Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Kolik Nedir? Kolik Bebek Nasıl Anlaşılır? Nasıl Geçer?

Bebeklerin büyüme süreçlerinde huzursuzluk yaşamaları, ağlamaları, uykuya dalma sorunları yaşamaları normal kabul edilir. Anne karnındaki korunaklı ortamlarından çıkıp dış dünyaya alışmaya çalışan çocuklarda bu tür sorunların yaşanması normaldir. Ancak bazı durumlarda bebeğin huzursuzluğu periyodik hal alır. Bu noktada kolik sorunundan bahsedilebilir. Kolik sorunu hem bebeği hem de bakımını sürdüren ebeveynlerini doğrudan etkiler. Çoğu zaman bebeğin huzursuzluk hali baş edilemez bir duruma gelebilir.

Bebeklerde Kolik Nedir?

ağlayan bebek

Ağlama krizlerinin atak olarak geldiği, gün içinde belirli bir sürenin üzerine çıktığı, bebeğin sakinleşmediği ağlama nöbetlerinden kolik olarak bahsedilir. Koliğin kaynağı hakkında tam açıklaması yapılamıyor olsa da bebekte uzun süreli ağlama nöbetleri gözlendiği takdirde kolik tanısı konulabilir. Bu tanının konulması için doktor, bebeğin fiziksel muayenesini yaptıktan sonra ailesinden genel durumu ile ilgili bilgi alır.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Başlar?

Kolik bebeklerde ikinci haftadan itibaren başlayabilir. Genellikle üçüncü ve dördüncü haftalardan sonra şiddetlenir. En geç dördüncü ayın sonunda ise kendiliğinden geçer.

Prematüre doğan bebeklerde kolik daha geç başlar. Daha geç başlaması ile birlikte bebeğin kolikten kurtulması da daha uzun sürebilir. Erkek bebeklerde kolik sorununun daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir.

Kolik Neden Olur?

Koliğin neden ortaya çıktığına karşı net bir görüş bulunmamakla birlikte bu durumu tetikleyen birden fazla unsurun varlığından söz edilebilir.

 • Bebeğin sindirim sistemi henüz yeteri kadar gelişmediği için sindirim sistemindeki gaz, aşırı kasılmaya neden olur. Ayrıca beslenme sırasında doğru pozisyon alınamaması nedeniyle de bebekte gaz sorunu oluşabilir.
 • Reflüsü olan bebekler bu durumdan dolayı rahatsızlık hissi yaşıyor olabilirler.
 • Anne sütü ya da mamanın içeriğinde bulunan besin maddeleri bebekte alerjiye neden olabilir, bu alerjik reaksiyonlar da koliği tetikleyebilir. 
 • Sigara dumanına maruz kalan bebeklerde kolik sorunu daha fazla görülür.
 • Etraftaki uyaran sayısının fazla olması bebekleri huzursuz edebilir ve sonuç koliğe kadar gidebilir.
 • Doğumun hemen ardından bebeklerin vücudunda progesteron hormon düzeyinde görülen azalma bağırsak spazmlarına ve ağrıya neden olur.

Kolik Hangi Bebeklerde Sık Görülür?

Kolik, gebelik dönemi huzursuz geçen annelerin bebeklerinde daha sık görülür. Gebelik süreci ve doğum sonrasında annenin endişeli olması kolik gelişimini tetikleyen unsurlar arasında bulunur. Alkol ve sigara tüketen annelerin bebeklerinde koliğe daha sık rastlanır. Bunun yanında bebeğin bulunduğu ortamda sigara içiliyorsa, bebeğin kolik olma ihtimali de yükselir. Ayrıca düşük doğum ağırlığına sahip bebeklerde de kolik daha sık görülür.

Bebeklerde Kolik Belirtileri

bebek

Bebeklerin ağlamaları gelişimlerinin bir parçasıdır. Kolik teşhisi konulabilmesi için ağlama süresi ve bebeğin ağlarken gösterdiği fiziksel tepkilere bakılır. Kolik bebek belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin ağlaması gün içinde 3 saati geçiyorsa,
 • Genellikle ağlamalar akşam saatlerinde başlayıp geceye doğru şiddetleniyorsa,
 • Haftanın en az 3 günü bebeğin bu tarz ağlama nöbetleri içine girdiği gözlemleniyorsa,
 • Ağlarken yüzü kızarıyor ve yumruklarını sıkıyorsa,
 • Karın bölgesinde şişkinlik varsa ve gaz sorunu çok fazla tekrarlıyorsa,
 • Bebekte belirgin şekilde bir huzursuzluk gözleniyorsa,
 • Bebek bacaklarını karnına doğru çekiyor ve karın bölgesinde spazm olduğu izlenimi veren davranışlar sergiliyorsa kolik ihtimalinden şüphe edilebilir.

