Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kabızlık sık karşılaşılan bir sorundur. Bebeklerde kabızlık sık sık bağırsak hareketlerinin yaşanmasına veya sert, kuru dışkı ile ilişkilendirilmektedir. Çeşitli faktörler bebeklerde kabızlığa yol açabilir. Neyse ki, bebeklerde kabızlık çoğu durumda geçicidir. Ancak çoğu bebek, dışkılarını yapmadan 1 hafta gibi bir süre geçirebilmektedir.

Bu konuda doktorunuzdan yardım alabileceğiniz gibi aynı zamanda evde bebeğiniz için hazırlayacak olduğunuz bazı bakım kürleri ve ilaçları bulunmaktadır. Bebeğinizde kabızlık sorununun nedenine bağlı olarak, tedavi şekillerini uygulamak ise daha sağlıklı olacaktır.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Erişkinlerde olduğu gibi bebeklerin bağırsak hareket durumları değişir. Bebeklerin dışkıları da günden güne dokularını değiştirebilir. Eğer bebeğinizin kabız olduğu konusunda endişeleriniz varsa, aşağıda sizlere verilen belirtiler yardımcı olacaktır. Bu belirtiler şöyle sıralanmaktadır;

 • Dışkı yapmadan önce rahatsızlık, sinirlilik ya da ağrı ve ağlama.
 • Bebeğin sahip olduğu kuru, sert, topak gibi kaka.
 • Bir hafta içinde üçten daha az gerçekleşen bağırsak hareketleri.
 • Kötü kokulu kaka.
 • İştah kaybı.
 • Sert bir göbek.

Garip, çok sıvı kaka da kabızlık belirtisi olabilir. Sıvı kaka alt bağırsakta sert kaka tıkanması ile oluşmuş olabilmektedir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, bebeğinizin ishal olduğunu düşünmeyin. Bu aynı zamanda kabızlık belirtisi de olabilir.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Bebeğinizin kabız olmasında birkaç neden bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Formül sütü: Mama ile beslenen bebeklerde anne sütünün onlara vermiş olduğu sindirme yetkisinden yoksun oldukları için bebeklerde kabızlık eğilimi daha çok olmaktadır. Anne sütüyle beslenen bebekler kabız oluşumu pek görülmemektedir. Anne sütü, bir bebek birkaç gün içinde bir dışkı yapmış olsa bile, hemen hemen her zaman yumuşak kaka üretmesine yardımcı olur.
 • Katı gıdalar: Bebekler genellikle kabız halinde olmalarında ​​vücutlarının yeni gıdaları nasıl yönetileceğini bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Düşük lifli gıdalar ve yeterli sıvı alınamaması da kabızlığa katkıda bulunur.
 • Dehidrasyon: Bebeğiniz, diş çıkarma döneminde, pamukçuk, bir boğaz enfeksiyonu, grip ya da bir kulak enfeksiyonu geçirdiğinde sütü reddedebilir. Ya da bebeğiniz katı gıdalar ile yeterli süt veya su içmeyebilir. Bebeğiniz yeterli sıvı almadığında da bu durum gerçekleşebilmektedir. Bu durumlarda kabızlığa neden olmaktadır.
 • Bir tıbbi bir durum ya da hastalık: Bazen, kabızlık gıda alerjisinin bir belirtisi olabilir. Örneğin gıda zehirlenmesi metabolik bozukluk olarak bilinen botulizme neden olabilmektedir.

Çok nadir de olsa bebeklerde kabızlığın nedeni konjenital koşullar olabilir. Bu kalın bağırsakların düzgün çalışmadığı bir hastalık (Hirschsprung hastalığı) ve rektumun düzgün çalışmadığı (anal malformasyon) durumları içerebilmektedir.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeğinizde kabızlık sorunu varsa, evde basit bir şekilde hazırlayacak olduğunuz ev ilaçları sayesinde bebeğinizi iyileştirebilirsiniz.

1.Egzersizler

bebeklik_donemi_egzersizleri_389414033627

Bebeklerde ışık tedavisi kabızlığa yardımcı olmaktadır. Bunun için belirli egzersizleri kullanabilirsiniz. Bebek kabızlığı tedavisi, sindirimi geliştirmeye ve bağırsak hareketlerinin düzenli olmasına yardımcı olur. Aslında, hareketsiz bebekler gaz, mide ağrısı ve kabızlık sorunları ile daha çok yüzleşmektedirler.

