Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Belimde Ele Gelen Kitleler Var Ne Yapmalıyım?

Bel, insan vücudunda göğüsle karın, sırtla kalça arasında yer alan bölümdür. İnsan vücudunun orta noktası olan bel, gövdenin alt ve üst kısmını birbirinden ayırır. Vücudun orta noktası olduğu için genel olarak yapılan her harekette belirli bir oranda belin katkısı olabilir. Yapılan her harekette bel etkilendiği için, bu kısımda daha çok sağlık sorunu ortaya çıkar. Bel bölgesi özellikle ağırlık kaldırırken, çok zorlanır. Bel bölgesinde ele gelen belirginlikte kitle meydana gelebilir. Genelde çoğu insanda görülebilen kitle, aynı zamanda ağrı ve farklı şikayetlerin de ortaya çıkmasına neden olur.

Belde Ele Gelen Kitlelerin Sebepleri Nelerdir?

belde ele gelen kitle

Günümüzde birçok insanın belinde kitle ortaya çıkabilir. Belde oluşan kitleler, belirgin olduğu ve elle dokunulduğu zaman, hissedildiği için genelde çoğu insanı korkutur, endişelenmesine neden olabilir. Ancak beldeki kitlenin birçok oluşum nedeni bulunur. Bu oluşum nedenleri, kötü bir hastalığın belirtisi olmayabilir. Belde meydana gelen belirgin kitle, omurilikte yer alan sinir köklerinde oluştuğu için, belde hafif bir ağrının ortaya çıkmasında etkili olur. Kitlenin oluşum nedenlerinden biri bel fıtığı olarak görülebilir. Eğer ele gelen kitleyle birlikte, belinizde şiddetli bir ağrı varsa, bel fıtığından şüphelenebilirsiniz. Bu hastalık daha çok kadınlarda ortaya çıkabilir. Özellikle 31 ve 60 yaş aralığında daha çok görülür.

Beldeki kitle oluşumu bazı durumlarda, kalça üzerine sert şekilde düşme gibi bir travma sonucunda meydana gelebilir. Bazı kitle oluşumu ise, sağlık sorunlarından sonra ortaya çıkabilir. Günümüzde çok fazla yoğunluk olması sebebiyle her insanda stres oluşur. Stres insan vücudunu olumsuz bir şekilde etkisi altına alabilir. İlk olarak bel bölgesini belirli bir oranda etkiler. Stres oluşumu sonrasında, beyin bel ya da boyun kaslarına çok fazla sinyal göndererek, kasların daha fazla kasılmasına neden olabilir. Kasların fazla kasılmasından etkilenen bölgelerde sertlik ve kitle oluşumu görülebilir.

Uzun süre masa ya da bilgisayar başında oturmak insan vücudunu etkileyen nedenler arasında yer alır. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak başta bel olmak üzere, vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir. Bu durumda bele çok fazla yük bindiği için, kitle oluşumuna daha duyarlı olur. Beldeki kitle aynı zamanda ağrı ve hareketlerin sınırlanmasına neden olabilir. Bel bölgesine alınan hasar ya da sert bir darbe sonrasında, kitle oluşumuna yol açar. Herhangi sert ya da sivri bir yüzeye beli çarpmak ya da sert bir cismin temas etmesi gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Aynı zamanda belde ağrının oluşmasına da neden olur.

Cilt yüzeyinin altında yağ hücrelerinin birikmesi sonucunda yumuşak kitle şeklinde, yağ bezesi ortaya çıkar. Genel olarak bel de çıkan yağ bezesi, ciddi bir hastalığın belirtisi olduğu düşünülmemelidir. Bazen çok basit sebeplerle bile oluşan yağ bezesinin sağlığınızı etkileyebilecek herhangi bir zararı yoktur. Ancak yağ bezelerinin ilerleyen zamanlarda büyümesi ve etrafında yer alan sinirlere baskı yapması zararlı bir hale gelmesine neden olabilir.

Belde Ele Gelen Kitle Nasıl Geçer?

belde ele gelen kitle

Bel bölgesinde kitle birtakım sebeplere bağlı olarak meydana gelir. Bu bölgeye herhangi bir fiziki temas uygulanmadıysa, kitlenin oluşum sebebi ciddi olabilir. Ancak kesin teşhisi koymadan önce, bir doktora başvurmanız gerekir. Doktor kesin tanı koyabilmek için MR tetkik yöntemini uygun görebilir. Kitlenin insan vücudunu tehdit eden herhangi bir zararı yoksa, krem kullanarak küçülmesini, ilerleyen zamanlarda da tamamen yok olması sağlanır.

Krem kullanılarak, istenilen sonuç elde edilmezse, cerrahi bir müdahale gerekli görülebilir. Beldeki kitlenin yerine omurilik dolar. Bu sayede belde meydana gelen ağrı azalır, hareket kısıtlaması ortadan kalkar ve reflekslerde daha fazla artış, hassasiyet görülür. Kitlenin belde tekrar ortaya çıkmasını engellemek için kitlenin için fibrin yapıştırıcı ile doldurulabilir. Bazı durumlarda kitlenin içerisinde yer alan beyin omurilik sıvısının alınması ile kalıcı bir tedavi sağlanabilir. Ancak bu yöntemle tekrar oluşma riski artabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.