Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Belin Sol Tarafında Ağrı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel ağrısı; kemikler, eklemler, bağlar veya kasların zedelenmesinden kaynaklanabileceği gibi, yaşam tarzı da bel ağrısında rol oynayabilir. Spor yaralanmalarından ve duruş bozukluğundan, obeziteye ve psikolojik strese kadar her şey bel ve sırt ağrısına katkıda bulunabilir.

Belin Sol Tarafında Ağrı Neden Olur?

ağrı çeken kadın

Belin sol arka tarafında ağrı nedenleri genellikle; omuriliği destekleyen kaslar veya bağlarda yumuşak doku hasarı oluşması, fıtık ya da böbrek, bağırsak veya üreme organları gibi iç organları etkileyen rahatsızlıklar olarak sıralanabilir.

1. Yumuşak doku hasarı

Omurga yapılarındaki yaralanmalar kas, disk veya eklemlerde meydana gelebilir ve belin sadece bir tarafında ağrıya sebep olabilir. Genellikle küçük yaralanmalardan ya da spor veya araba kazası gibi darbe alınan durumlardan sonra ortaya çıkar. Doku yaralanmaları tipik olarak omurganın merkezinde ağrıya neden olur ancak sağ veya sol bele vuran ağrı da yumuşak doku hasarından kaynaklanabilir. Tek taraflı ağrılar aynı zamanda duruş bozukluğu yüzünden de ortaya çıkabilir. Otururken; dizler, ayak bilekleri, kalça ve dirseklerin yani her uzvun 90 derecelik açıyla durması gerekir.

2. Fıtık

Fıtık, bir iç organ veya onu çevreleyen vücudun bir parçasının kendisini saran kas veya dokuyu dışarı doğru itmesi sonucu oluşur. Karın veya kasıkta oluşan bazı fıtıklarda şişlik veya yumru görülebilir. Fıtık; eğilip doğrulurken, öksürürken, hapşırırken veya bir şey kaldırıp indirirken belde ağrıya yol açabilir.

3. Böbrek taşı

Belin sol üst tarafında ağrı nedenleri arasında böbrek taşı da bulunur. Böbrek taşı genellikle böbreğin içinde hareket ettiğinde ya da üretere girdiğinde, böbreği mesaneye bağlayan tüpte sorunları meydana getirir. Bu da, sırta vuran şiddetli bir ağrıya neden olabilir. Ağrı haricinde diğer belirtiler ise şunlardır:

  • İdrar renginde koyuluk veya pembelik
  • Mide bulantısı
  • İdrar yaparken ağrı ya da yanma
  • Ateş ya da titreme

4. Endometriozis

Endometrioziste rahmin iç tarafını oluşturan doku, aynı zamanda rahmin dışında büyür ve çeşitli organlara yayılır. Endometriozisin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Bel ve karın ağrılarına sebep olabileceği gibi kısırlığa da yol açabilir. Diğer belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

  • Zamanla şiddetli hale gelen regl ağrıları
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Dışkılama veya idrara çıkmada ağrı
  • Menstrüasyon döneminin ağır geçmesi

5. Yumurtalık kisti

Yumurtalık kisti, yumurtalığın yüzeyinde veya içerisinde meydana gelen sıvı ile dolu bir kesedir. Bu, bir kadının normal adet döngüsünün parçasıdır. Çoğu kist semptoma yol açmaz ve birkaç ay içinde tedavi olmaksızın kendiliğinden kaybolur. Ancak büyük bir kist rahatsızlık verebilir. Mesaneye baskı yapabilir veya sık sık idrara çıkmaya neden olabilir. Kistin patlaması ise, şiddetli bir ağrıya ya da iç kanama gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Ani, şiddetli bir karın ağrısı, ateş, kusma, baş dönmesi, soğuk terleme veya güçsüzlük gibi şok belirtileri yaşandığında acil tıbbi yardım alınması gerekir.

Belin Sol Tarafında Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

ilaç

Bel ağrısını tedavi etmenin ilk adımı genellikle evde tedavidir. Eğer belinizi zorlayacak hareketler yaptıysanız (ağır kaldırmak veya ağır spor yapmak gibi) birkaç gün dinlenmek ve  ağrınızı kötüleştiren aktivitelerden kaçınmak faydalı olabilir. Aynı zamanda Aspirin, İbuprofen ve Naproksen gibi reçetesiz anti-inflamatuar ağrı kesci ilaçlar da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda sıcak/soğuk kompres de uygulanabilir. Buz paketleri eğer bölgede şişlik varsa azaltabilir ve ısı uygulamak, kan akışını artırmaya ve kas gerginliğini rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Ancak evde tedavi yöntemleri geçici bir çözümdür ve sadece ağrının hafiflemesini sağlar. Eğer fıtık veya böbrek taşı gibi bir rahatsızlığınız varsa, mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekir.

Örneğin, eğer bir hiatal fıtık varsa, mide asidini azaltan reçetesiz veya reçeteli ilaçların kullanımı rahatsızlığınızı azaltabilir ve semptomları düzeltebilir. Ancak fıtıklar büyükse ve şiddetli bir ağrıya sebep oluyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir.

Böbrek taşları için de çeşitli tedavi yöntemleri söz konusudur. Eğer taş alınacak kadar büyük değilse, bol su içerek idrar sisteminin temizlenmesi ve taşların kendiliğinden düşmesi sağlanabilir. Daha büyük taşlar için, ilaç reçete edilebilir veya cerrahi müdahale gerekebilir.

Endometriozis ve yumurtalık kistinin tedavi yöntemleri ise genellikle ilaç kullanımını veya ameliyatı içerir. Doktorlar, ilk önce konservatif tedavi yaklaşımlarını denemeyi tavsiye ederler, ilk tedavi başarısız olursa, ikinci seçenek olarak cerrahi müdahale düşünülebilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.