Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerin Hafıza Gelişimi

Hamilelik boyunca büyük bir merak ve heyecanla beklediğiniz bebeğinizin sağlıklı olması her anne baba için oldukça önemlidir.

Bebeğin Hafıza Gelişimi Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde ve çocuklarda hafıza gelişimi doğduktan aylar sonra başlar, çocuk kendini bilmeye başladı mı başlar diye yanlış bir görüş hakimdir bazı kişilerce. Oysa bebeğin hafıza gelişimi daha anne karnında iken başlar. Bu nedenle annenin hamileliği boyunca yediklerine, içtiklerine, düşüncelerine, hareketlerine, uykusuna, konuşmalarına, sakinliğine, dinlediklerine kadar her şey bebeğin hafıza gelişimi için etkili olan faktörlerdir. Bebek anne karnında sesleri algılayabildiği için, doğduğunda öncelikle annesinin sesini tanır. Dinlettiğiniz her şeyi, doğduktan sonra ilerleyen zamanlarda bebeğiniz daha kolay öğrenebilir veya ezberleyebilir. Örneğin yabancı dilde sürekli dinlediğiniz bir müziği ya da o yabancı dili, doğduktan sonra öğrenmeye başladığında daha kolay öğrenebilir.

Önceden görmüş oldukları nesneleri ayırt edebilme özellikleri de üçüncü aydan itibaren başlar ve bir hafta önce gösterilen bir obje veya bir resmi tanıyabilirler. Bebeğiniz dokuzuncu ayından itibaren de ayrıntılara da dikkat edebilecek seviyededir. Ancak bebeğiniz genelde üç yaşına kadar olan yaşadıkları duydukları (istisna olanlar hariç) şeyleri ilerleyen zamanlarda hatırlamazlar.

Bebeğin Hafıza Gelişimini Destekleyici Unsurlar Nelerdir?

cute-babies-and-books-2560x1600-wide-wallpapers-net

Anne sütüyle beslenen bebeklerin hafıza ve zeka gelişimleri, mama ile beslenen bebeklere göre daha fazladır, bunun yanında anne ilgisi anne sıcaklığı ve şefkati de önemli rol oynamaktadır. Bebeğiniz doğduğunda ise, bebeğinizin beslenmesi ve diğer ihtiyaçları kadar uykusunun da hafızasının gelişmesinde önemli rol oynadığı pek fazla bilinmeyen bir gerçektir. Çoğu anne baba bebeği için uykunun önemini anlamayabilir.  Yapılan araştırmalar sonunda ortaya çıkan sonuç budur.

Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin gece uykularının düzeni beyninin gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle sıfır üç yaş dönemler arası ihmal ettiğiniz bebeğinizde telafisi mümkün olmayan hataların gelişimi olacaktır. Bu yüzden bu dönem aralığındaki bebeğinizin bakımı, beslenmesi, sağlığı, uykusu konusunda olan hassasiyetin önemi ortaya çıkmaktadır. Bebeğinizin gece uykularının düzeni ve rahatı, beyin gelişiminde önemli rol oynar. Çünkü bebekler uyuyarak büyürler. Ayrıca uyku sırasında bebeğinizin kaslarında da enerji depolandığı için, uyandıklarında huzurlu ve keyifli olurlar. Bunun nedeni ise, bebekler uyurken büyüdükleri gibi, uyurken beyinleri de çalışıp güçlenir, uyanık oldukları zaman da öğrendiklerini uyku sırasında hafızalarına alırlar. Uykunun süresi ve kaliteli yani kesintisiz huzursuz olmaması bu yüzden gereklidir. Bebeğiniz rahat bir uyku uyuduğunda ve sabah huzurlu uyandığında yeni şeyleri isteyerek öğrenir çünkü beyin yeni şeyleri öğrenmeye hazırdır.

Gece uykusu sık sık bölünen bebeğiniz huzursuzdur, asabidir, sürekli ağlama eğilimindedir, her şeye ilgisizdir. İlgisiz olmasından dolayı da öğrenme konusunda isteksizdir. Bunun sonucunda da öğrendiği şeyleri gece uykusu sık sık bölündüğü için hafızaya işleme zaman olmayacak, öğrendikleri kalıcı değil, geçici olacaktır. Ertesi günde öğrenmeye hazır olmadan uyanacaktır. Bu sebeple anne babalar olarak bebeklerinizin uykularına dikkat ve özen göstermek uyku konusunda hassas olmanızda fayda vardır.

Genelleme anlamında bebeklerin uyku düzenlerini zaman olarak özetlersek; yeni doğan bebek bir gün boyunca ortalama on bir ile on sekiz saat uyur, iki üç aylık bebek ise üç veya dört saat uyanmadan uyur, dördüncü ayındaki bebek bütün gece uyuyabilir, gündüz daha az uyur, altı aylık bebek günde toplam olarak on bir saatin üzerinde bir uyku uyur, bir yaşından sonra bebekler gündüz uykusuna bir kez ihtiyaç duyar.

