bilinen isilik hastalığı genellikle yaz aylarında kendini gösteren ve ter kanallarının tıkanması sonucunda ortaya çıkan bir tür rahatsızlıktır. Vücutta küçük kabarcıklara sebep olan bu rahatsızlık sebebi ile deride yer alan gözenekler kapanır ve bunun sonucunda da deri döküntüsü oluşur. Sıcaklık döküntüsü olarak da bilinen isilik, her ne kadar çoğunlukla yaz aylarında ortaya çıksa da kışın aşırı sıkı ya da çok katlı giydirilmiş olan bebeklerde de kendini gösterir. Bu deri hastalığı her ne kadar görüntü açısından endişe verici olsa da 3 ya da 4 gün içinde geçen bir hastalıktır. Bu yazımızda isilik rahatsızlığının tüm detaylarını bulabilirsiniz.

Bebeklerde İsilik Neden Olur, Nerelerde Görülür?

İsilik hemen hemen her yaş grubunda görülse de genellikle bebek ya da küçük çocuklarda görülür. Bunun sebebi bebeklerin gözeneklerinin yetişkin kişilere göre çok daha küçük olması ve bu sebeple de ter gözeneklerinden terleri atmalarının daha zor olmasıdır. Terin vücuttan dışarı atılamaması sebebiyle gözenekler tıkanacak ve isilik ortaya çıkacaktır. Genellikle 3 ya da 4 gün içinde geçse de bu rahatsızlığın tekrar nüks etmesi de mümkün olur. Bu nedenle anne ve babaların bu noktada bebeklerini yakın çerçevede takip etmeleri büyük önem taşır.

İsilik, genellikle karın ve göğüs ya da bacak ve kolların bükülen yanı dirsek ya da diz içi bölümlerinde ortaya çıkar. Bununla birlikte bebeklerin giydiği iç çamaşırlarının lastikli bölgelerinin değdiği yerde de isilik oluşumu meydana gelebilir. Göz kapağı, alın ve burun gibi yüz bölgelerinde de isilik hastalığı kendini gösterebilir. Bununla birlikte bu hastalığın bebeklerde popo bölgesinde yoğunlaştığı da bilinir.

Bebeklerde İsilik Türleri Nelerdir?

Şimdi sizlere bebeklerde görülmekte olan isilik türlerinden bahsedeceğiz. Her ne kadar üç farklı türe sahip olsa da isilik genellikle birbirine benzer belirtiler gösterir. Şimdi bebeklerde görülen isilik türlerine ve bu türlerine belirtilerine bir göz atalım.

Miliaria Kristalina: Deride küçük sulu ve pullu şişlikler olarak ortaya çıkar.

Miliaria Rubra: Biraz önce bahsetmiş olduğumuz Miliaria Kristalina hastalığında olduğu gibi sulu ve küçük şişlikler görülse de isilikten etkilenmiş olan bölgede kırmızı renkli ve küçük izler ortaya çıkar.

Miliaria Profunda: Deri ile aynı renge sahip olan küçük şişlikler ortaya çıkar.

Hafif isilikler kolay patlasa ve küçük bir çapa sahip olsa da ağır isilik durumunda su toplaması ve kaşıntılara rastlanır. Daha sonra da bebeklerin cildinde kırmızı döküntüler olur.

Bebeklerde İsilik Nasıl Tedavi Edilir?

İsilik oluşan bebeklerin ilk olarak giydiği kıyafetlerin çıkartılması ve böylelikle de cildinin hava almasının sağlanması gerekir. Bir sonraki aşama ise bebeğe ılık su ile banyo yaptırmak olur. İsilik olan bölgeyi hafif bir şekilde yıkamanız gerekiyor. Fakat bunu yaparken sert lif ve sabun gibi cisimler kullanmamalı ve aşırı ovalamamalısınız. Bununla birlikte bebeğin isilikli bölgeleri kaşımasını ve deriyi tahriş etmesini önlemek için tırnaklarını kesmenizde fayda var. Gece yatarken çorap ya da eldiven giydirerek de bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Diğer yandan aşırı nemlendirici kullanmanız halinde ter bezleri tıkanabilir. Bu sebeple de özellikle yaz mevsiminde fazla nemlendirici sürmekten kaçınmanız gerekiyor. Normal değerlerin üzerinde kiloya sahip olan bebeklerin kıvrım yerlerinde isilik olma olasılığı daha fazla olduğu için banyonun ardından bu bölgelerdeki nemin alınması yani iyice kurulanması gerekir.

  • Yaz aylarında, bebeklerinizi güneş ışığı olmayan ve serin bir odada uyutmanız gerekir. Zira bebek terlediği takdirde isilik de daha geç geçer.
  • Bebeğinizi sık sık yıkamanız ya da terli bir şekilde bırakmamanız halinde isiliğin önüne geçebilir ve tedaviyi hızlandırabilirsiniz.
  • Bebeğinize pamuklu kıyafetler giydirmelisiniz. Böylelikle terleme durumunda giysiler teri emecek ve isilik oluşumu engellenmiş olur.
  • Bebeğin cildinin kaşınması halinde doktor tarafından önerilecek olan yangı ve kaşıntı giderici kremler kullanmanız gerekir.

3 – 4 gün içinde geçmeyen isilik hastalığı ile karşı karşıyaysanız ya da isilik giderek yayılıyorsa ve bebeğin ateşi normal değerlerin de üzerine çıktıysa bu durumda hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. İsilik döküntülerinin geçmemesi alerji işareti olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.