Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BEHÇET HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Behçet hastalığı, vücuttaki kan damarlarında iltihap oluşması şeklinde meydana gelen ender hastalıklardan biridir. Behçet hastalığında gelişen iltihaplanma birçok semptom yaşanmasına yol açar ve bu semptomlar başlangıçta alakasız gibi görünür.

Bağışıklık sisteminde yaşanan bazı hatalı durumlardan dolayı kaynaklanan behçet hastalığı, genetik ya da çevresel bazı faktörlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Diğer yandan behçet hastalığının tedavisinde amaç, semptom ve şikayetleri azaltmaktır.

Oluşum Nedenleri

Behçet hastalığının neden meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Fakat, bağışıklık sistemi bozukluğundan kaynaklanabildiği muhtemeldir. Buna göre, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla bazı sağlıklı hücrelere saldırması sonucu behçet hastalığı oluşabilmektedir. Bunun dışında, genetik ve çevresel bazı faktörlerin birleşmesi de behçet hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir.

Ayrıca, behçet hastalığı ile ilişkili bazı genler tespit edilmiştir. Bazı araştırmacılar ise, bir virüs ya da bakterinin behçet hastalığını tetiklemesine inanmaktadır.

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişmektedir. Behçet hastalığı, kendiliğinden gözden kaybolabilir ve yeniden tekrarlayabilir. Ayrıca, behçet hastalığının belirtileri, hastalıktan dolayı kaynaklanan iltihaplanmanın vücudu etkilediği bölüme bağlı olarak gelişmektedir. Behçet hastalığının belirtileri; ağız yaraları, göz iltihaplanması, cilt kaşıntı ve döküntüleri, doku bozulmaları ve genital bölgede gelişen yaralar şeklinde seyretmektedir.

Bu durumda behçet hastalığı belirtileri şu şekildedir;

1.Ağız Yaraları

Children With Aphtha On Lip

Behçet hastalığında ağız yaraları en yaygın olarak yaşanan semptomdur. Bu ağız yaraları pamukçuk yaralarına benzemektedir ve ağrıya neden olmaktadır. Ağız yaraları yuvarlak doku bozulmaları şeklinde başlar ve hızla ağrılı yaralara dönüşür. Fakat bu ağız yaraları genellikle bir ile üç hafta içinde iyileşir. Ama sonradan tekrardan nüksedebilme durumu da vardır.

2.Cilt Sorunları

30_rash

Cilt bozulmalarının oluşabileceği behçet hastalığında, çok çeşitli cilt sorunları meydana gelebilmektedir. Bazı kişilerin vücudunda bu hastalık sürecinde akneye benzer yaralar meydana gelebilir. Diğer bazı kişilerde ise, kızarıklık, cilt altında nodüller gözlenebilmektedir. Bu nodüller özellikle alt bacaklarda oluşmaktadır.

3.Genital Bölgede Yaralar

17803

Behçet hastalığı geçiren kişilerin genital bölgelerinde yaralar oluşabilmektedir. Bu yaralar yaygın olarak skrotum ya da vulvalar üzerinde gelişmektedir. Kırmızı olarak görünen bu yaralar, doku bozulması şeklindedir. Ayrıca, genital bölgede oluşan bu yaralar genellikle ağrılıdır ve daha sonradan yara izi bırakabilirler.

4.Gözlerde İltihaplanma

istock_photo_of_swollen_eyelid

Gözlerde iltihaplanmaya sebep olabilen Behçet hastalığı, gözün pigmente tabakasında kızarıklık meydana gelmesine sebep olur. Gözlerde gelişen iltihaplanma, ağrılar yaşanmasına ve bulanık görmeye neden olmaktadır. Bu iltihaplanmadan her iki göz de etkilenebileceği gibi, sadece tek bir göz de etkilenebilir. Retinanın kan damarlarında meydana gelen iltihaplanma, ciddi göz sorunlarına neden olabilmektedir.

