Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerin Zıp Zıpa Binmesi Zararlı Mı?

Birçok kişinin en büyük hayallerinden birisi bir çocuk sahibi olmak. Bu hayalin gerçekleşmesi durumunda ise bireylerin en yoğun dönemleri başlar. Henüz hiçbir yeteneğe sahip olmayan bebeğin birçok yeteneği ebeveynleri tarafından keşfedilir ve öğretilir. Bebeklerini yaşama hazırlamak ebeveynlerin en önemli görevlerindendir.

Her anlamda oldukça hassas olan bebeklerin beslenme, barınma, korunma, sağlık gibi bütün ihtiyaçları ebeveynler tarafından sağlanması zorunlu ihtiyaçlar olarak bilinir. Bunlar dışında bebeğin mutlu hissetmesinin sağlanılması da ebeveynler tarafından sağlanılmalıdır. Yazımızda bebekleri eğlendirme aracı olarak kullanılan zıp zıpın ne olduğu, kullanımının zararlı mı yoksa faydalı mı olduğu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zıp Zıp Nedir?

Bebekleri eğlendirmek, dikkatlerini dağıtmak, bebeğe yeni beceriler kazandırabilmek için kullanılan zıp zıp halk arasında hoppala olarak da bilinir ve en çok hoppala adıyla anılır. Herhangi bir yere sabitlenerek kullanılan zıp zıplar (hoppala) ebeveyn enerji harcamadan, bebeğin zıplatılmasını sağlar. Kas yapısı tam olarak gelişmemiş bebeğin bu aracı dengesiz ve fazlaca kullanması bebeğe zarar verebileceğinden ebeveynlerin zamanında ve belirli bir süre kullandırarak dikkatli olmaları gerekir.

Zıp Zıp Zararlı Mı?

Bebeklerin eğlenmesini ve denge becerilerini geliştirmeyi sağlayan zıp zıp kullanımının 6 aydan küçük bebekler için uygun olmadığı fizyoterapistler, ortopedistler ve çocuk doktorları tarafından söylenir. Ayrıca 6 aydan daha küçük olan bebeklerin zıp zıp üzerinde geçirdiği vakitten bir şey anlamış olduğu söylenemez. 6 aydan küçük bebeklerin bu araç üzerinde verdikleri tepkiler tamamıyla anlıktır.

Zıp zıp üzerinde bulunan bebeğin sürekli olarak aynı hareketi tekrarlamasından dolayı bebeğin iç organları sarsılacaktır. Bu durum bebeğin iç organlarına zarar verdiği gibi bu zararın kalıcı olabilmesini de sağlayacaktır. Ayrıca sürekli olarak zıplayarak sarsılan bebeğin henüz tam olarak gelişmeyen ve sağlamlaşmamış beyni de hasar görecektir. Denge problemi yaşayan bireylerin küçüklüğünde bu tarz etkinliklerden, sarsılmalardan zarar gördüğü bilinir.

Zıp zıpın bebeğin bütün vücudunu sarmasında dolayı henüz tam olarak gelişmemiş kemik ve kıkırdak yapısı da zarar görebilir özellikle omurga yapısında kalıcı hasarlara yol açabilir. Ayrıca bebeklerde doğumdan sonra bıngıldak gelişiminin devam ettiği ve bıngıldak gelişiminin zeka gelişimi ile doğrudan bağlantılı olduğu unutulmamalıdır.

Bebeklerde henüz sertleşmemiş olan bıngıldağın zıp zıp gibi aparatlar kullanılması sonucu sarsılmasıyla bıngıldak erken kapanır. Bu durum bebeğin ileride zeka geriliği problemi ile karşı karşıya kalmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca zıp zıp aparatının vücudu sarması ve zıplarken oluşturduğu baskı erkek çocuklarında yumurtalıklara zarar verebilir. Bu nedenle uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.

6 aydan büyük bebeklerin zıp zıp kullanımlarında ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken kriterler vardır. Bu kriterlere dikkat edilmemesi durumunda bebeğin eğlendiği düşünülürken geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verilebilir.

Bebeklerde Zıp Zıp Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Söz konusu çocuklar olunca hatta çocuklardan da öte bebekler olunca  ebeveynler kadar bütün bireylerin dikkatleri miniklere zarar gelmemesi için artar. Özellikle ebeveynler bebeklerini koruyabilmek ve onları eğlendirmek, sağlıklarını koruyabilmek için attıkları her adıma dikkat etmelidirler. Ebeveynlerin en çok dikkat etmeleri gereken noktalardan birisi ise bebeklerini eğlendirmek için kullandıkları zıp zıp  aracı için olmalıdır. Hoppala kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda sıraladık.

  • Yaş aralığına dikkat edilmelidir. Kesinlikle 6 aylıktan daha küçük bebekler hoppalaya bindirilmemelidir.
  • Bebeklerin zıp zıpa binişleri esnasında ebeveynlerinin yanlarında olması zorunludur.
  • Bebek uzun süre zıp zıpta durmamalıdır. Sürekli olarak aynı hareketin tekrarlanması bebeğe zarar verir.
  • Zıp zıp aparatının sağlamlığı her kullanımdan önce kontrol edilmelidir gerektiğinde yenilenmelidir.

Zıp zıp, yürüteç gibi bebek eğlendirme araçları ve ebeveynlerin kendilerine biraz olsun zaman ayırabilmelerini sağlayan araçların bebeklere verebildiği zararlar unutulmamalı uzun süre kullanımına izin verilmemelidir. Ayrıca bebekler zıp zıp, yürüteç gibi araçlarda asla yalnız bırakılmamalıdır. Bu araçlarda oluşabilecek kazalar kalıcı hasarlara yol açabileceği gibi can kayıplarına bile yol açabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.