Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklere Su Ne Zaman Verilmeli

Su bir insan vücudunun yaşam fonksiyonlarını etkili ve doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için en değerli ve en önemli doğal kaynaklardan bir tanesi olmaktadır. Su sadece yetişkinler için değil bebekler için de hayati önem taşımaktadır. Ancak her bebek su ile ilgili tüm ihtiyaçlarını doğduktan sonraki ilk 6 ay içerisinde annelerinden emdikleri sütten karşılamaktadır. Yalnızca eğer bebek yeteri kadar anne sütü alamıyor ise su takviyesi yapılması gerekebilir. Zaten bunun için de en yaygın olarak bebek mamalarının içine katılan su kullanılmaktadır. Bebek su alabilecek yaşa geldikten sonra da su mutlaka verilmesi gereken değerli ve sağlıklı bir sıvı halini almaktadır. Bu noktadan sonra da suyun eksikliği bazı problemler yaratabilmektedir. Yani bebekler su tüketebilecek yaşa geldikten sonra artık suyu yan gıda olarak değil de hayati önem taşıyan bir gıda olarak düşünmek gerekmektedir.

Suyun bebeğin vücudu için bir ihtiyaç olmasının yanı sıra vücuduna gereken mineralleri alması için de önemi büyüktür. Bu noktada kesinlikle bebekleri susuz bırakmamak gerekmektedir. Eğer bebeğin düzenli olarak kontrole götürüldüğü özel bir doktoru bulunuyor ise bebeğin su alma aşamasında da bu doktor anne ve babaya destek olacak ve en doğru şekilde onları bilgilendirerek yönlendirecektir. Bu tip önemli ve hassas konularda konuyu direkt olarak doktora iletmek ve onun yönlendirmelerini dikkate almak büyük bir önem arz etmektedir. Aksi takdirde bebek için zararlı olacak hareketleri yapmak maalesef ki mümkündür.

Bebeğe Ne Zaman Su Verilmeli?

screenshot_2

Pek çok ebeveyn bebeğe ne zaman su verilmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Hatta bu konu pek çok anne baba için endişe verici bir hal almakta ve ebeveynler bebeklerine erken ya da geç bir zamanda su vermekten çekinmektedir. Yine de bu konuda en doğru ve en sağlıklı bilginin bebeğin doktorundan alınacağını da hiç akıldan çıkarmamak gerekmektedir. Aslında bebeğe su vermek için çok da fazla acele etmemek gerekmektedir. Ne zaman ki bebek için ek gıda kullanılmaya başlar, işte o zaman da anneler bebeklerine su vermeye başlayabilirler.

Yani su ihtiyacı tüketilen besinlerin miktarının artmasına göre ve hatta kıvamlarının katılaşmasına göre artmaktadır. Bu nedenle ilave besinler tüketmeye başlayan bebeklere su da verilmesi gerekmektedir. Zaten bu noktada tükettiği gıdalardan dolayı bebek suya ihtiyaç duyar hale gelebilmektedir. O yüzden de bebeğin vücudunun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi içi doğru zamanda yeteri kadar su verilebilmesinin önemi bir hayli büyük olmaktadır.

Bebeğe Verilen Su Nasıl Olmalı?

screenshot_3

Bir yetişkinden çok daha hassas bünyelere sahip olduğunu bildiğimiz bebeklere su verirken özellikle suyun temiz olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bir diğer önemli husus ise suyun içinde bulunan elektrolit yükü olmaktadır. Ancak öncelikli olarak bebeğin içeceği suyun temiz ve mikroplardan arınmış olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Hatta eğer mümkün ise bebeklere onlar için özel olarak üretilmiş olan düşük mineralli sulardan vermek de iyi bir tercih olmaktadır. Bebeklerin böbrek fonksiyonları onlar doğduktan sonra hala daha gelişmeye devam etmektedir. Bu nedenle bebeklerin böbreklerini yormayacak sular tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun için de en ideal su çeşidi düşük sodyumlu sular olmaktadır. Hem bebeğin hazırlanan mamasına koymak hem de içmesi için vermek için özellikle bu tip sular tercih edilmelidir.