5.Eklem Sorunları

5-woman-holding-knee-pain-lgn

Özellikle, dizlerdeki eklemlerin şişmesi ve ağrıması, Behçet hastalığında sıklıkla yaşanabilmektedir. Ayak bilekleri, dirsekler ve bilekler gibi eklem bölgelerinde de bu durum gözlenebilir. Bu eklem problemleri 1 ile 3 hafta içinde kendiliğinden iyileşebilmektedir.

6.Damar Sistemi Sorunları

vascular-surgery

Damarlarda ve arterlerde iltihaplanmaya sebep olan behçet hastalığı bu nedenle, kollarda ve bacaklarda, kızarıklık, ağrı ve şişme yaşanmasına yol açmaktadır. Damarlarda iltihaplanmaya sebep olan behçet hastalığında, kan pıhtılaşma sorunları da gelişebilmektedir. Bunların yanı sıra behçet hastalığı damarlarda tıkanma ve daralma yaşanmasına da sebep olmaktadır.

7.Sindirim Sistemi Sorunları

Stomach ache

Behçet hastalığı, sindirim sistemini çok çeşitli şekillerde etkileyebilmektedir. Karın ağrıları, ishal ya da kanamalar behçet hastalığında yaşanabilir.

8.Beyin ve Sinir Sorunları

migraine1

Behçet hastalığının sebep olduğu iltihaplanma, bazen beyin ve sinir sistemini de olumsuz etkilemektedir. Bu durum ise, baş ağrısı, ateş, kafa karışıklığı, denge bozukluğu ya da felç gibi belirtilerin yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Risk Faktörleri

Behçet hastalığında risk faktörleri şu şekildedir;

Yaş: Behçet hastalığı yaygın olarak, hem kadın hem de erkeklerde, 20 ile 30 yaş arasında meydana gelmektedir. Bunun dışında, çocuk ve yaşlı yetişkinlerde de görülmesi mümkündür.

Yaşanılan bölge: Behçet hastalığı dünya genelinde meydana gelebilmesine rağmen, özellikle Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkeleri olmak üzere, Türkiye, İran, Japonya ve Çin gibi ülkelerde görülmesi ihtimali daha yüksektir.

Cinsiyet: Behçet hastalığı hem kadınlarda hem de erkeklerde oluşabilmesine rağmen, genellikle erkeklerde daha şiddetli şekilde seyretmektedir.

Genetik faktörler: Bazı genlere sahip olmak, behçet hastalığı riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

Behçet hastalığı tipik olarak öngörülemez şekilde gelişmektedir. Semptomlar bazen çok hafif şekilde gelişirken bazen de şiddetli geçebilmektedir. Behçet hastalığının tam bir tedavisi olmadığı halde, semptom ve komplikasyon riski genellikle azaltılabilmektedir.

Behçet hastalığının gözdeki retina ve irisi etkileyerek, iltihap oluşturması sonucunda kişide körlük ve görme kaybı yaşanabilir. Bundan dolayı, behçet hastalığı nedeniyle gözler etkilenmeye başladığında, çok dikkatli olunmalı ve doktora başvurulmalıdır. Diğer komplikasyonlar ise behçet hastalığının diğer semptomlarına bağlı olarak gelişen sorunlardır.

Tanı ve Testler

Behçet hastalığının tanısını koyabilmek için belli bir yöntem bulunmamaktadır. Doktorlar tanı koyabilmek için, hastanın şikayet ve sorunlarını dinler. Daha sonradan doktor, kan sayım testi ve diğer bazı laboratuvar testlerini yaptırabilir.

Öte yandan, behçet hastalığına özel bir tanı yöntemi olmadığından doktorlar bazı yöntemler geliştirmişlerdir. Buna göre bazı kriterlere göre sınıflandırma yapmışlardır. Bu sınıflandırma şu şekildedir;

Ağız yaraları: Eğer ağız yaraları son 12 ay içinde, en az 3 kere tekrarlanmış ise, doktorlar bu durumu behçet hastalığı olarak değerlendirebilirler.

