Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Belde Şekil Bozukluğu Nasıl Geçer?

Masa başında geçirilen uzun saatlerin ardından bel ve omuzlar büyük bir ağırlık hissedilir. Bu ağırlık boyun, kollar ve sırtta ağrılara da neden olur. Siz bu ağrıların nedenini çok çalışmak veya hareketsiz kalmak sanırken aslında bu ağrılar belde şekil bozukluğu probleminin habercisidir. Belde şekil bozukluğu veya diğer adı ile duruş bozukluğu günümüzde her yaştan insanın karşılaştığı problemlerden biridir. İnsanın hayat kalitesini düşüren bu durum, gerekli önlemler ve egzersizler ile geri çevrilebilen bir problemdir.

Belde Şekil Bozukluğu Nedir?

Belde Şekil Bozukluğu Nasıl Geçer?

Sık sık tekrarlanan sırt ve omurga ağrıları belde şekil bozukluğunun habercisidir. Uzun bir iş gününün ardından tam dinlenme anında bel çevrenizde hissettiğiniz ağrılar uzanarak veya uyuyarak geçmeyebilir. Bu ağrılar gece boyunca devam edip bireye huzursuzluk verir. Belde şekil bozukluğu denilen durum kişinin duruşunu da etkiler. Omuzları düşük ve hafif kambur bir görünüm kişinin kendine ait özgüvenini zedeler. Bunun akabinde zaten çektiği ağrılar da eklenince sosyal açıdan sorun yaşamaya başlar. Duruş bozukluğu kişileri hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak kötü etkileyen bir sorundur. Belde şekil bozukluğu uygun fizik tedavi yöntemi ve egzersizler ile geri çevrilebilen bir durumdur. Bu problem tedavi edilmediğinde bazı hastalıklara dönüşümü olur.

Omurga (Skolyoz) Eğriliği Nedir?

Belde Şekil Bozukluğu Nasıl Geçer?

İnsanlarda omurga boyun ve bel bölgesinde çukur, sırt bölgesinde ise hafif kambur haldedir. İnsan bedenine yandan bakıldığında eğri, arkadan bakıldığında ise düz görünmelidir. Omurga eğriliği yani skolyoz bulunan hastalarda omurga sağ veya sol tarafa doğru orantısız bir biçimde eğrilmesi durumu gözlenir. Skolyoz hastalığı tek başına ortaya çıkmaz. Çeşitli hastalıklar sonucunda skolyoz meydana gelir. Bazı kas ve kemik hastalıkları, menopoz döneminde kadınlarda meydana gelen kemik erimesi, eklem rahatsızlıkları, yatağa bağlı yaşayan kişiler, tekerlekli sandalye kullanan kişiler, cam kemik hastalığı, kas erimesi hastalığı, aşırı yaşlılığa bağlı sorunlar skolyoz hastalığının etkeni olabilir. Toplumda her yaşta görülen bir hastalık olan skolyoz en çok kadınlarda görülür. Omurga eğriliği oldukça basit yapılan egzersizler ile tedavi edilen bir hastalıktır. Çok ileri durumlarda cerrahi müdahale gerekir.

Duruş Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Belde Şekil Bozukluğu Nasıl Geçer?

Duruş bozukluğu dediğimiz olay aslında belde şekil bozukluğudur. Her sırtı ağrıyan kişinin duruş bozukluğu sorununa sahip olduğu söylenemez. Evde yapabileceğiniz 3 adımlık bir uygulama ile sırt ağrılarınızın duruş bozukluğu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İlk olarak; ayağa kalkın ve düz bir duvara doğru arkanızı dönün. Ayak topuklarınız duvara yakın olsun ama temas etmesin. Bu duruşun, sanki boyunuzu ölçüyormuş gibi bir duruş olması lazım. Bu pozisyona geldikten sonra 3 aşamalı soruları kendinize sorun ve cevaplayın.

1. Belim İle Duvar Arasındaki Mesafe

Belinizin duvardan çok uzak olduğu görülüyor ise bel bölgesinin içeri doğru eğimi fazla demektir. Bu durumda kişinin bedeninde omurlara daha fazla yük bindiği ve bel kaslarının kısa kaldığı anlaşılır. Hali ile bel gerginleşir ve bel ağrısı bağlar. Bu durum belde şekil bozukluğu veya belde sinir sıkışması gibi sorunlara zemin hazırlar.

2. Boynum İle Duvar Arasındaki Mesafe

Boynunuzun da duvardan çok uzak olduğu görülüyor ise ense kaslarının kısa kaldığı buna bağlı olarak boyun bölgesinde bir gerginlik hissi oluşur. Bu durum boyun ağrıları, boyun fıtığı, baş ağrıları ve migren gibi durumlara neden olur.

3. Omuzların Duvara Teması

Omuzların duvara değmiyor oluşu, sırt bölgesinde dışa eğimin fazla olduğu anlamına gelir. Bu durum göğüs bölgesinde baskıya neden olurken, nefes alıp vermede sorunlar gözlenir.

Bu 3 sorunun sonucunda duruş bozukluğu problemine sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Duruş bozukluğu birkaç basit egzersiz ile tedavi edilebilir.

Belde Şekil Bozukluğu Nasıl Geçer?

Belde Şekil Bozukluğu Nasıl Geçer?

Belde oluşan şekil bozuklukları yani duruş bozukluğu bazı egzersizler yaparak ve duruşunuza özen gösterip dikkatli davranarak geçer.

  •  Foamroller ile egzersiz belde şekil bozukluğunu geçirmek için oldukça etkili bir egzersizdir. Foamrolleri yere koyarak üzerine uzanın ve dizlerinizi büküp ayaklarınıza yere yapıştırın. Omurgayı foamrollere yerleştirdikten sonra ellerinizi belinize koyun ve bir bacağınızı yukarı doğru kaldırın. Nefes alın ve ayağı yere indirirken verin. Diğer bacak içinde aynını uygulayıp 3 er hareketle 5 set bu egzersizi yapın.
  •  Diğer bir egzersizde ise dizlerinizin üzerine gelin, dirseklerinizi omuz hizasında açarak alt kolları foam rollere yerleştirin. Nefes alırken roller ile öne doğru hareket edin ve nefes verirken roller ile arkaya doğru hareket  ederek 3 er hareketten bu egzersize de 5 set devam edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.