Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Öğürme İçin Ne Yapılmalı?

Bebek sahibi olmak, kaçıncı bebek olursa olsun her seferinde yeni bir deneyim yaşatır. İlk seferinde neyi, ne zaman ve nasıl yapacağınızı bilemezsiniz, eliniz ayağınıza karışır. Bebek ise sabırsızdır; acıkınca, kaka yapınca, canı sıkılınca yaygarayı koparır. Zamanla bebeğinin önceliklerini öğrenen ve günlük işlerini buna göre planlayan anne için işler giderek kolaylaşır. Her bebeğin öncelikleri farklıdır; kimi açlığa tahammül edemez, kimi uykuya geçmekte zorlanır, kimi gürültüden hoşlanmaz.

Bütün bunlarla baş etmek zor gelmez ama, beslenmeyle ilgili sorunlar anneler için adeta kabustur. Gelişimi normal, sağlığı ve keyfi yerinde olsa bile eğer bebeklerini istedikleri zaman ve istedikleri kadar yedirmekte sıkıntı çekiyorlarsa büyük bir endişeye kapılırlar. Hele bir de bebeğin öğürme gibi bir sorunu varsa anneler için durum gittikçe zorlaşır. Bebeğin öğürme durumunda neler yapılabileceğini bilmiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bebekler Neden Öğürür?

Uygun emzirme pozisyonu

Bu sorunun cevabını arama motorlarına soracak kadar merak ettiğinize göre, öğürdüğü için tedirgin olduğunuz, sağlığından endişe ettiğiniz bir bebeğiniz var. Ama içiniz rahat olsun; öğürmek son derece doğal, sağlıklı ve bebekler için faydalı bir refleks. Üstelik sadece bebekler ve çocuklar için değil, yetişkinler için de öyle.

Yeni doğmuş bir bebek, daha gözleri bile açılmadan, annesinin memesini yanağında hissettiğinde, onu ağzıyla arar, bulur ve hemen emmeye başlar. Uyurken ya da uyanıkken parmağınızı avucuna koyarsanız, avucunu kapatır ve parmağınızı sımsıkı tutar. Ani seslere karşı sıçrayarak ve kollarını yukarı kaldırarak tepki verir. İşte öğürmek de tıpkı bunlar gibi bir korunma mekanizması.

Emdiği sırada süt, solunum yollarına kaçacak olursa bu refleks sayesinde onu dışarı atabilir. Her ne kadar sindirim sistemi tam olarak gelişmemiş olsa bile, emme ve yutma refleksi son derece gelişmiştir. Doğduğu andan itibaren gelişimi bir çocuk doktoru tarafından takip edilen bebekler, sadece boy ve kilolarıyla değil, doğuştan gelmesi gereken refleksleriyle de değerlendirilir. Öğürme de, bebeğin sağlıklı olduğunu anlamak için ölçülen reflekslerden biri. Bebek büyüdükçe, sindirim sistemi olgunlaştıkça bu refleks de azalarak kaybolur.

Yeni doğan bebeklerde, beslendikten sonra mide içeriğinin ağza gelmesi durumuyla çok sık karşılaşılır. Hemen söyleyelim; anneleri çok tedirgin eden bu durum geçicidir. Bebeğin beslenme isteğini ve yutmasını etkilemez. Bebeğin sindirim sistemi gelişimiyle ilgili doğal bir süreçtir ve bu sırada bebek, kusar gibi zorlanmaz. Kusma ise sindirim sistemindeki organların birbiriyle etkileşimi sonucu gerçekleşir. Mide içeriği ağızdan hatta burundan, öğürerek ve zorlu bir şekilde dışarı çıkar. Her iki durumda da öğürme refleksi görülebilir.

6 Aydan itibaren ek gıdalarla ve taneli besinlerle karşılaşan bebeklerde de öğürme sık rastlanan bir anne şikayeti olarak karşımıza çıkar. Bazı bebeklerin aromatik kokulara karşı hassasiyeti olduğu da sık karşılaşılan bir durum. Bebek anne sütüyle besleniyorsa, annenin yediği baharatlı, aromatik gıdalar da onu rahatsız ediyor olabilir.

Öğüren Bebek İçin Neler Yapılabilir?

Yatarken sırtını ve başını destekleyin

Doktorunuz yaptığı tetkik ve tahliller sonucunda bebeğinizin gelişiminden memnunsa, endişelenmenize hiç gerek yok demektir. Öğürmenin altında büyük büyük şeyler aramayın. Biraz sabırlı olun, geçecek. Bu arada yapacağınız küçük değişiklikler sizi rahatlatabilir.

1. Fazla Yemesi İçin Israr Etmeyin

Annelerde, bebeklerin karnı tıka basa doyarsa daha iyi uyuyacakları düşüncesi yaygındır. Oysa henüz gelişmemiş bir sindirim sistemiyle karşı karşıyayız ve ona biraz zaman tanımamız gerekiyor. Sık aralıklarla, azar azar besleyin.

2. Rahat Olun

Bebeğin beslenmesini aceleye getirmeyin, yemek saati kaçacak diye telaşlanmayın. Siz ne kadar sakin olursanız, bebeğiniz de kendini o kadar rahat ve güvende hisseder. Yemek saatlerini, birbirinizi daha yakından tanımak için bir fırsata çevirin.

3. Yedirirken Bebeği Dik Tutun

Bebek emzirilirken, tamamen yatar pozisyonda olmamalı. Emzirirken siz mutlaka oturuyor olmalısınız. Bebeğinizin başını ve sırtını alttan kolunuzla destekleyerek, tam olarak değilse bile dik pozisyona yakın bir açıda tutun.

4. Beslendikten Sonra Hemen Yatırmayın

Çok uykusu yoksa, oturmaya yakın bir pozisyonda bir süre kucağınızda tutun. Gazını çıkarmasına, yediklerini sindirmesine yardımcı olun.

5. Sırt Üstü Yatırmayın

Mümkünse karnının üstüne yatırın. Başını rahatça bir taraftan öbür tarafa çevirebileceği bir yatak düzeni hazırlayın. Sırtını bir yastıkla destekleyerek yan da yatırabilirsiniz. Arada bir yönünü değiştirmenizde fayda var.

6. Başının Altına Yastık Koyun

Başının altına çok da yüksek olmayan bir yastık koyun, böylece mide içeriğinin ağzına gelmesini önleyebilirsiniz.

7. Sigarayı Bırakın

Gebelikte sigara içmek, nikotinin damar büzücü etkisi sebebiyle, bebeğe temiz kan ve oksijen taşınmasını engeller. Anne karnında iyi beslenemeyen bebeklerin düşük kilolu doğma ve doğumsal anomali gelişme riski yüksek olur. Sigara içen kadınların sütleri az olur ve nikotin anne sütüne de geçer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.