Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebekte Göz Dalması Neden Olur?

Bebekler, oyun oynarken ya da farklı bir eylem içerisindeyken, sık sık uzun süre bir noktaya odaklanabilir. Bebeklerde meydana gelen uzun süre odaklanma, aynı zamanda göz dalması şeklinde ifade edilir. Doğduğu andan itibaren uyurken ya da uyanık olduğu zamanlarda göz dalması çok fazla görülebilir. Herhangi bir noktaya bakması, uzun sürmediği zaman ailelerin endişe edebileceği bir durum değildir. Bu durum sinir ya da farklı hastalıkların bir göstergesi olmayabilir. Ancak uzun süreli göz dalması önemli bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Bebekte Göz Dalmasının Nedenleri Nelerdir?

bebekte göz dalması

Bebeklerde zaman zaman göz dalması sorunu görülebilir. Bu durum anne ve babaların, bazı şüphelerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bebeğiniz hayatı yeni tanımaya başladığı için uzun süreli bir noktaya odaklanması bazı zamanlarda normal olarak kabul edilir. Ancak dikkatini dağıtmak için yaptığınız herhangi bir duruma tepkisiz kalıyorsa, dikkatli olmanız gerekebilir. Çünkü bu durum önemli hastalıkların bir göstergesi olabilir. Göz dalmasının yanı sıra, aynı zamanda uyurken ya da uyanıkken ani bir şekilde sıçrama oluyorsa, ilk akla epilepsi hastalığı gelebilir. Bu hastalık daha çok beyin hücrelerinde meydana gelen geçici ve anormal bir şekilde elektriğin yayılması sonucunda ortaya çıkar. Bu durum bebeklerde bilinç, davranış, duygu, hareket ya da algılama yeteneğinde bazı sorunların oluşmasına neden olabilir.

Beynin yapısında meydana gelen bu hastalık daha çok genetik ağırlığı olan bir sağlık sorunudur. Epilepsi hastalığının ortaya çıkmasındaki en büyük sebep akraba evliliği olabilir. Aynı zamanda genetik faktörler, sinir sistemi enfeksiyonu, beyin-damar hastalıkları, tümör ya da beyin travmaları gibi sebepler hastalığın ortaya çıkmasında yol açar. Şuur kaybı, bayılma, yere yığılma, bebeğin tüm vücudunda ya da bir kısmında kasılma, titreme, yüzün bir tarafa dönmesi, gözlerin sabit bir şekilde bakması, tepki vermemesi, idrar kaçırma, kusma ya da ağızdan köpük gelmesi, bayılma olması durumunda uyuklama ve şaşkınlık, istemsiz el-kol hareketleri gibi belirtilerin görülmesi epilepsi hastalığının en önemli belirtileri arasında yer alır.

Bebeklerde göz dalmasının bir diğer sebebi ise, bazı göz hastalıkları olabilir. Özellikle gözde meydana gelen miyopi ve astigmat gibi hastalıklar, yakını ya da uzağı net görememeye neden olur. Bebekler, cisimleri net göremediği zaman gözlerini kısarak uzun süre cisme odaklanabilir. Bu durumda herhangi bir sakıncası yoktur. Aynı zamanda gözde meydana gelen batmalar ya da herhangi bir tozun kaçması uzun süre odaklanmaya neden olabilir. Bir cisme aktif olarak bakılmadığı zaman, gözler dinlenir. Gözleri dinlendirme amacıyla uzun süre göz dalması görülür.

Bebekte Göz Dalması Nasıl Geçer?

bebekte göz dalması

Bebeklerde göz dalması çok fazla görülen bir durumdur. Genelde geçici bir durum olabilir ve zamanla kendi kendine geçer. Ancak uzun sürmesi bazı sağlık sorunlarının göstergesi olabilir. Bu nedenle altında yatan sebebin çok iyi bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Eğer altında yatan sebep epilepsi hastalığı ise, farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. İlk olarak bu hastalığın hangi türünün bebekte görüldüğü belirlenmesi gerekebilir.

Çocukluk döneminde iyi huylu genetik epilepsi hastalığı genel olarak %80 ya da 90 oranında ergenlik döneminde tedavi edilebilir. Bazı epilepsi türleri ise ergenlik döneminde başlayarak, ömür boyu tıbbi desteğe ihtiyaç duyabilir. Erken teşhis ile beraber ilaç tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilir. En az 2 yıl boyunca, ergenlik dönemine kadar ilaç kullanmak gerekir. İlaç tedavisi haricinde ise cilt altı pili, beyin pili ya da cerrahi bir operasyon gerekebilir.

Tüm epilepsi hastalığı %20 ya da %30 oranında dirençli epilepsi türünden oluşur. Epilepsi cerrahisinde başarı oranı çok yüksektir. Ancak dirençli epilepsi hastası olan herkes cerrahi operasyon yöntemiyle tedavi olamıyor. Bunun için hastalık sürecince meydana gelen nöbetlerin belirli bir bölgeden kaynaklanmaması ve dil-görme gibi önemli fonksiyonun olmaması gibi bir zorunluluk bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.