Bebeklerde Kolik Nasıl Geçer?

bebek

1. Gaz yapmayan yiyecekler tüketmek

Emziren anneler için altın kural bebeğin gaz problemini tetikleyecek yiyeceklerden kaçınmaktır. Bunun için annelere, diyetlerinde gaz yapan yiyeceklere daha az yer vermeleri tavsiye edilir. Kuru fasulye, nohut türü baklagiller, brokoli, lahana gibi sebzeler bu gruba giren gıdalar arasında yer alır.

Gaz sorununu kesmek için uygulanması tavsiye edilen yöntemlerden bir tanesi de yiyeceklerin içerisine bir miktar kimyon eklemektir. Kimyonun gaz giderici özelliğe sahiptir. Anne sütüyle bebeğe geçen kimyon, bebeğin rahatlamasını sağlar.

2. Gaz yapmayan biberonlar kullanmak

Biberon ile beslenen, kolik ve gaz sorunu olan bebekler için özel olarak tasarlanmış biberonlardan kullanmakta fayda vardır. Bu biberonlar bebeğin hava yutmasını engeller. Hava yutmayan bebekte gaz sorunu azalmış olur.

3. Doğru şekilde emzirmek

Bebeğin emzirme pozisyonu hava yutmasını engelleyecek ve memeyi tam olarak kavrayacak biçimde olmalıdır. Her emzirme pozisyonu her bebeğe uygun değildir. Bunun için annelerin birkaç deneme ile kendi bebeklerine en uygun emzirme pozisyonunu tespit etmeleri gerekir. Tabii verimli bir emzirme için sadece bebeğin değil annenin rahatı da önemlidir.

4. Stresten uzak durmak

Doğum sonrasında anneler için genellikle stresli bir dönem başlar. Yaşam biçimlerindeki değişiklikler, hormonların düzensizleşmesi gibi nedenlere dayalı olarak annelerin ruh hallerinde olumsuzluk yaşamaları normal olarak karşılanır. Ancak kolik bebeklerde annelerinin stresli olması bebeğin gerginliğini artıran durumlardan birisidir. Bu nedenle annenin mümkün olduğu kadar rahat olması ve çevresinden bu noktada destek alması önemlidir. Annenin gerginliğinin arttığı anlarda bebeğin bakımını bir başkası üstlenebilir.

5. Aile içi huzuru sağlamak

Bebekler yaşadıkları ortamdaki bütün olumsuzluklardan etkilenirler. Bu nedenle ailenin genelinde bir sakinlik tablosu olması, bebeğin de kendisini daha güvende hissetmesi sağlayacak temel noktalarından birisidir.

6. Bebeğin soluğudu havanın temiz olmasına dikkat etmek

Bebeğin yaşadığı alanı havalandırmak ve içeriye hava girişi sağlamak önemlidir. Gün içinde belirli saatlerde evin havalandırılması bebeğin kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.

Yaygın kanının aksine hava sıcaklığı fark etmeksizin bebeklerin her gün düzenli olarak gezdirilmesi, açık havaya çıkartılması gerekir. Doğru kıyafetler ile çok soğuk havalarda bile gönül rahatlığıyla bebekleri gezdirmek mümkündür. Temiz hava bebeklere iyi gelecek, kolik nedeniyle yaşadıkları sorunlara bir parça da olsa çözüm olacaktır.

7. Bebeğin aşırı derecede gürültülü ortamlara maruz kalmasını önlemek

Yapılan araştırmalar bebeklerin müzik dinlediklerinde rahatladıklarını ortaya koymuştur. Bebeğe, klasik müzik ya da bebekler için özel olarak bestelenen ninniler dinletilebilir.

Müzik dışında bebeklerin rahatlaması için tercih edilebilecek bir başka yöntem ise white noise (beyaz gürültü) olarak tabir edilen seslerdir. Bu sesler bebeklere anne karnında duydukları seslerin bir benzeri şeklinde gelir ve rahatlatıcı etki gösterir. Elektrik süpürgesi sesi, saç kurutma makinesi sesi, yağmur sesi gibi kesintisiz devam eden sesler bunlar arasında bulunur.