Bundan ayrı olarak aşağıda verilen durumlardan en az iki tanesini yaşayan kişilerin, behçet hastası olması ihtimali yüksek olarak düşünülür;

  • Genital bölgede sürekli tekrarlayan yaralar,
  • Bir göz doktoru tarafından tespit edilen göz iltihaplanması,
  • Çok çeşitli cilt sorunlarının (akne ya da döküntüler gibi) aynı anda yaşanması.

Bir de bunlara ek olarak doktor tanı koyabilmek için şu testi yaptırmak isteyebilir;

Paterji testi: Doktor bu test yardımı ile tanı koyabilir. Buna göre doktor, ince steril bir iğneyi cildin altına uygular ve sonra o bölgeyi inceler. Eğer bu test pozitif çıkarsa, iğnenin temas ettiği noktadaki deri altında, küçük kırmızı bir yumru oluşur. Bu durum, bağışıklık sisteminde küçük çaplı bir hasar olduğunu göstermektedir.

Tedavi ve İlaçlar

Behçet hastalığının tedavisi için belli bir yöntem yoktur. Sadece, bu hastalığın semptom ve belirtilerini azaltabilmek için doktorlar bazı tedavi yöntemlerini kullanabilirler. Hastalığın sebep olduğu ağrıları ve iltihaplanmayı kontrol altına alarak da tedavi edebilmek mümkündür. Genellikle ilaç kullanımına ihtiyaç yoktur. Fakat eğer semptom ve şikayetler giderek şiddetlenirse doktor, iltihap ve ağrıları giderecek bazı ilaçlar önerebilir. Bu durumda doktorlar genellikle hastanın yaş ve cinsiyetine göre ilaç önermektedir.

Behçet hastalığının kendine has belirtilerine yönelik olarak uygulanacak tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

Cilt kremleri, jel ve merhemler: Lokal olarak cilt üzerindeki ya da genital bölgedeki yaralara uygulanan ilaçlar, ağrı ve iltihapları dindirmeye yardımcı olmaktadır. Bu tür ilaçlar genellikle, iltihaplanmayı gidermek için kortikosteroid içerikli ilaçlardan ya da ağrıları dindirmek için uyuşturucu ilaçlardan oluşmaktadır.

Ağız gargaraları: Kortikosteroid içeren özel ağız yıkama sıvıları ya da jelleri, ağız içindeki yaraları ve bunlardan kaynaklanan ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Göz damlaları: Kortikosteroid ya da diğer anti-iltihap ilaç içerikli göz damlaları, gözdeki ağrıları kesmek, kızarıklıkları gidermek ve iltihaplanmayı hafifletmek için kullanılır.

Bunlara ek olarak behçet hastalığı tedavisinde;

  • İltihaplanmayı kontrol altına alan ilaçlar,
  • Bağışıklık sistemini destekleyen ilaçlar.

Destek ve Başa Çıkma Yöntemleri

Öngörülemeyen ve önlenemeyen bir hastalık olan behçet hastalığı, kişinin sinirlerinin bozulmasına sebep olmaktadır. Fakat iyi bir bakım hastanın kendisini daha sağlıklı hissetmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında bazı yöntemler bu hastalıkla baş edebilmek adına yardımcı olacaktır. Bu başa çıkma yöntemleri şu şekildedir;

  • Ağızdaki yaralar, eklemlerdeki ağrılar şiddetlendiği zaman, dinlenmeye çekilmek,
  • Stresten uzak durmak ya da stresi en aza indirmek,
  • Yürüyüş ve yüzme gibi hafif egzersizler yaparak eklemleri rahatlatmak,
  • Aynı sorunları yaşayan kişiler ile temasa geçmek ve ortak paydada birbirine destek olmak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.