Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Belde Sinir Sıkışması Neden Olur?

Bel dik durabilmemizi sağlayan iskelet yapısının birçoğunu kapsar. Bu nedenden dolayı bel sağlığı oldukça önemlidir. Küçük yaşta yaptığınız ani bir hareketi sizlere yıllar sonra da hatırlatacak olan bel sağlığını tehdit edecek günlük hareketler vardır. Bunun dışında kalan faktörler de bel sağlığını ciddi derecede bozabilir ve kişinin ciddi kemik ve fıtık hastalıkları yaşamasına da sebep olabilir. Belde sinir sıkışması hasarların sonucunda oluşan bir sendromdur. Ani sinir sıkışmaları belin zorlanmasına ve hatta hareketsiz kalmasına bile neden olabilir. Beldeki sinir sıkışmaları pek bilinen bir konu değildir. Gelin bu konunun detaylarını birlikte inceleyelim.

Belde Sinir Sıkışmasının Nedeni Nedir?

Belde sinir sıkışmaları genelde uzun süreli yanlış pozisyonlarda durmaktan kaynaklanır. Özellikle bilgisayar başında ve masa başında çalışan kişilerde daha çok görülür. Bu kişilerde ciddi duruş bozuklukları meydana gelir. Bu bozukluklar kalıplaşıncaya dek sinirde sıkışmalar hissedilir. Bir diğer neden ise ağır eşya taşımak. Özellikle fiziksel güçle çalışan kişilerde daha çok görülür. Aynı zamanda ev taşıma gibi durumlarda da kişilerin sıklıkla belde sinir sıkışması şikayetiyle doktora gittiği görülür.

Elinizdeki eşyanın ağır olmasına gerek yoktur. Eğer yanlış bir teknikle kaldırıyorsanız ufak bir ağırlık bile sinir sıkışmasının verdiği acıyı hissetmenize yeter. Yükü ayaklarla paylaşmak yerine direkt olarak bele yüklediğinizde sinir sıkışmaları artar. Spor yapan kişilerin tek başına çalışmaları sonucunda belde sinir sıkışmaları ve devamında da fıtıklar mevcuttur. Bu kişiler mutlaka uzman birinin gözetiminde ve kontrolünde ağırlık sporu yapmalıdır. Kasların dinlenmesine müsaade etmeden çalışmak da sinir sıkışmasına neden olur. Kış aylarında kaymalar ve düşmeler sonucunda belde sinir sıkışmaları da oluşabilir.

Belde Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir?

Belde sinir sıkışmasının olduğunu anlamak ve bu şikayet üzerine doktora gitmek için belirtileri iyi bilmek gerekir. Eğer beliniz bir sebepten dolayı sinirlerinin sıkışması söz konusuysa ağrı mutlaka hissedilir. Bu ağrı uzun süren ağrılarla birlikte zonklama şeklinde de oluşur. Eğer sıkışmış bir kas ya da doku söz konusuysa belde sinir sıkışmasının yanı sıra kişinin belinin ağrıyan bölgesinde şişmeler de görülebilir.

Bu durum diğer belirtilere göre daha ağırdır. Bu ciddi gerilemeler ya da yırtılmalar sonucunda oluşur. Eğer sinir sıkışması yaşanmışsa sinir sertliğe neden olur. Belinizin ağrıyan bölümü her zamankinden daha sert olur. Sinir sıkışması belin altında bulunan damarların içinde bulunan kanın birikmesine ve göllenmesine de neden olabilir. Belde sinir sıkışması yaşayan kişilerin bel bölgesinde morarmalar da oluşabilir.

Belde Sinir Sıkışmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi yöntemlerinden en güzeli önlem almaktır. Eğer uzun süreli oturduğunuz yerden çalışmak zorundaysanız mutlaka sırtınızı destekleyecek ortopedik sandalye yastıklarından edinin. Bu şekilde duruş bozukluğundan kaynaklı belde sinir sıkışmalarının önüne geçebilmeniz mümkün. Bunun haricinde kişi mutlaka rahat ve ortopedik yataklarda uyumalıdır. Bunlar belinizin sağlığı için alınabilecek en iyi önlemlerdir.

Aynı zamanda kişi ağırlık kaldıracağı zaman ayakları ve beliyle beraber yükü paylaşacak şekilde durmalıdır. Ani sinir sıkışmaları ani zonklamalara ve ağrıya sebep olur. Bu durum gün boyu da sürebilir, bunun önüne geçebilmek için dokuları gevşetecek olan sıcak kompresler uygulanmalıdır. Eğer ciddi derece bir yırtılma sonucu belde sinir sıkışmaları yaşanıyorsa mutlaka uzman bir hekime gitmenizde fayda vardır.

Aksi halde bel fıtığı sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Doktorunuz sizlerin ağrısına yönelik krem tedavisi ya da kas gevşetici ilaçlar ile en uygun tedaviyi uygulayacaktır. Uzun süre hareketsiz kalan bedende ani bir hareket söz konusu olduğunda beklenmedik sinir sıkışmaları olabiliyor. Bunun için düzenli olarak bir uzman kontrolünde egzersiz ve sporunuzu da yaparak belde sinir sıkışmalarının önünü kesmiş olursunuz. Aynı zamanda kişide aniden sinir sıkışmaları mevcutsa sıcak ya da ılık duşlar kasların ve sinirlerin gevşemesine yardımcı olabilir. Ayrıca kan dolaşımını arttıracak olan bitkisel kürlerden de faydalanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.