 • Bebeğiniz yürümeye çalışıyorsa, birkaç tur attırmak için elinden tutarak onu yürümeye teşvik ediniz.
 • Bisiklet egzersizleri de çok yardımcı olur. Yatar pozisyonda bebeğinizi koyunuz ve yarı bükülmüş bir pozisyonda bacaklarını tutun. Ardından yavaşça bir bisiklet sürme işlemi gibi bebeğinizin bacaklarını hareket ettiriniz.
 • Bebeğiniz yürümeye başlamışsa, özellikle yemek yedikten sonra biraz etrafta onun yürüyüşüne yardımcı olmanız gerekmektedir.
 • Bebeğinizin yemek yedikten hemen sonra uyumasına veya yatmasına izin vermeyiniz.

2.Karın Masajı

Karın masajı yapmak kabız bebekler için iyi bir tedavi şeklidir. Nazik bir şekilde alt karın bölgesine yapacak olduğunuz masaj bağırsak hareketlerini uyarır. Hatta bebeklerde gaz ve kolik ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, hafif bir masaj bebeğinizin iyi bir uyku almasına yardımcı olur.

 1. Bebeğinizi yatar pozisyonda koyun.
 2. Bebeğinizin karnına ılık zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı koyun.
 3. Göbek üzerinde yavaşça 3 ile 4 dakika boyunca saat yönünde mide masajı yapın.
 4. Bebeğinizde bağırsak hareketi oluşana kadar, gün boyunca çeşitli masajlar yapın.

3.Sıcak Banyo

bebeklerde-banyo-korkusunu-yenmek-İcin-6-madde

Kabız olan bebeğe, rahatlatıcı sıcak banyo yaptırılması çok yardımcı olabilir. Bu işler aynı zamanda gaz içinde bebekleri rahatlatmaktadır.

 1. Ilık su ile bebeğinizin küvetini doldurun.
 2. Bebeğinizi suya batırın.
 3. Bebeğinize suyun içerisinde karın masajı yapınız.

4.Probiyotikler

dsc_0270

Bazı kabız olan bebeklere probiyotikler yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar kapsamında bebeklerde ilk 3 ay boyunca lactobacillus reuteri profilaktik kullanımı, kabızlık, infantil kolik, gastro özofageal ve reflü gibi fonksiyonel gastrointestinal bozukluklarının başlamasını azalttığını tespit etmişlerdir.

 • Bebeğinize küçük bir yoğurt hazırlayarak probiyotikler verebilirsiniz.
 • Ayrıca, bebekler için uygun bir probiyotik takviyesi için çocuk doktoruna danışmanızda ayrıca gerekli olmaktadır.

5.Sıvı Alımı Arttırmak

Doğru hidrasyon düzenli bağırsak hareketleri için çok önemlidir. Küçük bebekler için, su ve süt alımı oldukça önemlidir. Ayrıca bebeklerin sindirim sistemi fonksiyonlarının düzelmesine yardımcı olmak için bu seçeneği uygulamanız gerekmektedir. Düzenli bağırsak hareketlerini sağlamak için ve kabızlık, gaz ağrısı gibi sorunları önlemek için sıvı alımını arttırmanız gerekmektedir.

 • Düzenli aralıklarla bebeğinizin su içmesi için su vermeniz gerekmektedir. Sindirimi geliştirmek için, bebeklere sıcak su verebilir.
 • Suya ek olarak, bebeğinizi emzirmek veya ılık süt vermek yine bebeklere iyi gelecektir.

6.Rezene Tohumları

rezene

Rezene tohumu da bebeklerde kabızlık tedavisinde faydalıdır. Bunlar sağlıklı sindirim ve düzenli bağırsak hareketlerini sağlayarak sindirim sisteminin düz kas hareketlerini teşvik eder. Rezene aynı zamanda gazı engellemektedir.

 1. Yaklaşık 2 su bardağı suyu 1 çay kaşığı ezilmiş rezene tohumu ile karıştırınız.
 2. 10 ile 15 dakika süreyle kaynamaya bırakın.
 3. Kaynama işleminden sonra soğumaya bırakın.
 4. Bebeğinize çözeltinin 1 çay kaşığının ½ kadarını gün içerisinde birkaç kez veriniz.

Emziren anneler rezene çayını gün içerisinde 2 ya da 3 kez içmelidirler.

