Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Belde Şiddetli Ağrı ve Bıçak Saplanma Hissi Neden Olur?

Bel ağrısı tüm dünyada doktora başvurma sebebi olarak baş ağrısından sonra ikinci en sık rastlanan şikayettir. Bel ağrısı gelişmiş toplumlarda kalp hastalıklarından sonra gelir. Ameliyat ile tedavi edilebilen hastalıklar arasında ise 5’inci sıradadır. Bu rahatsızlık her iki cinste de aynı oranda görülüyor. En çok etkilenen insanlar 30 ile 50 yaş arasındaki insanlardır. Disk ve omurga hastalıklarından dolayı bel ağrısı yaş ilerledikçe artıyor. Bu yazımızda bel ağrısının nedenleri nelerdir? Tedavi yöntemleri nedir? Gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Belde Şiddetli Ağrı Ve Bıçak Saplanma Gibi Rahatsızlıkların Nedeni Nedir?

bel ağrısı

 • Psikolojik etkenler, aşırı stres,üzüntü, endişe, kaygı gibi yoğun hissedilen duygular vücutta fizyolojik sonuçlara yol açabilir. Özellikle ağır iş hayatı koşulları gibi sürekli stres sürecinden geçen kişiler bel ağrısı problemi ile sık karşılaşırlar.
 • Kötü oturuş pozisyonu, uzun süre masa başında çalışan insanlarda çok sık bel ağrısı ve bıçak saplanma hissedilir. Bu ağrıya sebep olan en büyük neden masa başında çalışırken yanlış oturuş pozisyonudur. Yanlış oturuş bel ağrılarını artırır ve şiddetlendirir.
 • Aşırı kilo günümüzde artan obezite sorunu insanlRIN bel sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Fazla kilo durumunda bel bölgesine aşırı miktarda yük biner ve bel zarar görebilir. Kilo arttıkça belde ağrılar şiddetlenerek artar.
 • Kireçlenme insan bedeninde sürekli olarak kullanılan eklem bölgeleri yaş ilerledikçe yıpranır. Bu yıpranma bel bölgesinde çok fazla olduysa eklemlere daha fazla yük binmesine neden olur. Bu da beraberinde bel ağrılarını getirir.
 • Bel fıtığı, bel ağrılarının ve bıçak saplanma gibi rahatsızlıkların oluşumundaki en büyük neden bel fıtığı hastalığıdır. Çok ağır eşyalar kaldırmak, belin fiziksel aktiviteler ile çok hor kullanılması sonucunda bel disklerinde yani omurlarda bozulmalar meydana gelebilir. Bununla beraber omurlar arasındaki kıkırdak dışarı çıkar ve bel fıtığı meydana gelir. Her fıtıkta cerrahi müdahale uygulanmayabilir. Belde bıçak saplanma hissi çok sık ve uzun süredir devam ediyorsa ciddi rahatsızları işaret ediyor olabilir. Bu tip bir durum ile karşılaşıldığında doğru tedavi ve tanı için doktora başvurmanız gerekiyor.
 • Yüksek ateş, bazı yüksek ateşe neden olan hastalıklar sonucunda belde yoğun ağrılar oluşabilir. Ateş sonucunda kırgınlaşan vücutta bel ağrısı çok şiddetli olabilir.
 • Akut Lumbaji, yani aniden başlayan bel ağrısı, altı hafta içerisinde görülen bel ağrıları için kullanılır. Ağrı genellikle bir kaç hafta sürer. Bu bel ağrılarının %90 ani bel ağrısıdır. Ani bel ağrılarının sebebi %90 olarak yanlış hareket ya da halk arasında ters hareket yapılması sonucunda ortaya çıkar.
 • Böbrek ağrıları, böbrekte oluşan ağrıların %90’ını bele vurmaktadır. Böbrek ağrısının iki ana nedeni var. Bunlar, enfeksiyon ve böbrek taşı olarak iki ayrılır.
  • Böbrek enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu idrar da oluşan bakteriden kaynaklanır ve bel ağrılarına neden olabilir.
  • Böbrek taşı, böbreklerde oluşan kum ve taşlar küçük ve sert maddelerdir. Böbrekte inanılmaz ağrılara neden olurlar. Hastalığın başlarında bel ağrılarına da sebebiyet verebilmektedir.

Belde Oluşan Şiddetli Ağrı Ve Bıçak Saplanmasının Tedavisi Nedir?

bel ağrısı

 • Psikolojik etkenler, aşırı stresten uzak kalmak, beldeki ağrıların hafiflemesine hatta tamamen geçmesini sağlayacaktır.
 • Kötü oturuş pozisyonundan kaynaklanan bel ağrılarından kurtulamak için doğru oturuş pozisyonları öğrenilmeli ve uygulanmalıdır.
 • Aşırı kilo sonucunda oluşan bel ağrılarından kurtulmak için yapmanız gereken düzenli beslenme, diyet ve spor olacaktır.
 • Kireçlenme rahatsızlığının kalıcı bir tedavisi yoktur. Bu nedenle kireçlenme ağrılarının tedavisi için düzenli spor yapabilir. Bazı ağrı kesicileri düzenli kullanabilirsiniz.
 • Bel fıtığı kaynaklı oluşan bel ağrılarının tedavisi için iki yöntem vardır. Birinci yöntem ameliyat, rahatsızlığı %90 oranında iyileştirmektedir. Diğer yöntem ise ilaç ve dinlenmedir. Hangi yöntemin uygulanacağına fıtığın seviyesine göre doktorlar tarafından karar verilir.
 • Akut lumbaji rahatsızlığının tedavisi için nedenine göre tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri  İstirahat, Fizik tedavi, Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlardır.
 • Böbrek ağrıları sonucunda oluşan bel ağrısı için doktorların size önereceği tedavi yöntemlerini uygulamanız gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.