Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Belimden Kalçama Vuran Ağrı için Ne Yapmalıyım?

Bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için bedensel sağlıkları oldukça önemlidir. Sağlıklı bireylerin yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşüren durumlardan birisi ise bel ağrılarıdır. Bel bölgesinde hissedilen ve kimi zaman uykuları kaçıran bu ağrılar, yalnızca bel bölgesini değil, bacak ve kalça bölgesini de etkileyerek bu bölgelerde de hissedilir. Belden kalçaya vuran ağrıların birçok nedeni olabilir. Bu ağrıların tedavisinin gerçekleşmesi için öncelikle ağrıların nedeni bilinmelidir. Yazımızda belden kalçaya vuran ağrıların sebeplerini ve tedavi yöntemlerinin detaylarına ulaşacaksınız.

Belden Kalçaya Vuran Ağrının Sebepleri

1. Bel Fıtığı

Omurlar arasında bulunan disklerin yırtılması veya bozulması sonucunda, aynı bölgedeki kıkırdak yapısının dışarıya çıktığı gözlenir. Bu durum bel fıtığı oluşumunun sebebidir. Bel fıtığı, sinir sıkışması durumuna neden olduğundan bireylerde şiddetli bel ağrıları ile beraber kalça ağrılarına da neden olur. Hatta bu ağrı zaman zaman topuklara kadar inerek bireyi hareket edemez bir hale sokar. Bel ağrılarınızın sebebi bel fıtığı kaynaklı olabileceğinden bu ağrılar kesinlikle ihmal edilmeyerek doktora başvurulmalıdır.

2. Travma Kaynaklı

Özellikle bireyin bel bölgesine aldığı bir darbe sonucunda bel bölgesinde oluşan hasarlar ağrıya neden olur. Ayrıca ani ve ters hareket, bilinçsiz egzersiz yapımı bel bölgesinde ağrıya neden olur. Ağrı çok şiddetli değilse bir süre dinlenmek ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Ancak şiddetli olan ağrılar kalçaya vuran ağrılara da neden olduğundan ciddi bir problemin belirtisi olabilir. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır.

3. Yanlış Duruş Pozisyonları

Bel ağrılarında en fazla karşılaşılan sebeplerden birisi bireylerin gün içerisinde yanlış duruş pozisyonlarında kalmalarından kaynaklıdır. Gün içerisinde uzun bir süre aynı pozisyonda, hareketsiz kalan bireylerde belden kalçaya vuran ağrılara sıklıkla rastlanılır. Günümüzde özellikle bilgisayar ya da masa başında uzun saatler boyunca çalışmak zorunda kalan bireylerin bu problem ile karşı karşıya kaldıkları görülür. Yanlış duruş pozisyonları bireylerin gelecekte eklem rahatsızlıklarına yakalanma risklerini arttıracağından gün içerisinde doğru pozisyonlar ile hareket etmek oldukça önemlidir. Özellikle masa başında çalışan bireylerin gün içerisinde belirli aralıklarla ufak egzersizler yapması eklem sağlıkları açısından büyük önem taşır.

4. İç Hastalıklar

Bel bölgesine yakın bir şekilde bulunan böbrek, pankreas, karaciğer vb. organlarda yaşanabilecek problemler bel ağrısına neden olur. Zaman zaman bu ağrıların şiddetlendiği ve belden kalçaya vuran ağrılar yaşattığı bilinir. Bel ağrısı iç hastalıklar nedeni ile de oluşabileceğinden oldukça tehlikeli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle asla ihmal edilmemeli ve doktora gidilmelidir.

5. İltihaplanma

Bireylerin bel ve kalça bölgelerinde bulunan kemiklerinde enfeksiyona bağlı iltihaplanmalar görülebilir. Bireylerin kemik ve dokularında görülen bu iltihaplanma bel ve kalça bölgelerinde şiddetli ağrıya neden olur. Bu iltihaplanmalar çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiğinden derhal doktora gidilerek gerekli tedaviye başlanılmalıdır.

Yukarıda yazılı olan nedenler dışında aşırı kilo, psikolojik etkenler, kireçlenme, yaşlılık gibi nedenler ile de belden kalçaya vuran ağrılar yaşanabilir.

Tedavi Yöntemleri

Belden kalçaya vuran ağrılar birçok farklı nedenden oluşabildiğinden tedavi için öncelikli olarak ağrının sebebi bilinmelidir. Bunun için mutlaka doktor kontrolü sağlanmalı ve doktorun izleyeceği tedavi yöntemi izlenmelidir.

  • Bel fıtığından kaynaklı ağrılar için; ısı veren maddeler ile diski küçültme ilaçları, ağrı kesiciler, fizik tedavi yöntemleri, cerrahi müdahale uygulanabilir.
  • Sadece ağrının gözlendiği durumlarda buz uygulaması gerçekleştirilebilir.
  • Ağrı ile birlikte gerçekleşen tutulmalarda sıcak uygulama gerçekleştirilebilir.
  • Ortopedik yataklar tercih edilmelidir.
  • Bel adelelerini geliştirici egzersiz programı uygulanmalıdır.
  • Uzun yürüyüşlerden, uzun süre aynı pozisyonda durmaktan kaçınılmalıdır.
  • Ani hareketlerden, ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır.
  • Kilo alınmamalı, hastalar ideal kilolarını korumalıdırlar.

Bel ağrıları başlarda basit ve istirahat ile geçebilecek gibi dursa da uzun süren bel ağrılarının oldukça ciddi sebeplerin belirtisi olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır. Bel ağrılarının ihmal edilerek uzun süre doktora başvurulmaması durumunda hastalıkların ilerlemesine fırsat tanınmış olur. Bu nedenle uzun süren ve kalçanıza doğru devam eden ağrılarda mutlaka doktora başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.