Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebekte Yeşil Kaka Neden Olur?

Bebeklerde görülen yeşil kaka sorunu, beslenme konusunda bazı şeylerin değiştiğini ya da yanlış gittiğini gösteriyor olabilir. Fakat başka bir belirti bulunmuyor ve üç günden uzun sürmüyorsa endişe edilmesine gerek yoktur. Bebeklerde yeşil kaka sorunu ile beraber egzama, aşırı gaz sancısı ve cilt kızarıklıkları da görülüyor ise bir sağlık uzmanından yardım istemek gerekir. Bu yazımızda bebekte yeşil kakanın nedenlerini anlatacağız.

Bebeklerde Yeşil Kakanın Nedenleri Nelerdir?

1. Sindirim Problemleri

Emzirme sırasında ilk önce gelen ön sütü fazla içen ve sonrasında gelen zengin içerikli anne sütünü içemeyen bebeklerde yeşil kaka sorunu görülebilir. Çünkü bebekler ancak sonra gelen süt sayesinde doyabilir. Doymayan bebekler ön sütü sürekli olarak içmeye devam eder. Görülen bu durum ön sütün içeriğindeki aşırı laktozun sindirilememesi ve yeşil kaka durumuna neden olur. Bu durum gaz sancısına da sebep olur. Bebeklerde görülen yeşil kaka sorununun en sık karşılaşılan nedeni sindirim problemleridir.

Ayrıca aşağıda bulunan durumlar da sindirim problemlerine yol açıp bebeklerde yeşil kaka sorununa yol açabilir:

 • Diş çıkarma dolayısıyla aşırı miktarlarda tükürük üretimi.
 • Bebek annenin tükettiği bazı gıdalara karşı hassasiyet geliştirebilir. Bu durumun en sık karşılaşılan örneklerinden birisi de annenin içmiş olduğu inek sütüdür. Anne sütüne geçen inek sütündeki proteinler, sindirim problemlerine ve bebeklerde yeşil kaka sorununa sebep olabilir.

2. Yenidoğan Kakası

Yenidoğan bebekler dört günlük olana dek ana rahminde bulunan maddeleri kaka ile atmaya devam ederler. Bu maddeler mekonyum, amniyotik sıvı, mukus, safra ve deri hücreleri gibi kalın ve yapışkan artıklardır. Bunlar kakaya koyu yeşil bir renk verir. Bu durum gayet doğaldır. Bebek dört günlük olduktan sonra kakanın rengi açılır.

3. Yeşil Renk Veren Ürünler

Aşağıda bahsedilen durumlar da bebeklerde yeşil kaka sorununa sebep olabilir:

 • Emziren annelerin ya da bebeklerin antibiyotik alması, demir desteklerini kullanması.
 • Bebeğe verilen bazı ilaçlar.
 • Bebek mamasında fazla demir olması ya da annenin beslenme programında koyu yeşil sebzelerin ağırlıklı olarak yer alması.
 • Bebeğin beslenmesine ek olarak katı gıdalar verildiği zaman kakanın rengi değişebilir. Kıvam ve kokuda da değişiklik olabilir ve bebek daha çok kaka yapabilir.
 • Yemek boyası ve ıspanak gibi yeşil sebzelerin tüketilmesi de yeşil kakaların sıklıkla görülen sebeplerindendir.
 • Çok fazla şeker ya da nişasta tüketilmesi de yeşil dışkı sorununa neden olabilir.
 • Hafif bir hastalık geçirmek de bebeğin kakasında renk ve kıvam değişikliğine yol açabilir.

4. Bazı Hastalıklar

Mikrobik bir iltihabın kapılması, bebeklerde yeşil kaka sorununa neden olabilir. Şayet bebek ishal de olmuş ise, bu şüphe kuvvetlenebilir. Mide nezlesi, bağırsak iltihabı ve genel soğuk algınlığı gibi problemler böylesi bir sonuca sebebiyet verebilir.

Şiddetli ishal durumu dışkının sıvı ve yeşil olmasına neden olabilir. Şiddetli ishal sorunu bebekler için tehlike arz eder, çünkü susuz kalma tehlikesi yaratabilir. Kötü kokulu ve sulu olan yeşil kaka, bir bağırsak enfeksiyonu ya da yemek alerjisi sorununa işaret edebilir. Şayet bebekte yeşil kaka sorunu varsa ve yanında ateş ya da döküntü görülüyor ise acilen tıbbi bir değerlendirme yapılmalıdır.

Bebekte Yeşil Kaka Nasıl Geçer?

1. Doğru Emzirme Tekniği

Bebeğin annenin göğsünden sonradan gelen zengin içerikli ve yağlı olan anne sütüne erişebilmesi için doğru emzirme teknikleri kullanılmalıdır. Her emzirme yeterince uzun tutulmalıdır. Bebeğin göğsü dudakları ile yeterince sıkı kavrayabildiğinden emin olmak gerekir. Diğer göğse geçmeden evvel ilk göğüs ile yeterince emzirildiğinden emin olunmalıdır. Genellikle çoğu zaman, bir öğünde bir göğüs yeterli gelebilir.

2. Diğer Önlemler

 • Doktor Kontrolü: Şayet başka bir hastalıktan şüphe duyuyorsak, bebeğimizi doktor kontrolünde tutarak ihmal etmemeliyiz.
 • Kaka Rengi: Kaka rengi yeşil, açık sarı ve turuncu arasında olan tonlarda olduktan sonra büyük bir sorun oluşmaz. Koyu kahverengi, siyah ya da kırmızı kaka görülür ise doktora başvurulmalıdır.
 • Demir İlacı: Doktor bebeğe demir içeren ilaçlar yazmışsa ve kaka rengi yeşil olmuş ise, endişelenip de ilaç kullanımı bırakılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.