Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebekte Köpüklü Kaka Neden Olur?

Köpüklü kaka sorunu çoğu bebekte zaman zaman görülebilir. Bebeklerde kaka yapısında değişiklik ve gün içerisinde yapılan kaka sayısı, bağırsak hareketleri ile doğrudan bağlantılıdır. Bu bağırsak hareketleri ve beslenme alışkanlıkları, dışkı yapısını ve gün içerisinde yapılan dışkı sayısını değiştirebilir. Dışkı yapısının, renginin değişmesi ve dışkı sayısının artması gibi problemler daha çok bağırsak hastalıklarından kaynaklanır. Yetişkinlerde de görülen dışkı sorununun giderilmesi çok zor olmasa da, bebeklerde görülen bu gibi sorunlar ailelerin endişe duymasına sebep olabilir.

Bebeklerde köpüklü kaka, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Kısa süreli olarak meydana gelen değişimler genelde ani ve geçici nedenlerden dolayıdır. Bebeklerde uzun süre köpüklü kaka görülmesi hastalık habercisi de olabilir. Bu sebeple çok dikkatli olunması gerekir.

Bebekte Köpüklü Kaka Olmasının Sebepleri

1. Midede Gaz Birikmesi

Bebekte köpüklü kaka sorunu, daha çok bebeğin midesinde fazla gaz biriktiği zaman görülür. Bebeğin beslenmesi ya da anne sütünden kaynaklı bu aşırı gaz, bebeğin köpüklü kaka yapmasına sebep olur. Bebeklerde görülebilen köpüklü kaka, genellikle yeşil renkte gözlenir. Köpüklü kaka sorunu üşütme gibi rahatsızlıklardan dolayı da oluşabilir.

2. Enfeksiyonlar

Bebeklerde köpüklü kaka durumunun en sık gözlenme nedeni enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklardır. Enfeksiyon sonucunda köpüklü kaka sorunu meydana gelebilir. Aynı zamanda enfeksiyon durumunda kullanılan çeşitli ilaçlar da bebeğin köpüklü kaka yapmasına neden olabilir.

Köpüklü kaka enfeksiyon habercisi olabilir. Enfeksiyon durumunu destekleyen ateş, bebeğin huysuzluğu ve çeşitli ağrılar da enfeksiyon olduğunu destekler özelliktedir.

3. Hazır Gıda Tüketimi

Bebeklerde erken evrede hazır gıda tüketimine geçilmesi, dışkısında çeşitli değişikliklerin meydana gelmesine sebep olabilir. Özellikle de emme çağında olan bebeklerin sütten kesilmesi ve bebeğe hazır mamaların verilmesi bu duruma yol açabilir.

Hazır gıda mamalarının tüketilmesinin yanı sıra, bebeklere yedirilen çeşitli meyve ve sebzeler de bebeğin kaka yapma alışkanlığının değişmesine neden olabilir. Yenilen sebzelerin renk ve yapısı, kakanın renginin hatta kıvamının değişmesine neden olabilir.

4. Anne Sütünden ve Emzirmeden Kaynaklı

Emzirme şeklinde ufak değişiklikler yapılması, bebeklerin köpüklü ve mukus şeklinde kaka yapmasına sebep olabilir. Özellikle on dakikadan az olan emzirmelerde sütün yalnızca laktozlu kısmı emilir, bu yüzden kaka köpüklü şekildedir. Emzirme işlemi sırasında sık sık meme değişikliği yapmak bu durumun daha sık gözlenmesine neden olur. Bu nedenle her meme en az 15 dakika boyunca emilmeli ve ardından diğer memeye geçilmelidir. Yoksa köpüklü kaka sorununun yanı sıra bebekte gaz ve hazımsızlık problemleri de gözlenir.

Anne sütünde görülen ön süt arka süt dengesizliğinden dolayı bebek çok fazla anne sütü tüketebilir. Bu durum da bebeğin kakasının yeşil ve köpüklü olmasına sebep olur. Ön süt, çok sulu olan ve bebeğin iştahını açan tatlı süttür. Arka süt ise bol yağlı ve laktoz içerip bebeğin doymasını sağlayan asıl yararlı süttür. Ön sütün çok fazla salgılanması sonucu bebek fazla ön süt içer ve midesinde gaz birikir. Bebeğin midesindeki gaz arttıkça bu hissi bastırmak amacıyla tekrar emmek ister ve normalde alması gerekenden çok anne sütü tüketir. Bu şekilde bir döngüye giren beslenme, bebekte çok fazla gaz birikmesi ve daha sık kaka yapmasına sebep olur. Genellikle anne sütü dengesizliğinden kaynaklı yaşanan bu sorunda muhakkak uzman bir doktora başvurulmalıdır.

5. Kullanılan İlaçlar

Bebeklere verilen ilaçlar, metabolizmal faaliyetlerinin daha az gelişmiş olmasına bağlı olarak hızla dışkı olarak atılır ve bu işlem sırasında kakada çeşitli değişimlere sebep olur. Bu durum genelde normaldir. Fakat beklenmeyen değişimler olduğunda mutlaka doktor ve eczacıya danışılmalıdır. Bu istenmeyen etkilerden ve çeşitli bağırsak rahatsızlıklarından kaynaklı olarak, kaka kıvamında bu şekilde değişiklikler meydana gelebilir.

Önemli Not: Kronik bağırsak hastalıklarında meydana gelen kaka şekli, uzun süre boyunca devam edebilir. Aynı zamanda bebek kaka yapma esnasında ciddi şekilde huysuzdur ve acı çeker. Ateş, hazımsızlık ve karın ağrısı da sık sık gözlenebilen diğer durumlardandır.

Bebekte Köpüklü Kaka Nasıl Geçer?

  • Bebeğin beslenmesine gereken özen gösterilmelidir. Anneler emzirirken doğru emzirme teknikleri kullanmalıdırlar. Bebek erken evrede anne sütünden kesilmemelidir. Hazır gıdaya geçildiğinde de bebeğe verilecek besinlerde çok dikkatli ve seçici davranılmalıdır.
  • Köpüklü kakanın yanı sıra ateş ve huysuzluk gibi durumlar da görülürse enfeksiyon sorunu oluşabilir. Bu durumda uzman bir doktora gidilmesinde yarar vardır.
  • Köpüklü kaka sorunu, üşütme gibi durumlardan dolayı da kaynaklanabileceği için bebek soğuk havalarda sıkı giydirilmeli ve üşütmemesine dikkat edilmelidir.
  • Uzun süreli olarak bebekte köpüklü kaka görülürse, muhakkak bir doktora giderek bebeği muayene ettirmek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.