Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bele Vuran Kasık Ağrısı Neden Olur?

Vücudumuzun farklı bölgelerinde ağrılar meydana gelir. Bu ağrıların bir kısmı kendiliğinden geçerken, bir kısmının da doktor müdahalesi ile geçmesi mümkündür. Bahsettiğimiz bu ağrılar arasında en çok bilineni bele vuran kasık ağrılarıdır. Bu ağrının tam olarak nereden geldiğini kişi bilemez. Çünkü kasıktan oluşup bele doğru sızı şeklinde ilerler. Sıkıntılı bir ağrı olan, bele vuran kasık ağrısının nedenlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bele Vuran Kasık Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Daha çok kadınlarda görülen kasık ağrılarının pek çok sebebi olabilir. Üreme organlarında gerçekleşen iltihaplı ağrılar yayılmaya müsait ağrılardır. Üreme organlarında gerçekleşen bu iltihap rahme iner ve bu şekilde bele kadar gider. Bel bedenimizi taşıyan bir yapı olduğu için iltihabın yaptığı baskı bu bölgede hissedilir. Bunun yanı sıra kişide üşüme titreme gibi durumlarda görülebilir. Eğer kişi bu dönemde önlem almazsa üreme organlarında kalıcı hasarlar oluşabilir.

Günümüzde pek çok kadında bulunan yumurtalık kistleri kimi zaman büyür bu da kasıklarda ağrının oluşmasına neden olur. Ağrı yapan kistler genelde kötü huylu kistlerdir. Kistler, büyüdükçe çevresinde bulunan organlara ve yapılara baskı uygular. Kasıktaki ağrı arttıkça beldeki ağrı da giderek artar.

Bazı tehlikeli hastalıkların belirtisi olan kasık ağrılarının sebebinden biri de dış gebeliktir. Dış gebelikte rahim duvarına tutunamayan embriyo rahim dışına yerleşir. Bu da kasıkta şiddetli ağrıların olması demektir. Belirtileri normal gebelikle ayırt edilemeyebilir. Kasıkta oluşan bu şiddetli ağrı bele kadar yayılır. Dış gebeliğin ilerleyen evrelerinde karın içinde kanamaya neden olur. Bu da ağrının yanında morluklara ve şişkinliklere  neden olur.

Apandisit vücudumuzdaki zararlı maddelerin toplanması için önemli bir organdır. Ancak hassas olmasından dolayı kişinin bazen hayatını tehlikeye atar. Apandisit ağrıları genelde karın bölgesinden kasık bölgesine kadar ağrıya neden olur. Bele kadar yayılan bu ağrı kimi zaman bel ağrısı olarak bile algılanabilir. Müdahale edilmesi gereken durumlardan biridir. Sindirim sistemi dışarıdan gelen her türlü bakterinin dışarı atılmasına yardımcı olduğu için iltihap ve bakteri oluşumuna müsait bir sistemdir. Sindirim sisteminde gelişen iltihap kasık bölgesinde yer alır. Bununla beraber ishal ya da kabızlık gibi sindirim hastalıklarıyla birlikte görülür.

İdrar yolunda bulunan taşlarda kimi zaman kasıklarda şiddetli devamında da bele kadar ağrı gösterir. Kasık ağrısıyla beraber kişide idrar yanması ateş ve üşüme gibi belirtiler de görülebilir. Nadir de olsa görülen bir durum olan cinsel ilişki sonrasında yaşanır. Bu durum psikolojik ya da fizyolojik olabilir. Ancak bazende üreme organlarının dokusunda oluşan yırtılmalar ya da zedelenmeler sonrasın da kasık bölgesinden bele kadar ağrılar oluşabilir.

Bele Vuran Kasık Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bele vuran kasık ağrısı; üreme organlarında gelişen bir iltihaptan dolayı görülüyorsa kişi mutlaka uzman birinden destek almalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır. Doktorunuz sizlere antibiyotik ağırlık ilaç ya da iğne tedavisi uygulayabilir. Buna destek olarak sizlerde bu süreçte bol bol su içmeli ve iltihap söktürücü gıdalardan faydalanmalısınız.

Bunun haricinde yumurtalık kistleri sebebiyle de görülen ağrıların önüne geçebilmek adına kistlerin küçülmesine yardımcı olan bir ilaç uygulaması vardır. Eğer kist gereğinden fazla büyük ise ve kasıklardaki ağrılar giderek artıyor ve bele vuruyorsa cerrahi müdahaleyle birlikte kistler alınır. Ancak genelde ilaç tedavisiyle birlikte yok edilebilir, ciddi takip gerektiren bir süreçtir.

Dış gebelik tehlikeli kimi zamanda ölümcül bir durumdur. Dış gebelik nedeniyle bele vuran kasık ağrısının bir an önce uzman doktorlar tarafından tespit edilmesi ve beraberinde tedavisine başlanması gerekir. Dış gebeliğe yapılan müdahale kasık ağrısını da sonlandıracaktır.

Apandisit ağrılarından kaynaklanan kasım ağrıları genele şiddetli olur ve derhal müdahale edilmesi gerekir. Apandisit operasyonuyla birlikte daha büyük sonuçlara yol açmadan önlenir. Bele vuran kasık ağrıları önemli ağrılardır. Kişi bu süreci birkaç hafta üst üste yaşarsa mutlaka uzman bir hekime gitmesi önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.