Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Belde Şişlik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bel bölgesinde beklenmedik şişlikler çok genel bir şikayettir. Bu duruma sebebiyet veren birden fazla sebep olabilir. Bazı şişliklere temas sırasında acı, bazılarına ise içeriden sızlama ve ağrılar eşlik edebilir. Bu semptomlar aslında sorunun belin neresinde olduğunu bize anlatmaya çalışan işaretlerdir. Bu yazımızda size bel şişliklerinin olası nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Bel Şişliklerinin Nedenleri Nelerdir?

Bel şişlikleri pek çok nedenden kaynaklanabilir;

 • Eğer dokununca ya da bastırınca acıyorsa akla ilk olarak çarpma ve travmaya bağlı morluk eşlik eden şişlikler gelir. Isınmadan yapılan egzersizler, ani yapılan ters hareketler de bel bölgesinde şişliklere sebebiyet verebilirler. Bu şişlikler zamanla geçecektir, geçmezse başka bir sebebi olduğu düşünülmeli ve araştırılmalıdır.
 • Yaşlılık, bel bölgesinde görünen şişliklere bir sebep olabilir. Yaş ilerledikçe kas ve dokular zayıflar. Dokuların incelmesi ve güçsüzleşmesi sonucu bel bölgesine alınan küçük darbeler, büyük şişlikler olarak geri dönebilir. Ayrıca yaşlanma etkisiyle bel bölgesindeki diskler sertleşmeye başlar ve sertleşirken şişliğe neden olabilir. Dejeneratif disk hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık hastada ciddi bel ağrılarına sebep olur. İleri evrelerinde tüm omurga sistemine yayılan ağrılar gözlenebilir.
 • Bel bölgesinde oluşan fıtıklar ve disk kaymalarından kaynaklı oluşabilir. Fıtık, daha çok yaşlılarda gözlense de gençlerin de korkulu rüyası haline gelmiştir. Omurga arasına sıkışan sinirlerin ağrı yapması anlamına gelen fıtık, bulunduğu bölgede şişliğe sebep olabilir. Fıtığın ilerleyen dönemlerinde belden topuğa kadar vuran şiddetli sancılar gözlemlenebilir. Hastanın araba kullanması, oturup kalkması hatta yürümesi bile dönem dönem problem haline gelebilir.
 • Vücudumuzun farklı bölgelerinde oluşabileceği gibi bel bölgesinde de yağ bezeleri oluşması mümkün. Üstelik vücudun diğer bölgelerine göre belde oluşan yağ bezeleri daha büyüktür. Deri altında oluşan bu kitleler insanları gelecekte olumsuz etkilemiyorlar, dolayısıyla korkacak bir şey yok. Ancak tedavisi yapılmalı, bu bezeler ciddi ağrılar yaratabilirler.
 • İç organlarımızda oluşan hasarlardan dolayı da bel bölgesinde şişlik gözlenebilir. Böbrek büyümesi, karın bölgesinde ödem, iltihaplanma, apandisit şişmesi bunlara örnek gösterilebilir. Acıdan ziyade derinden sızlamalar, ağrılar eşlik eder.
 • Deri altında iltihaplı şişlikler ya da kıl dönmeleri oluşabilir ve bu durum ağrı ve şişlikle seyreder. Çapına göre çeşitli tedavi yöntemleri denenebilir. Birtakım antibiyotiklerle de iyileştirilmesi mümkündür.
 • Bazı deri hastalıkları ve alerjiler de şişliğe sebebiyet verebilir. Problemin cilt kökenli olduğunu düşünüyorsanız hızla cilt doktorunuza danışmalısınız.

Şişlikler İçin Neler Yapılabilir?

 • Eğer dokununca ya da bastırınca acıyorsa, çarpma ve travmaya bağlı şişlik oluşmuşsa bu şişliğin sebebi vücudunuzun bölgeyi korumak için ödem oluşturmasıdır. Zamanla geçecektir. Bölgeyi korumaya ve tekrar darbe almasını önlemeye dikkat etmelisiniz. Yine eczacınıza danışarak şişlik ve morluklara iyi gelen, ağrıyı ve acıyı azaltan çeşitli jel ve kremlerden de yardım alabilirsiniz.
 • Yaşlılarda görülen şişliklerin sebebi travma şişliklerine göre farklı olsa da oluşturduğu reaksiyon yine aynıdır. Bölgeyi korumak için ödem bazlı şişlik oluşuyor. Yine şişlik giderici kremleri eczacınıza danışarak kullanabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki travmalar gibi zamanla kaybolmayacaktır. Yaşlılık kökenli olduğu için hassasiyet gösteren tüm bölgelerinizi korumalı ve zedelenmesini engellemelisiniz.
 • Problemleriniz bel fıtığı kökenli ise yapılabilecek pek çok şey mevcut. Yürümek, bel fıtığı şişliklerine oldukça iyi gelmekte. Fıtık masajları yine insanların sıklıkla tercih ettiği bir yöntem. Ülkemiz ayrıca kaplıcalarla zengin. Uzun vadeli bir çözüm istiyorsanız kaplıcalarla zengin bölgelerimizi ziyaret ederek mineralce zengin bu sulardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca evinizde yapabileceğiniz pek çok egzersiz de mevcut.Yukarıya bıraktığımız egzersizlerin nasıl yapılacağı ile ilgili görseli inceleyebilirsiniz. İleri derece ve sayıca çok olan fıtıklarda ameliyat da bir çözüm olabiliyor.
 • Yağ bezeleri için doktorunuz alınmasına gerek olmadığını söyleyebilir. Bizim tavsiyemiz iyi huylu olup olmadığının araştırılması. Kötü huylu ise küçük bir cerrahi müdahale ile kurtulabilirsiniz. Eğer kötü huylu ise nasıl bir yol izleneceği doktorunuza kalmış.
 • İç organlarınızdan kaynaklanan bir sorun var ise yine doktorunuza başvurmalısınız. Problem yaratan organ ya da rahatsızlık ile ilgili en uygun tedaviyi uygulayacaktır. Çeşitli ilaçlar ile sorunlarınızdan kurtulmanız mümkün.
 • Kıl dönmesinden kaynaklı bir şişlik yaşıyorsanız cerrahi müdahale ile bölgeyi koni şeklinde oyarak kılı çıkaracaklardır. Ülkemizde sıkça görülen bir problem olduğu için operasyon da bir hayli kolay.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.