8. Masaj yaparak bebeği rahatlatmak

Bebekler, banyo sonrası sırtlarına, karın bölgelerine yapılacak masaj ile daha rahat uyurlar hem de kendilerini daha iyi hissederler. Masaj sırasında bebeklerin tenine uygun herhangi bir yağ kullanılabilir.

9. Sarılmak

Bebeklerin bakımını yaptıktan sonra yatırmanın, kucağa alışmalarına sebep olmasından ötürü son derece yanlış ve bebeği huzursuz eden bir davranış biçimi olduğu kanıtlandı. Özellikle kolik bebeklerde sarılmanın rahatlatıcı etkisi olduğu bilinen bir gerçek. Gün içinde bebek ile mümkün olduğu kadar fazla temas kurulmalı. Hatta bebek taşıma aparatları ile bebeği günün büyük bölümünde bedene yakın taşımak mümkün.

10. Bebeğin bakımını ihmal etmemek

Bebeğin günlük rutinin aksatılmadan yapılması da kolik sorununa bir parça çözüm getirebilir. Altının zamanında değiştirilmesi, banyosunun ihmal edilmemesi, beslenme ve uyku düzeninin oturtulması kolik bebekler için daha da fazla önemlidir.

Kolik Bebek Nasıl Uyutulur?

Kolik bebekleri uyutmak ne yazık ki çok kolay değil. Çoğu ebeveyn ağlama nöbetlerini geçirmek için araba ile gezinme, bebeği dışarı çıkartma gibi yöntemlere başvururlar. Ancak bebek arabadan indiği ya da evin içerisine girdiği zaman ağlama nöbetleri tekrar başlayabilir. Hatta bebeklerini saatlerce salladıkları takdirde bile uyutamayan aileler vardır.

Kolik bebekler yüzüstü yatırıldıkları zaman kendilerini daha rahat hissederler. Ancak bu kesinlikle bebeklerin uyuma pozisyonu değildir. Rahatlama sağlandıktan sonra bebeğin uykuya dalması için harekete geçilebilir. Ilık bir banyo, sessiz ve huzurlu bir ortam bebeklerin daha rahat uyumalarını sağlayacaktır. Bu esnada çok gerekirse white noise yönteminden de faydalanılabilir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

bebek

Bebek bütün denemelere rağmen rahatlatılamıyorsa doktora gitmekten başka çözüm kalmamış demektir. Kolik ile karıştırılan ve kolik ile benzer belirtiler gösteren rahatsızlıkların da bulunması nedeniyle bebek iyi bir şekilde gözlemlenmelidir. Eğer bebekte kilo kaybı, ağlarken morarma, kusma, ishal veya kabızlık, beslenmeyi reddetme durumları da başlamışsa en doğru hareket bebeğin takibini yapan doktordan fikir almaktır. Bu belirtiler dışında bebekte belirgin bir durgunluk söz konusu ise yine acil bir şekilde doktoru ile irtibata geçmek gerekebilir. Bebeğin beslenme sorunu olup olmadığı günlük değiştirilen bez sayısından anlaşılabilir.

Kolikli Bebekle Yaşamak

Kolik, bebekler için zor olduğu kadar aileler için de zor bir dönemdir. Bebeğin sürekli ağlaması ve bunun karşısında ailelerin çaresiz kalması koliğin sebep olduğu en büyük sorunlardan bir tanesidir. Aileler bebeklerinin şiddetli ağlamaları karşısında ne yapacaklarını bilemezler.

Öncelikle kolik bebekle karşı karşıya kalındığında akılda tutulması gereken en önemli kural sakin olmaktır. Ağlayan bebeği sarsmak, incitecek hareketlerde bulunmak rahatlamasının aksine sorunu daha da büyütecektir. Bebeğin gerginliği karşısında ailenin de gergin olması sonucunda bebek daha şiddetli bir şekilde ağlamaya başlayacaktır. Örneğin anne bebeğini susturmaya çalışacak, bebek susmayacak ve anne daha da gerginleşecek, bebek de annenin duygularından dolayı ağlamanın dozajını artıracaktır. Diğer ebeveynin veya aileye yakın birilerinin bu noktada devreye girmesi, bebeği alıp anneyi dinlendirmesi en mantıklı çözümlerden birisidir.

Diğer kural ise doktorun tavsiyelerine harfi harfine uyulmasıdır. Ayrıca koliğin geçici bir dönem olduğu unutulmamalıdır. Bir süre sonra kolik sorunu kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Kolik sorunu ile karşı karşıya olunması bebeğin ilerleyen dönemlerde de aynı şekilde huzursuz olacağı anlamına gelmez.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 4

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.