Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Konak

Bebeklerde Konak Hastalığı Nedir?

Yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan konak hastalığının, bebeklerin kafa derisinde meydana gelen kabuklu, sarı renge sahip ve bazen de kızarıklık şeklinde görülen bir tabaka olduğu bilinmektedir. Bebeklerdeki görülen konak hastalığının bebeğin doğumundan itibaren üçüncü ayına kadar görülme ihtimali bulunmaktadır ve genel olarak kaşıntıya neden olmamaktadır. Bebeğin algılayabileceği gibi ağrısı ya da acısı olan bir hastalık olma özelliğine sahip değildir. Bebeğin kafasında yer alan derinin yüzeyinde ortaya çıkan konak hastalığı kalınlaşmaya ya da yayılmaya başlarsa bebek için sıkıntı oluşturabilir. Bebeğin kulak, göz ya da kaşının etrafında kızarıklık görülebilme ihtimali bulunmaktadır. Konak hastalığı bebeğin cildine yayılırsa seboroik dermatit olarak adlandırılır, çünkü konak hastalığının yayılması ve daha çok ilerlemesi ile başka bir cilt hastalığına doğru ilerleme yaşanması demektir. Yeni doğan bebeklerde yaklaşık olarak orta şiddetli bir şekilde konak hastalığı görülebilir. Bazı aileler, çok sık görülen bir hastalık olması nedeni ile çok önemsemezler ve ciddiye almazlar, daha çok kendi kendine geçeceğini düşünmektedirler. Bazı aileler doktora gitmek yerine evde yapılan eski usul ilaçları kullanırlar ama bu konak hastalığının çözümü olmamaktadır. Her türlü hastalıkta mutlaka doktora başvurulup, doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Bebeğin doktora erken bir zamanda, hastalığın ilk zamanında götürülmesi durumunda hastalığın geçmesi kolaylaşır.

Konak hastalığı yeni doğan bir bebeğin ilk olarak üç ya da altı ay arasında yer alan bebeklerde çok sık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde ortaya çıkan konak hastalığı adolesan dönemlerinde de meydana gelmektedir. Konak hastalığına neden olan birtakım nedenler arasında genetik yatkınlık, annenin beslenme programı, beslenme tarzı ya da bebeğin vücudunun alerjiye yatkınlık bulunmaktadır.

bebeklerde konak

Genel olarak yeni doğan bebeklerde çok daha sık görülen konak hastalığı bir çeşit egzama türü hastalığıdır. Konak hastalığı düzenli ve kontrollü bir tedavi sürecinin ardından bebek için sorun oluşturmaktan çıkmaktadır. Yeni doğan bebeklerin saç derisinde oluşan sarı renkte, kabuklanma ortaya çıkmaktadır fakat bu hastalık bebekler için herhangi ciddi bir durum teşkil etmemektedir. Konak hastalığı aynı zamanda yeni doğmuş olan bebeklerin saç derisinin kepeklenme durumu olarak da nitelendirilmektedir. Yeni doğan bebeklerin vücutlarında bulunan sıvı oranı, yetişkin bir bireyin sıvı oranı ile aynı değildir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde daha henüz kemikleşme gibi bir durumun tam olarak meydana gelmemesi nedeni ile vücutlarının içerisinde yer alan sıvı miktarı çok daha fazla bir oranda bulunmaktadır. Bebeklerin vücudunda fazla oranda bulunan sıvı oranı bebeğin gelişiminin tam olarak sağlanmasına kadar geçen bir sürede düzenli bir şekilde azalma göstermektedir. Yeni doğan bebeğin saç derisinde ortaya çıkan konak hastalığı vücudunun sıvı oranını dengeleyebilmek için attığı her sıvının baş ve ense kısmında çok fazla toplanarak, o kısımda bir tabaka oluşturmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Konak Neden Olur?

Yeni doğan bebeklerin saç derisinde ortaya çıkan konak hastalığı birçok yeni anne olmuş kişilerin paniklemesine yol açmaktadır. Konak hastalığının sık sık banyo yaptırılmaması ya da annelerin ortak düşüncesi olan bebeklerine iyi bakamama durumu ile alakası bulunmamaktadır. Konak hastalığının oluşum nedenleri tamamen farklıdır. Bazı doktorlar konak hastalığının bir çeşit egzama türü olduğunu ifade etmektedirler. Yeni doğan bebeklerin saç derisinde çok sık olarak ortaya çıkan bir deri döküntüsü rahatsızlığıdır. Bazı yeni doğan bebeklerde ilk birkaç ay gibi bir süre saç derisinde meydana gelen kızarıklık ya da pullanma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Konak hastalığında ortaya çıkan bu pulların görünüşü ise, yağlı, kırmızı, pembemsi ya da sarı kabuklu yama şeklinde görülmektedir. Genel olarak annenin doğumundan sonraki birkaç hafta içerisinde konak hastalığı yeni doğan bebekte görülmektedir.

bebek

 

Yeni doğan bebeklerde konak hastalığı daha ileriki aşamalarda kulaklar, göz kapakları ya da alnı etkileyebilmektedir. Doktorlar annelere yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan konak hastalığına endişelenmemeleri gerektiğini ısrarla söylemektedirler. Çünkü konak hastalığının asıl nedeni bebeğin kötü bir bakımının yapılması değil. Konak hastalığının esas ve gerçek sebebi, yeni doğan bebeklerin yağ bezlerinin fazla oranda çalışması sonucunda, çok fazla yağ salgılaması ve bu yağların yama şeklinde saç derisinde birikmesi ve daha sonraki aşamada yama şeklinde saç derisinde bulunan yağın kuruyarak dökülmesidir. Yeni doğan bebeklerin derisindeki yağ bezleri bazı hormonların etkisi altında bulunmaktadır. Bebeğin anne karnında çok fazla hormon seviyesine maruz kalması sonucunda bu etki doğumdan sonrada devam etmektedir. Anne karnında iken anneden geçen yüksek seviyedeki hormonlar nedeni ile yeni doğan bebeklerde konak hastalığı daha çok olmaktadır. Konak hastalığı herhangi bir hastalıktan, alerji durumundan ya da bebeğin hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık değildir. Yeni doğan bebeklerde konak hastalığının oluşmasının bir nedeni bebeğin henüz daha gelişmemiş olan sindirim sisteminin biyotinin ve aynı zamanda B vitamini çeşitlerinin yeterinde vücudunda bulunmaması olduğu düşünülmektedir. Bir çeşit maya enfeksiyonu konak hastalığının yayılmasında etkili olmaktadır.

