Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Omurga 26 adet kemikten oluşmaktadır. Bu kemikler diskler tarafından yataklanmış bir vaziyettedir. Bu diskler sayesinde yürümek, bir şeyler kaldırmak ve dönme hareketlerinin yapılması sırasında kemiklerde oluşan hasarlar engellenmiş olur. Bir nevi omurga kemiklerinin koruyucusu görevindedirler.

Her disk 2 kısımdan oluşmaktadır. İç kısım ve dış kısım olarak açıklanabilir. İç kısım yumuşak ve jölemsi bir tabakadır. Dış kısım ise tam aksine sert bir tabakadır. Meydana gelen darbeler iç kısımın, dış kısma doğru çıkıntı oluşturmasına sebep olur. Bu durumda disklerin kaymasına ve bel fıtığının oluşmasına sebep olur. Acı ve rahatsızlıklar meydana gelir. Hareket zorlukları yaşanır. Kayan diskler omur sinirlerine herhangi bir baskı oluşturur ise uyuşukluk ve sinirleri etkileyen bir acı yaşanır. Bel ağrısının ilerleyen aşamalarında cerrahi operasyon ile kayan disklerin onarılması veya tamamen alınması gerekebilir.

Bel Fıtığı Sebepleri Nelerdir?

Disklerin iç kısımlarının yumuşak, dış kısımlarının ise sert olduğundan bahsetmiştik. Bel fıtığı tam da bu sebeple meydana gelir. İç kısma gelen darbeler karşısında dış kısım giderek zayıflar ve darbeleri engellemeyecek hale gelir. Böylece iç kısım dışarı doğru kayar. Bu durum ilerleyen yaşlarda daha çok meydana gelir. Belirli tip hareketler ve çeşitli zorlanmalar zamanla disklerin kaymasına sebep olur. Herhangi bir ağırlık kaldırırken yada belinizi döndürürken ani bir şekilde meydana gelebilir.

Ağır eşyalar kaldırmak arka kısmınızda büyük bir gerilim oluşturur. Fiziksel güç kullanılması gereken işlerde çalışan kişilerde daha sık meydana gelir ve disklerin kayması ile birlikte bel fıtığı olma riski de giderek artar. Aşırı kilo sahibi olmak da disklerin üzerine daha fazla yük yükleyeceği için bel fıtığı ihtimali artar. Zayıf kaslar ve dengesiz yaşam biçimi disklerin kaymasına sebep olur.

Yapılan araştırmalara göre bel fıtığı genellikle 35-45 yaşları arasında ki kişilerde meydana gelmektedir. Yaşa bağlı olarak disklerin arasındaki koruyucu sıvı içeriği kaybolmaya başlar. Sonuç olarak diskler kayar ve bel fıtığı oluşur. Fiziksel işlerde erkeklerin daha çok rolü olduğu için bel fıtığı, bayanlara oranla erkeklerde daha fazladır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Omurganızın herhangi bir kısmında disk kayması meydana gelebilir. Arka sırt kısmı bu disk kaymasının en çok meydana geldiği bölgedir. Kayan diskler sinirler ve kaslar üzerinde ekstra baskı oluşturur. Bu durumu anlamanın bir kaç kolay yolu vardır. Bunlar:

1.Uyuşukluk

51022

Bel fıtığının belirtileri arasında yer almaktadır. En yaygın olarak vücudunuzun herhangi bir yan tarafında gerçekleşir. Özellikle sabah uyanıldığında belinizin bir yan tarafında uyuşma olur.

2.Hareket Zorlukları

53e9e752f6309914fcf7758a

Bel fıtığı olan insanlarda çeşitli hareket zorlukları yaşanır. Hareket esnasında herhangi bir zorlanmada bel bölgesinde ağrılar oluşur. Geceleri kötüleşen bir ağrı meydana gelebilir, oturma veya kalkma sırasında ağrı yaşanabilir, uzun mesafeler yürürken belde çeşitli ağrılar oluşabilir ve bu ağrılar bacak ve kollara vurabilir.

3.Kas Zayıflıkları

miss-nedir-bel-fitigi-boyun-fitigi-tedavisi-640x360

Disklerin kayması ile bel fıtığı oluşur. Bel fıtığı olan kişiler ağır bir iş yaptıkları sırada sinirlere daha fazla yük biner. Artan bu basınç karşısında dayanıksız olan sinirler, çeşitli kasılmalara ve kas ağrılarına sebep olabilir. Bu durumda bel fıtığı belirtileri arasındadır. Kas zayıflıkları olarak incelenir.

4.Bacak Ağrısı

bacak-ağrısı-neden-olur

Bel fıtığının en yaygın belirtilerinden biri de bacak ağrısıdır. Yüzde 90 ihtimal ile L4-L5 ve L5-S1 omurlarının kayması ile meydana gelir. Bu durum bacak ağrılarına, uyuşmalara ve bilekte zayıflamalar ile burkulmalara sebep olur.

