Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Kulak İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Bebek konuşmaya başlayıncaya kadar şikayetlerini, isteklerini ağlayarak ifade etmeye çalışır. Acıktığında, uykusu geldiğinde, uyandığında, sıkıldığında, korktuğunda, altını kirlettiğinde, bir yeri ağrıdığında, canı acıdığında, üşüdüğünde hep ağlayarak seslenir, yardım ister. Yeni anne baba olanların en büyük sıkıntısı da bu ağlamaların ne anlama geldiğini anlayamamaları olur. Zaman geçtikçe ağlamalar arasındaki nüanslar öğrenilir ve bebekle anne baba arasındaki ilişki huzura kavuşur.

Yeni doğan bebekler çevrelerini yeterince tanıyıncaya ve kendilerini güvende hissedinceye kadar ki bu genellikle 3 ay sürer hiçbir sebep olmadan da saatlerce ağlayabilirler. Açlık, ortamın ısısı, gürültü, can sıkıntısı ve uykuyla ilgili sıkıntıları kolaylıkla giderebilen anne ve baba, ne yaparsa yapsın çare olamadığı saatler süren ağlamalar karşısında ise paniğe kapılır. Bu inatçı ağlamalar bazen bebeğin bir yerinin ağrıdığının işaretidir ve çoğu zaman neresinin ağrıdığını anlamak için doktorundan yardım almak gerekir. Çocuk doktorları tarafından kolaylıkla teşhis edilebilen bu ağrıların başında da kulak iltihaplarının sebep olduğu ağrılar gelir.

Bebeklerde Kulak İltihabı Neden Olur?

Kulağın anatomisi

Gözümüz gibi baktığımız bebeklerimizin kulaklarına bir şeyler kaçabileceği ve iltihaba sebep olabileceğini düşünmeyiz. Olsa olsa yıkanırken su kaçabilir, bu yüzden başlarına su dökmekten çekinir, silmeyi tercih ederiz. Oysa yeni doğanların kulak – burun – boğaz anatomisi, beslenme ve solunum yoluyla da kulaklarına bir şeylerin kaçmasına çok müsaittir. Emerken süt kaçabilir ya da basit bir soğuk algınlığının sebep olduğu üst solunum yolları enfeksiyonu kulağa geçebilir.

Kulaklarını temizlemek için kullanılan çubuklar da çoğu zaman kulak iltihaplarının sorumlusu olarak karşımıza çıkar. Bebeklerde kulak iltihapları genellikle dış kulak yolunda ve orta kulakta gelişir. ve yine çoğunlukla kulağın kendisini ilgilendiren hastalıklardan kaynaklanır, başka bir organın hastalığını işaret etmez. Bebeklik çağında karşılaşılan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan orta kulak iltihabı 2 yaşına kadar olan bebeklerin %90’nında karşılaşılan bir durumdur. Hastalık ağrılı ve tekrar etmeye meyillidir. İltihabın başlangıç yerine göre nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Dış Kulak

 • Dış kulak yolu iltihabı
 • Kıl kökü iltihabı
 • Mantar enfeksiyonu
 • Mirinjit (kulak zarının dış tabakasının iltihabı)
 • Kulak kirinin yol açtığı enfeksiyon
 • Dış kulak yoluna kaçan yabancı cisimlerin yol açtığı enfeksiyonlar

2. Orta Kulak

 • Akut orta kulak iltihabı
 • Orta kulakta sıvı birikmesi
 • Mastoit kemiğinin iltihabı

Kulak İltihabının Bebeklerde Anlaşılması

bebeklerde kulak iltihabı belirtileri

Başta da söylemiştik; ağlamak bebeklerin lisanıdır. Kulak iltihaplarında meydana gelen ağrıya bebeklerin ilk tepkisi her zaman ağlamak olur. Bu ağlama aniden ve çok yüksek perdeden başlar. Büyükannelerin “sanki etinden et koparıyorlar” diye tarif ettiği türden bu ağlama, saatler sürer. Bu sırada bebeğin kulağına dokunacak olursanız ağlamanın şiddeti daha da artar. 3 aylıktan daha büyük bebekler ağlamaya ek olarak ellerini kulaklarına götürür ve çekiştirirler. Eğer bebekte, aniden başlayan bu ağlamanın öncesinde burun tıkanıklığı da gözlenmişse, kulak iltihabından şüphelenmek çok isabetlidir. Bu durumda yapılacak tek şey, en kısa zamanda bir çocuk doktoruyla iletişime geçmektir.

Bazen kulak iltihabının sebebi kulak kiridir. Çoğunlukla yanlış temizleme alışkanlıkları yüzünden kulağın derinliklerine itilen kir, kulak zarına baskı yapmaya başladığında da bebek tepkisini ağlayarak ortaya koyar. Böyle bir durumda eğer önlem alınmazsa, kulak zarı delinebilir. İşte o zaman da kulak zarına yapılan baskı ortadan kalktığı için ağlama başladığı gibi aniden sonlanır, bebeğin keyfi yerine gelir. Oysa bu iyileşme yanıltıcı ve geçicidir. Kulak zarında meydana gelen delik kendiliğinden kapanmaz ve iç kulağı tehlikelere açık hale getirir. Bu yüzden kulakla ilgili bir sorunu olduğu anlaşılan hatta daha da doğrusu üst solunum yollarında sıkıntısı olan bebekleri hemen doktora götürmek, kulakla ilgili olası komplikasyonların önünü kesmek gerekir.

Kulakta orta kulak iltihabından sonra en çok rastlanan iltihabi durum ise yüzücü kulağı da denen, akut dış kulak iltihabıdır. En yaygın sebebi ise adından da anlaşılacağı gibi havuzlardır. Eğer bebeğin huzursuzluğu ve ağlaması havuza girmesini takiben başladıysa ilk akla gelen dış kulak enfeksiyonu olmalıdır.

Ağlama dışında, bebeklerdeki kulak iltihabının varlığını işaret eden belirtileri ise;

 • Kulakta akıntı
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Huzursuzluk
 • İshal olarak sıralayabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.