Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebekte Uykuda İrkilme Durumu Neden Olur?

Bebekler doğduğu andan itibaren dış dünyaya uyum sağlamaya çalışır. Bu uyum süreci içerisinde tüm ihtiyaçlarının belirli saat aralıklarıyla karşılanması gerekir. Yemek, uyku, altının temizlenmesi ve oyun gibi birtakım temel ihtiyaçların karşılanmaması durumunda bebekte huysuzluk, uykuda irkilme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Anne adayları ilk başlarda bu sorun için çok endişelenir. Önemli bir hastalığın belirtisi olup olmadığından şüphe duyabilirler. Her bebekte uykuda irkilme sorunu farklılık gösterir. Yani kimi bebekte uzun sürerken, kimi bebeklerde ise anlık bir irkilme şeklinde ortaya çıkabilir.

Bebekte Uykuda İrkilme Durumunun Nedenleri Nelerdir?

bebekte uykuda irkilme durumu

Bebekte özellikle ilk 12 ay içerisinde sıçrama ya da irkilme durumu birtakım sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. İlk kez anne ve baba olmuş kişilerin aklına hep ”acaba bebeğimde bir sorun mu var, neden uykuda sürekli sıçrıyor ve irkiliyor?” gibi sorular gelir. Çünkü aile de bu sorunu bir türlü anlamlandıramaz.

  • Tüm bebekler 12 aya gelinceye kadar uykusunda sıçrar ya da irkilebilir. Çok sık görülen bir durumdur. İrkilme ilk olarak bebeğin kol ve bacak kısımlarında kasılma şeklinde ortaya çıkabilir. Kasılma uzun sürdüğü zaman bebek uyanarak, ağlamaya başlar.
  • Yeni doğan bebeklerde irkilme, sıçrama sorununa sık rastlanır. İrkilme öncelikle bebeğin kol ve bacak bölgelerinde kasılmalarla başlayabilir. Kasılmalar geçmez ve devam ederse, bebek uyanır ve ağlamaya başlar. Kimi zaman kasılmalar çok uzun sürebilir. Bu durumda spazmdan şüphe edilir.
  • Eğer bebekler gün içerisinde belirli saatler arasında yeteri kadar anne sütü almadıysa, açlık hissi baskın gelir ve irkilir. Bu durumda uykudan irkilerek uyanır. Uyandıktan sonra aç olduğunu ağlayarak belli edebilir. En büyük irkilme sebeplerinden biri genel olarak açlıktır.
  • Bebekler belirli aralıklarla, düzenli olarak anne sütü alıyorsa gaz birikmesi sorunuyla irkilir. Mama yerine, sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde gaz sıkışması daha çok görülebilir.
  • Yeni doğan bebekler sadece anne sütünü almak için uyanırlar. Geri kalan tüm zamanda, uzun bir süre uyumaları gerekir. İlerleyen zamanlarda bebekler büyümeye başlayınca gün içerisinde daha az uykuya ihtiyaç duyabilirler. Eğer bebeğinizde uyku sorunu varsa ve uykuya dalma konusunda sorun yaşıyorsa, irkilme durumu ortaya çıkabilir. Belirli aralıklarla tam dalmadığı zaman da irkilerek uyanabilir.
  • Bebeklerde, irkilme ve kasılma gibi istem dışı hareketlerin ortaya çıkması küçük nöbetlerin oluşumuna neden olabilir. Ani bir irkilme, sıçrama epilepsi hastalığının önemli bir belirtisi olabilir. Halk arasında sara olarak da isimlendirilen epilepsi hastalığı, sinir hücrelerinde geçici bir süre ortaya çıkan farklı aktivite sonucunda beynin belirli bir oranda hasar almasıdır. Bebekler nöbet geçirdiği zaman geçici bir bilinç kaybı ve gözlerin dalması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bebeğin tek bir nöbet geçirmesi epilepsi hastası olduğu anlamına gelmez.

Bebekte Uykuda İrkilme Durumu Nasıl Geçer?

bebekte uykuda irkilme durumu

Bebeklerde uyurken irkilme genelde ortaya çıkan bir durumdur. Aynı zamanda irkilmenin yanı sıra ateş, öksürme gibi belirtiler de meydana geliyorsa bebeğiniz üşütmüş olabilir. Bu durumda doktora başvurarak, tedavi için gerekli uygulamaların yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin sinir sistemi henüz gelişmediği için uykuda irkilmesi ya da sıçraması normal olarak kabul edilir. Aynı zamanda sinir, stres ya da ağlama gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. İlerleyen zamanlarda bebeğinizin sinir sistemi daha çok geliştiğinde ortadan kalkabilir.

İrkilme sorununun altında yatan sebebi tespit etmek için nöroloji uzmanından yardım alabilirsiniz. İlk olarak EEG beyin filminin çekilmesini isteyebilir. Eğer EEG’de herhangi bir sorun çıkmazsa vitamin testi de yapılmasına ihtiyaç duyulur. Çünkü vitamin eksikliğinin bir belirtisi de uykuda irkilme olabilir. İrkilme, epilepsi hastalığının bir göstergesi olduğu zaman vakit kaybetmeden doktora başvurmanız, hastalığın ilerlemesini önleyebilir.

Uykuda irkilme sorunun altında yatan sebep eğer uykusuzluk, açlık ve gaz birikmesi ise bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Kısa bir süre sonra sorun ortadan tamamen kalkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.