Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bel İncinmesi Nasıl Anlaşılır?

Toplumda çok fazlaca görülen bel incinmesi genellikle ağır yük kaldırma, ani ya da ters bir hareket sonucu meydana gelir. Birçok insan en az bir defa olmak üzere belini incitme şikayeti yaşar. Bel incinmesinde iltihaplanma ya da tümör gibi ciddi hastalıkların görülme riski azdır. Belini inciten hastanın muayeneye girerek detaylı bir şekilde incelenmesi ve sebep olduğu ağrıların bulunması gerekir.

Bel İncinmesinin Belirtileri Nelerdir?

bel incinmesi

Bel incinmesi rahatsızlığında bel bölgesinde yoğun ağrılar hissedilir. Günlük yaptığımızı işleri yapmakta zorluk çekebiliriz. Bu hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Hasta yürürken, otururken, kalkarken veya bir şeyleri kaldırırken zorlanır.

Bel incinmesi belirtilerine:

 • Sırt kısımda sertleşme ve ağrılar,
 • Eğilmek, öksürmek, hapşırmak gibi ani hareketlerde sancılar,
 • Popo, bacak ve uyluk kısımdaki ağrılar örnektir. Eğer sizinde bu bölgelerde ağrılarınız varsa siz de belinizi incitmiş olabilirsiniz.

Bel İncinmesinin Nedenleri Nelerdir?

Sırtımızda birçok kas, sinirler ve omurgayı tutan kemikler bir arada bulunur. Bunların zarar görmesi belde ağrılara neden olur. Peki ağrılara neler sebep olur?

 • Ağır yük kaldırmak,
 • Ani ve ters hareket yapmak,
 • Düşmek,
 • Yanlış spor yapmak,
 • Aşırı derecede fiziksel güç harcamak.

Belimiz incindiğinde ayrıca bazı faktörlerde ağrıyı tetikleyebilir. Aşırı kilolu olmak, sürekli aynı pozisyonda oturmak, vücuttaki şekil bozukluğu, stres, psikolojik rahatsızlıklar bel ağrılarınızı olumsuz yönde etkiler.

Bel İncinmesi Tedavisinde Neler Yapılabilir?

bel incinmesi

Bel incinmesi tedavisinde ağrılar sancılı ve bunaltıcı olabilir. Fakat bel incinmesi bazen kendi kendine de iyileşme gösterebilir. Siz yine de bu işi şansa bırakmayıp bir doktora görünmeniz faydalı vardır. Tedavi için ilk olarak incinen kısma şişmemesi için soğuk bir kompres uygulayın. Eğer bel incinmesi kaslarla alakalı ise bu işlem iyi gelecektir. Bu işlemi 2-3 olmak üzere 20 dakika tutarak düzenli bir şekilde devam ettirin. Daha sonraki günlerde sıcak kompres uygulamasına geçin. Şişlik sorunu ortadan kalktıktan sonra uygulamak daha doğrudur. Sıcak kompres için sıcak su torbaları veya havlu kullanabilirsiniz.

Diğer bir seçenekte sıcak su dolu bir küvete girebilirsiniz. Doktor tarafından önerildiyse ağrı kesiciler ile ağrınızı azaltabilirsiniz. Ağrı kesici kremler ve kaş gevşeticiler ile ağrıyan bölgeye masaj yaparak ardından sıcak havlu ile ağrıyan bölgeyi kapatabilirsiniz. Belinizi desteklemek için korse kullanın. Bu ani hareketlerde bulunmanızı ve tekrar ağrılarla karşılaşmanızı engelleyecektir. İstirahat etmeye özen gösterin. Hafif ama kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapabilirsiniz. Eğer bu tedavilere rağmen ağrılarınız geçmiyorsa doktorunuz size fizik tedavi, kuru iğne tedavisi ve manipülasyon tedavisi önerebilir. Bel ağrınız geçmeden tekrar bir incinme yaşarsanız kronik bel ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden zamanında tedavi olmaya ve tedavinizi aksatmamaya çalışın.

Bel İncinmesinde İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme süresi sizin kendinize ne kadar dikkat ettiğiniz ile alakalıdır. Hafif bir incinme vakasında 3-4 gün içerisinde ağrılarınız geçer ve günlük hayatınıza rahatça devam edebilirsiniz. Fakat ciddi incinmeler de bu süre uzar. Şu unutulmamalıdır ki her insanın iyileşme süresi farklıdır.

Bu süreçte egzersiz yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirin ve bunu devam ettirin. Bel kaslarınızın güçlenmesi hem iyileşmeyi kolaylaştırır hem de ileride bir daha incinme sorunu yaşama olasılığını azaltır. Doktorunuz yüzmeyi size önerir. Çünkü yüzmek bel ağrılarına en iyi gelen spordur. Bunun yanında sabit bisiklet sürmeyi de size önerebilir. Bu sporlarda vücudunuzu zorlamamaya dikkat edin. Isınma hareketleri ihmal etmeyin.

Bel İncinmesini Önlemek İçin Neler Yapılır?

bel incinmesi

 • Bir hareket yapıyorsanız bel ağrısı hissettiğinizde durun,
 • Yaptığınız sporların seviyesini arttığında ağrılarınız artıyorsa daha fazla zorlamayın ve birkaç gün dinlenin,
 • Sırt kaslarınızı güçlendirmeye çalışın,
 • Gece sırt üstü uyuyun ve bacakların arasına yastık koyarak yatın,
 • Karın üzerinde uyumamaya çalışın,
 • Ağır bir şey alırken veya yere eğilirken dizlerinizi kırarak alın,
 • Kilo probleminiz varsa kilolarınızdan kurtulun,
 • Duruş bozukluğu probleminiz varsa düzeltin, otururken dik oturmaya çalışın,
 • Ortopedik yastıklar, sandalye kullanın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.