Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Belde Yanma ve Batma Şeklinde Ağrı Neden Olur?

Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsüne (NINDS) göre, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 80’i yaşamlarının bir noktasında bel ağrısı yaşıyor. Ağrı hafif olabileceği gibi, hareket kabiliyetinizi ve yaşam kalitenizi etkileyecek derecede keskin bir ağrının söz konusu olması da mümkündür. Bel ağrısı genellikle iş yerindeki yorucu bir günün veya kaldırma, itme ve çekme gibi zorlayıcı hareketlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ancak uzun süre boyunca oturmak bile bazen bel bölgesinde ağrıya neden olabilir. Bunun haricinde ağrı, bel bölgesinde bulunan herhangi bir organın işleyişiyle ilgili de olabilir.

Belde Yanma ve Batma Şeklinde Görülen Ağrının Nedenleri Nelerdir?

insan vücudu

1. Kas veya bağların gerilmesi

Akut sırt ve bel ağrısı genellikle kas burkulması veya bağların gerilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Burkulmalar, bağlarınız aşırı gerildiği ve bazen de yırtıldığı zaman meydana gelir. Tekrar tekrar ağır kaldırmak veya yapılan ani bir hareket, kasları ve spinal bağları gerebilir. Bu durumda, belde bıçak saplanır gibi ağrı oluştuğu gözlenebilir.

2. Bel fıtığı

Disk kayması olarak da adlandırılan bel fıtığı, yakın çevredeki sinirlerin tahriş olmasına ve sıklıkla ağrıya ve uyuşmaya neden olabilir. Sırtta ve belin ortasında ağrı ve yanma olduğu gibi, uyluk ağrısı, karıncalanma ve kalça bölgesinde de ağrı görülebilir.

3. Sakroiliak eklem disfonksiyonu

Sakroiliak eklem (Aynı zamanda SI eklemi olarak da adlandırılır.) kalça kemiklerini sakruma, lomber omurga ile kuyruk kemiği arasındaki üçgen kemiğe bağlar. Bu eklem, üst beden, pelvis ve bacaklar arasındaki şoku emer. SI ekleminde oluşan bir gerginlik veya yaralanma; belde yanma şeklinde ağrı, kalça ve kasık bölgesinde ağrıya neden olabilir.

4. Sinir sıkışması

Sinir sıkışması; özellikle belde, omurgada veya kalçada meydana gelirse, çekme ağrısına, belde batma şeklinde ağrı ve karıncalanmaya neden olabilen rahatsız edici bir durumdur. Etrafındaki kas, kemik ve dokular sinire çok fazla basınç uyguladığında ortaya çıkar. Basınç, sinir fonksiyonunu engelleyerek ağrıya, uyuşukluğa ve zayıflığa neden olur. Bazı durumlarda, önceki yaralanmalardan kalan eski skar dokusu da sinir sıkışmasına neden olabilir. Sinir sıkışmasının diğer nedenleri; artrit, stres, tekrarlayan zorlayıcı hareketler, bazı sporlar ve obezitedir. Ağrı genellikle kısa bir süre sonra geçer ve tedavi edildikten sonra kalıcı bir hasara yol açmaz. Bununla birlikte, eğer bir sinir üzerinde kalıcı bir baskı varsa, ağrı kronikleşebilir ve kalıcı sinir hasarı riski artabilir.

5. Kompresyon kırığı

Kemiğin esasen kendi içinde bulunduğu silindirik omurgada meydana gelen bir kırılma, ani ağrıya neden olabilir. Bu tip kırıklar, osteoporoz gibi kemiklerin zayıflamasına neden olan rahatsızlıklarda daha sık görüldüğü için genelde yaşlılarda daha yaygındır.

Belde Yanma ve Batma Nasıl Geçer?

ameliyat

Belde yanma nasıl geçer? Belde yanma ve batma şeklinde görülen ağrının tedavisi için tek bir yöntem yoktur. Ağrıya neden olan rahatsızlık neyse, önce onun anlaşılması gerekir.

Örneğin, sakroiliak eklem disfonksiyonu tedavisinde ağrının azaltılmasına ve normal eklemin SI eklemine geri döndürülmesine odaklanılır. Doktor kas gerginliğini ve iltihaplanmayı azaltmak için dinlenme, ağrı kesici ilaçlar ve/veya sıcak ve soğuk kompres önerebilir. Eklem içine yapılan bir steroid enjeksiyonu da genellikle olumlu sonuç verir.

Sinir sıkışmasına bağlı yanma ve ağrı için en yaygın tedavi dinlenmedir. Kaslarınız veya sinirleriniz etkilenirse, doktorunuz hareketliliği ve gücü artırmak için fizik tedavi, ağrıyı azaltmak için de antienflamatuar ilaçlar önerebilir. Daha ciddi sıkışmış veya hasarlı sinir vakaları ameliyat gerektirebilir.

Dinlenmenin farklı bir çeşidi ise aktif kalmaktır, ancak ağrıyı artıran aktivitelerden ve pozisyonlardan kaçınılır. Örneğin, masa başında uzun süre oturmak acıyı daha da kötüleştiriyorsa, her 20 dakikada bir kalkmak, dolaşmak veya beli ve bacakları hafifçe germek için bir zamanlayıcı ayarlanabilir. Eğer ayakta kalmak acıyı kötüleştiriyorsa, lavaboda bulaşık yıkamak veya uzun süre alışveriş yapmak gibi ayakta durmayı gerektiren işlerden kaçınmak gerekir. Ağrıyı kötüleştiren aktiviteleri en aza indirmek, ağrılı sırt spazmlarını önlemeye ya da azaltmaya yardımcı olur ve daha hızlı bir iyileşme süreci sağlar.

Bel ve sırt ağrısı söz konusu olduğunda sağlıklı bir beslenme programı da önemlidir. Aşırı kilo, bel bölgesine fazladan baskı uygulayarak, acılarınıza katkıda bulunur. Önemli bazı besin maddelerini yüksek oranda içeren bir diyet programı, kemik büyümesini teşvik eder ve kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar yüksek oranda kalsiyum içerir. Süt ürünleri tüketmiyorsanız, tahıl, portakal suyu, yulaf ezmesi veya soya sütü tüketebilirsiniz. Fosforlu yiyecekler de peynir, süt, süzme peynir, dondurma ve yoğurt dahil olmak üzere süt ürünleridir. Fosfor içeren diğer yiyecekler arasında; fasulye, barbunya, kepekli tahıllar, istiridye ve sardalye bulunur. D vitamini oranı yüksek gıdalar; balık yağı, kılıçbalığı, somon, sardalye ve yumurtadır.

Kilo vermeye yardımcı beslenme sırları hakkında bilgi almak için TIKLA!

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.