7.Elma Suyu

elma-suyu-nasil-yapilir_646x340

 

Bebeğinizi kabızlıktan dolayı oluşan sorunlarından hafifletmeye yardımcı olmak için küçük bir miktar elma suyu verebilirsiniz. Elma suyunun hafif bir müshil etkisi vardır. Düzenli bağırsak hareketlerini teşvik edici pektin içerir.

Ancak, bebeğinize çok miktarda elma suyu vermek kabızlığa da yol açabileceğinden dolayı, elma suyunu az miktarda vermeye özen gösteriniz.

Bebekler için elma suyunu günde bir kez 2 ile 4 ons vermeniz ve günde bir kez 4 ile 6 ons arasında çocuklarınıza verebilirsiniz. Mümkünse, paketlenmiş meyve suyu satın almak yerine evde organik elma suyunu çıkartmanız daha sağlıklı olacaktır.

8.Kültür Eriği

kultur_bogurtleni5

Kültür eriği bebeklerde kabızlıkla mücadelede sizlere yardımcı olabilecek yüksek lifli bir meyvedir. Kültür eriğinin doğal müshil özelliği ile bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

 • 6 aydan büyük bebekler için, yarım düz su bardağı formül süt içerisine sadece 1 ile 2 yemek kaşığı erik suyunu karıştırın. Bağırsak hareketlerini düzenlemek için bir gün içerisinde bir veya iki kez bebeğinize veriniz.
 • Ayrıca bebekler için, beslemeden önce bebeğinizin yemeğine seyreltilmiş erik suyu ekleyin.
 • Bebeğiniz katı gıdalar tüketmekte ise, kuru erik püresi de deneyebilirsiniz.

Not: Bir doğal bağırsak tahriş edici içerdiği için bebeğinize erik suyu vermeden önce doktorunuza danışın.

9.Kahverengi Şeker

esmer-seker

Bazı uzmanlar kabız bebeklerin tedavisi için kahverengi şeker kullanmanızı önermektedir. Bu dışkı yumuşatmaya yardımcı olur ve böylece bebeğiniz daha hızlı ve düzenli bir bağırsak hareketini üretebilir.

 1. Bir bardak kadar suyun içerisine bir kaşık kahverengi şeker koyarak karıştırın. Suyun sıcak olmasına dikkat ediniz.
 2. Şeker tamamen eriyene kadar iyice karıştırın.
 3. Herhangi bir katı gıda ile bebeğinizi beslemeden önce ve bir gün içerisinde bebeğinize bu karışımı 3 kez verin.

10.Yüksek Lifli Gıdalar

Still life of variety of Healthy Foods

Yüksek lifli gıdalar dışkıların yumuşatmasına yardımcı olur. Yüksek lifli gıdalar içine su çekerek, onları hantal ve geçmesini kolaylaştıracaktır. Bebeğiniz katı gıdalar yemeye başlamışsa, diyetlerine bazı lif bakımından zengin gıdalar ekleyebilirsiniz.

 • Bebeğinizin diyetine; brokoli, armut, şeftali, bezelye veya derisiz elma gibi birkaç yüksek lifli gıdalar ekleyin. Bunları püre ya da haşlanmış olarak bebeğinize verebilirsiniz.
 • Hatta arpa veya kepekleri de bebeklerinize verebilirsiniz.
 • Başka bir seçenek ise; bebeğinize arpa, yulaf veya quinoa gibi pişmiş tahıllardan küçük bir miktar vermektir.

Emziren annelerin de diyetlerine lif bakımından zengin gıdalar eklemeleri gerekmektedir.

Ek İpuçları

 • Pirinç gibi tahılları tüketmekten kaçının.
 • Pirinç, muz ve pişmiş havuç gibi gıdalar ile bebeğinizi beslemekten kaçının.
 • Düzenli tuvalet süresini ayarlamanız ve dışkı konusunda çocuğunuzu teşvik etmeniz gerekmektedir.
 • Bağırsak sorunu olan bebeğiniz için iyi bir pozisyon sağlamaya özen gösteriniz.
 • Emziren anneler diyet süt ürünleri sınırlamaları gerekmektedir.
 • Sindirimi zor olabildiği için bebeğinize inek sütü vermekten kaçının.
 • Bir doktor tarafından reçete edilmediği sürece kabızlık için bebeğinize herhangi bir ilaç vermeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.