Hafıza Gelişimi için Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

baby-milestones

Bebeklik ve çocukluk zamanlarını özellikle televizyon karşısında geçirmesini sağladığınız bebeğinizde ilerleyen zamanlarda karşılaşacağınız sorunların başında dikkat eksikliği, zeka geriliği, öğrenme zorluğu, otizmi sayabiliriz. Çünkü televizyon karşısındaki bebeğin beyni çalışmadığı gibi, bilgileri işleyeceği merkezi kullanılmamakta bu da zekasının çalışmamasını sağlamaktadır. Çünkü bebekler sistemleri oluşurken uyarıcılara ihtiyaç duymaktadır. Annenin babanın ilgi ve şefkati bu yüzden azımsanmayacak derecede önemlidir. Mesela bebeğinizi farklı oyuncaklar ile oyuncakların hareket etmesiyle uyarın. Bebekler doğdukları ilk aylardan itibaren koku alma duyuları güçlü olduğundan anneyi kokusundan tanır ve onun koynunda huzur bulur. Bebeğinizin beynine farklı kokularla mesajlar gönderin. Örneğin, taze kesilen bir limon kokusunu, bir elma veya bir gülün kokusunu hissetmesini sağlayın. Bebeğinizle konuştuğunuzda, özellikle gözlerine bakarak konuştuğunuzda, gülümsediğinizde, dokunduğunuzda, siz farkında olmasanız da bebeğinizin beynine olumlu uyarıcıları göndermiş oluyorsunuz. Konuşurken farklı ses tonları kullanmanız da bebeğiniz için olumlu yaklaşımlardır, yani alçak ses tonu, yumuşak ses, bazen sesi yükseltmek gibi.

Bebeğinize dokunduğunuz kısımların isimlerini söyleyin. Bebeğinizin sırtına yapacağınız hafif dokunuşlu masajlar, kollarına yaptıracağınız hareketler hem kas hem de zeka gelişiminde uyarıcı ve yardımcı faktörlerdendir. Bebeğinizle oynadığınız oyunların beyniyle; ellerinin, bacaklarının, gözlerinin koordineli çalışmasına yardımcı olacağını unutmayın.

Sevgi şefkat ve ilginizin çocuğunuzun fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak önemini asla unutmayın. Bazı durumlarda çok sabırlı olmak zorundasınız ancak yine unutmayın ki siz bir birey yetiştiriyorsunuz. İlerleyen yaşamında nasıl bir çocuğunuz olmasını istiyorsanız ona göre davranmalısınız. Okuyacağınız kitaplar, bebeğiniz henüz anlamasa da hem konuşma hem de kelime hazinesi kazanma anlamında önemlidir. Kitaplardaki renkli ve büyükçe çizilen resimler, yabancı sesler, bebeğinizin beyin aktivitesi için gerçekten gerekli doğru yaklaşım davranışlarıdır.

bb

Bebekler ve çocuklar daha küçük hiçbir şeyden anlamaz diye düşünen pek çok insan var. Ancak bebekler ve çocuklar aile ve yakınlarını etkileyen kötü olaylardan, gergin durum ve streslerden zannettiğinizden fazla etkilenirler. Bu yüzden kişilik (Bireyin ruhsal ve toplumsal tepkilerinin tümüne verilen ad. Bir kimsenin kendine göre belirgin bir özelliği olması durumu.) sadece genlerden kaynaklanan bir yapı değil, anne karnında ve doğum sonrasındaki olumsuz olan her türlü yaşam şekli kişiliği de etkiler. Bu sebeple kişinin gelişiminde genetik faktörler kadar çevresel faktörler de oldukça önemlidir.

Bebekler genel olarak yapıları gereği ortalığı dağıtmaya bayılırlar ve zamanla dağıtma konusunun uzmanı olurlar, özellikle oyuncakları parçalamak ve fırlatıp atmaktan büyük keyif alırlar. Ancak bu davranış şekli bir yaşından sonra dağıtma yerini toplamaya, yaptığı bir eylemi başarmaya döner. Sonunda aferim ya da alkış hoşlarına gitse de başarmak onlar için daha önemlidir. Yapboz oyunlarında parçaların ait oldukları yerlere koyma becerisini elde etmişlerdir. Bebeğinizin hafızasının gelişmesi için bazı yollar uygulayabilirsiniz, beyindeki hücreler her yeni deneyimde daha fazla gelişir. O yüzden oynadıkları oyunlara fikir olarak, nesne olarak yenilikler katmanız faydalı olacaktır. Öğrendikleri bilgileri sık sık tekrarlamak da etkili olduğu gibi çocuklarınıza her yaklaşımınız hoşgörülü ve sevgiyle olduğunda bu pekiştirmeler, öğrendiklerinin hafızada kalmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz veya çocuğunuz okuduğunuzdan bir şey anlamasa da sesli olarak çocuğunuzun yanında kitap okuyunuz ve çocuğunuz ile bol bol konuşunuz. Kendilerine özgü sesler çıkarmaya başladıklarında, kendilerince anlattıklarını veya size cevap mahiyetinde konuşmalarını dinlemeniz de etkili olacaktır. Bebek veya çocuklarınıza yaptıracağınız veya birlikte her gün yarım saat veya kırk beş dakika yapacağınız egzersizler de yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de hafıza gelişiminde önemli rol oynar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.