Ağrının çeşitleri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Uyuşma veya karıncalanma için fizik tedavi uzmanınızla görüşmeniz ve kaslarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Bel Fıtığının Etkileri Nelerdir?

Disk kaymasının sebep olduğu bel fıtığı, kalıcı sinir hasarlarına sebep olabilir. Çok nadir de olsa o bölgede ki sinirleri keserek ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Böyle bir durum da bağırsak ve mesanenizin kontrolünü kaybedebilirsiniz. Çeşitli his kayıpları ile bacaklarınızı daha zor kontrol edersiniz. Bu durum gittikçe kötü bir hal almaya başlar. Aktivitelere katılamaz hale gelirsiniz. Böyle bir durumda derhal bir doktora gitmek gerekmektedir.

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda verilen belirtiler ile hastalık şüphesi ile gittiğiniz hastane de doktorunuz tarafından birtakım fiziksel testler yapılır. Bu durumun amacı ağrının ve rahatsızlığın kaynağını aramaktır. Fiziksel kontrol yapılırken, kas gücünüz ve sinirsel fonksiyonlarınız kontrol edilir. Belli bölgelere dokunularak acı hissedip hissetmemenize göre etkili bölgelerdeki ağrılar tespit edilecektir. Ayrıca fizik tedavi uzmanı tarafından medikal geçmişiniz hakkında birtakım sorular sorulacaktır. Bunların dışında ekstra bir takım testler ile hastalık teşhis edilmeye çalışılacaktır. Bunlar;

  • X-ray,
  • CT görüntüleme,
  • MRI görüntüleme gibi bir takım testler yapılmaktadır.

Fizik tedavi uzmanınız tarafından bu testlerin tamamı dahi uygulanabilir. Böylece ağrıların kaynağı tespit edilerek, bel fıtığı olup olmadığının sonucuna varılacaktır.

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı tedavisi temel iyileştirme yöntemlerinden ameliyata kadar çok geniş bir yelpazede incelenmektedir. Tedavi yöntemi genellikle hastalığın hangi seviyede ve disklerin ne kadar kaymış olduğuna bağlıdır. Yapılan birtakım araştırmalara göre açma-germe ve güç antrenmanı yapan kişilerin disk kaymasından dolayı oluşan bel fıtığından duydukları ağrılarda büyük bir azalma meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Bel ağrısını önlemek için uzmanlar tarafından çeşitli egzersizler tavsiye edilmektedir. Böylece bel bölgesi daha güçlenecek ve ağrılarınız büyük ölçüde azalacaktır.

Ayrıca ağır şeyler kaldırmaktan ve kendinizi zorlayacağınız hareketlerden uzak durunuz. Bel ağrısı yaşadığınız sırada egzersiz yapmaktan kaçınmanız kas ve eklemlerde sertleşmeye yol açacaktır. Bunun yerine aktif kalmanız durumunda daha az ağrıya sahip olursunuz. Bu duruma karşı tedavi denilmektedir. Eğer tüm yapmış olduğunuz egzersizlere karşılık alamıyor iseniz, fizik tedavi uzmanınızın daha güçlü ilaçlar yazması gerekecektir. Bunlar;

  • Kas spazmını rahatlatmak için kas gevşeticiler,
  • Acıyı azaltmak için ağrı kesiciler,
  • Sinir ağrıları için gabapentin veya duloxetine gibi ilaçlar daha güçlü ve dozajı yüksek ilaçlardır. Bu ilaçları almanız sizlerin bel ve sinir ağrılarını hafifletecektir.

Tüm bu ilaçlara rağmen, 6 hafta içerisinde ağrılarınızda herhangi bir azalma olmadıysa ve disk kaymasından dolayı, halen kas fonksiyonlarınızda azalma meydana geliyor ise, ameliyat olmanız gerekmektedir. Doktorunuz tarafından da fıtık ameliyatı olmanız gerektiği söylenecektir. Çok ilerlemiş durumlar da disklerin onarılması için ameliyat olunması gerekir. Düzeltme işleminin başarısız olacağı anlaşıldığında ise diskler tamamen alınarak ortadan kaldırılır. Bel fıtığı ameliyatının iyileşme süresi oldukça uzundur ve kendinize oldukça fazla dikkat etmeniz gerekir.

Bel fıtığı oluşmasını önlemek için alınması gereken birtakım önlemler de bulunmaktadır. Bunlar ise;

  • Güvenli ağırlık taşıma tekniklerini kullanarak belinize fazla miktarda yük binmemesini sağlayabilirsiniz. Bu yük taşıma yöntemi beliniz dik olacak şekilde çömelerek yapılır. Böylece bele değil, ayaklara ve bacaklara yük bindirmiş olursunuz.
  • Uzun süre oturmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde sabit kalmaktan dolayı bel ağrılarına tekrar sahip olursunuz.
  • Sırtınızı, bacaklarınızı ve midenizi çalıştıracak birtakım açma-germe ve çeşitli egzersizler yaparak bel fıtığının oluşmasını engelleme imkanına sahipsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.