Bebeklerde Konak Hastalığı Belirtileri

bebeklerde konak

Bir çeşit deri ve egzama türü olan konak hastalığının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklerde meydana gelen konak hastalığının belirtileri her bebekte farklılık gösterebilir ama bazı bebeklerde ise ortak belirtiler gözlemlenmektedir.

Yeni doğan bebeğin saç derisi kalın yağlı bir tabaka ile kaplanmıştır ve aynı zamanda saç derisinde pullanma oluşmaktadır. Bu pullanma durumu konak hastalığının daha sonraki aşamalarında bebeğin kulağının arkasına ya da kaşlarına doğru yayılma özelliği göstermektedir.

 1. Konak hastalığı saç dökülmesine de neden olmaktadır.
 2. Yeni doğan bebeklerin saç derisi üzerinde bulunan beyaz ya da sarı pullanmalar olmaktadır. Konak hastalığına sahip olan yeni doğan bebeklerin saç derisi hastalığın ilerleyen aşamalarında kızarıklık ortaya çıkarmaktadır. Bu belirti nadiren görülmektedir ama saç derisinde aynı zamanda kaşıntıya neden olmaktadır.
 3. Konak hastalığı eğer tedavi edilmez ise bebeğin saç derisinde daha kötü, hastalığın daha sonraki aşamaları olan yaralar oluşturmaya başlayabilir.
 4. Konak hastalığının bebeğin saç derisinde hoş olmayan bir kokusu bulunmaktadır. Bebeklerin saç derisi haricinde alnında, koltuk altında ya da genital bölgede konak hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Konak Hastalığının Tedavisi

Yeni doğan bebeklerde çok sık bir şekilde görülen konak hastalığı çoğu zaman herhangi bir ameliyata, bir müdahaleye gerek kalmadan birkaç hafta içerisinde kendiliğinden yok olan bir deri hastalığıdır. Bazı bebeklerde çok sık rastlanmamakla birlikte, tedavi süresi bir yıl kadar uzamaktadır. Konak hastalığının birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri:

 • Yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan konak hastalığının tedavisi için bebeğinize bebek yağı ya da bebeğinizin cildine alerjik bir reaksiyon göstermeyecek organik bitki yağları sürebilirsiniz. Bebeğinizin saç derisine yavaş bir şekilde masaj yaparak ve çok bastırmadan sürmelisiniz. Bebeğinizin saç derisine bebek yağı sürmeniz pullu ve kızarmış bir şekilde olan alanı yumuşatmaktadır. Bebek yağını sürdükten sonra bebeğinizin saç derisini sıcak tutmak için bir bezle sarın, bir saat kadar bekletin. Bebeğinizi banyo yaptırırken şampuanın ardından hemen sürmeyin, çünkü saç derisine yapışabilir.

bebek

 • Vazelin. Konak hastalığına sahip olan bebeğinizin saç derisine vazelin sürerek bir gece bekletin. Vazelin bebeğinizin saç derisini yumuşatır ve aynı zamanda saç derisinde bulunan pulların dökülmesini sağlar. Sabah saç derisindeki pulların dökülmesi için bebeğinizin saçına hafif bir şekilde, bastırmadan sürün ve en son olarak bebeğinizin saçını yıkayın .
 • Saç fırçası ile saçını tarayın. Yeni doğan bebeğinizde bulunan konak hastalığının tedavisi için, bebeğinizin saç derisini çok yumuşak kıllara sahip olan bir saç fırçası ile yavaşça tarayın. Bebeğinizin saç derisinde oluşan pullanmayı döker ve aynı zamanda saç derisinde bulunan kan sirkülasyonunun artmasına yardımcı olur. Bu tedavi şeklinde dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunmaktadır, bu nokta saç taramasını bebeğinizin saçını yıkamadan önce yapmanızdır.
 • Bebeğinizin saçını her gün yıkayın. Saç derisinde bulunan pullanma azalıncaya kadar haftada iki kere saçını yıkayın.
 • Doktor önerisi ile ketokenazol şampuanları ya da kremlerini kullanabilirsiniz. Bu şampuanın ve kremlerin kullanımı sonucunda konak hastalığı tedavisinde çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu tür şampuanlar deriden kana geçmediği için doktor kontrolünde ve doktor tavsiyesi ile bebeğinizde kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizin saç derisindeki pulları, kabukları ellerinizle temizlemeye çalışmamalısınız, bu hareket bebeğinizin saç derisindeki enfeksiyonu arttırmakta ve ardından kabuklanmayı çoğaltmaktadır.
 • Bazı şampuanların içeriğinde salisilik asit bulunmaktadır, bu tür şampuanlar deriden emilerek kana karışabilir, bu durumda bebeğinize zarar verebilir. Şampuan kullanırken bu maddenin içerisinde olup olmadığına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Hiçbir şampuanı, kremi ya da sabunu doktorunuza danışmadan asla bebeğinizin saç derisinde kullanmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.