Özellikle suyun kokusunun ve tadının nötr olduğuna bilhassa anneler dikkat etmelidirler. Bebeklerin tat alma ve koku alma duyuları her şeyden önce gelişmektedir neredeyse. Bu nedenle bebeklerin rahatsız olacakları kokulara ve lezzetlere sahip olan sulardan uzak durmak gerekmektedir. Hatta hazır mamanın içerisine ilave edilecek olan suda bile buna dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü kötü kokan ve kötü bir tadı olan su mamanın da lezzetini bozacaktır. Bu da çocuğun mamadan uzak durmasına neden olacaktır. Bunlar ile birlikte ebeveynlerin özellikle dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise bebeklere verilecek olan suyun güneşte beklememiş olması gerektiğidir. Çünkü güneş suya oldukça büyük zarar verebilmektedir. Özellikle güneşte beklemiş pet şişe içindeki sular bebekler için oldukça büyük tehlikeler yaratabilmektedir. Hatta güneşte beklemiş olan pet şişedeki sular yetişkinler için bile ciddi hayati tehditler ve sağlıksal tehditler oluşturabilmektedir.

Bebeğe Ne Kadar Su Verilmesi Yeterli Olur?

screenshot_2

Ebeveynlerin tam olarak kestiremedikleri bir diğer nokta ise bebeğe ne kadar su verilmesi gerektiği konusudur. Bir yetişkinin normal vücut ağırlığının %50 ila %60’ı sudan oluşmaktadır. Ancak bu oran yeni doğmuş bebekler için %70’lere, erken doğum ile doğmuş bebekler için ise %80’lere kadar çıkabilmektedir.

Aslında bebeklerin ihtiyaç duydukları su yaşlarına göre değişebilmektedir. Ortalama olarak bebekler kilogram başına 100 ya da 150 mililitre su isterler. Yine emin olmayan ebeveynler belirli bir miktar su verdikleri bebeklerinin idrarlarını kontrol ederek yeteri kadar su alıp almadıklarını da test edebilirler. Eğer ki bir bebek gün içinde 5 ya da 6 kez bezini ıslatıyorsa yeterli sıvı alıyor demektedir. Aynı şekilde 2 yaşın üstündeki çocuklar da gün içinde 4 ya da 5 kez çişlerini yapıyorlar ise yine bu yeterli sıvı aldıklarını göstermektedir. Yine de bu hususta da bebeğin düzenli olarak kontrole gittiği bir doktordan bilgi almak ve onun  yönlendirmelerine uygun olarak bebeğe doğru miktarda su vermek çok daha doğru bir yöntem olabilmektedir.

Bebeğin Su İhtiyacı Nasıl Artar?

screenshot_3

Eğer ki bebek kakasını sık olarak ve sulu bir şekilde yapıyorsa, kusma gibi şikayetleri varsa, ateşli bir hastalık geçiyorsa, nezle, grip ya da enfeksiyon ile alakalı bir hastalık yaşıyorsa özellikle bol bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Şayet bebeğin idrar rengi oldukça koyulaşmış ise ve bebek çok daha az idrar boşaltımı yapıyor ise su kaybediyor demektir ve bu gibi durumlarda su takviyesi yapmak gerekmektedir. Bu nedenle çocuğun suya ihtiyaç duyup duymadığının düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer çocuğun su ihtiyacı erkenden fark edilmez ve gereği yapılmaz ise vücudunda su kaybına bağlı olarak bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu hususta ebeveynlere düşen bebeğin su tüketimini de sürekli kontrol altında tutmak olmaktadır. Özellikle bebeğin sevmesi ve daha çok su içmesi için bazı anne babalar suyun içerisine şeker ilave ederek suyu bebeğe vermektedir. Aynı şekilde bazıları ise su yerine su işlevi göreceğini düşünerek çocuklara meyve suyu vermektedir. Bunlar kesinlikle yapılan en büyük hatalardandır.

Özellikle suyun şekerli olarak ya da meyve suyu olarak verilmesi bebeğe herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Bebeğin suyu doğal, sade, temiz ve en saf hali ile sevmesi üzerine yoğunlaşılması gerekmektedir. Hatta çocuklara bu şekilde kalorisi yüksek biçimde su verilmesi çocuğun şekere olan ilgisini arttıracağından ileride obezite gibi ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle bir doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle bebeklere suyun bu şekilde verilmemesi gerekmektedir. Eğer ki bebeğin vücudunun herhangi bir ilave maddeye ihtiyacı bulunuyor ise doktor zaten o besin maddenin suyun içine ilave edilmesi gerektiğini belirtecektir. Ancak aksi bir durumda kesinlikle doktora danışmadan böyle bir hareket yapmamak gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.