İncecik bir bele sahip olmayı kim istemez ki? Gerek erkeklerde gerekse kadınlarda daha çekici bir hava yaratan kum saati görüntüsü aslında sağlığınızın teminatı. Buna ‘abartılı bir söylem’ demeden önce, bel kalınlığı ve sağlık arasındaki ilişkiyi anlattığımız yazımızı okumaya devam edin.

Alanında uzman doktorların araştırmalarına göre beli kalçasından daha kalın olan kişilerde kalp krizi geçirme ve damar tıkanıklığı gibi kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Belin kalçadan kalın olması ise tahmini bir ifade. Peki, nedir sağlıklı bel ölçüsü?

Sağlıklı Bel Ölçüsü

sağlıklı bel ölçüsü

Çoğu zaman kilo versek dahi incelemediğimizi düşünürüz. Bazen de bunun aksine tartı aynı kiloda kalırken giydiğimiz pantolonun beli daha rahat oturmaya başlar. Burada önemli olan tartılmak değil incelmektir. Bu yüzden diyete başladığınızda hemen kilo veremediğinizi görmek sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Bunu biz değil, ünlü kalp doktoru Prof. Dr. Mehmet Öz söylüyor. Bel ölçüsü almak konusunda herkes farklı yöntemlerden bahsediyor. Peki, doğru bel ölçüsü nasıl alınır? Bu sorunun da cevabını Prof. Dr. Mehmet Öz’den alıyoruz. Doğru ölçüyü alabilmek için mezurayı göbek deliğinin biraz üstünden belinize sarın. Bu sırada nefesinizi verin. İdeal yani sağlıklı bel ölçüsü kadınlarda 82 cm, erkeklerde 88,5 cm’dir. Kadınlarda 93 cm’yi, erkeklerde ise 101 cm’yi geçen bel kalınlığı için tehlike çanları çalıyor demektir.

Kalın Bele Sahip Olmanın Zararları Nelerdir?

Kalın bele sahip olmanın zararları nelerdir?

Hepimiz vücudu zayıf olduğu halde göbeği olan insanlar görmüşüzdür. Bunun nedeni iç organlardaki tahribatlardır. En yaygın görülen sorun ise karaciğer yağlanmasıdır. Göbek oluşumu karaciğer yağlanmasının habercisi olabileceği gibi diyabete de davetiye çıkartır. Karın bölgesinin hemen altında bulunan omentum yağ perdesi kilo aldıkça ve bel bölgesi kalınlaştıkça, zar gibi inceyken bir yastık görünümü alır. Bu perde böbrek, karaciğer ve dalağa baskı yapar. Baskılanan organlar insülini etkisiz hale getirerek şeker hastalığına neden olur. Yüksek tansiyon ve kolesterole de neden olan bel kalınlığı safra taşı oluşumunun başlıca sebeplerindendir. Yüksek kolesterol doğrudan kalp sağlığını tehdit ettiğinden kalın bele sahip olmak düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir. Bu sebeple, aynaya baktığınızda beliniz kalçanızdan geniş görünüyorsa bel kalınlığınızı mutlaka mezura ile ölçmeli ve ilerleyen yaşlarda daha da tehlikeli hale gelen hastalıklara karşı önlem almalısınız. Bunun yolu da sağlıklı bir hayat tarzını benimsemekten geçiyor.

İnce Bir Bele Sahip Olabilmek İçin..

İnce bir bele sahip olabilmek için..

Eğer bel ölçünüz ideal sınırlar içinde değilse veya sınıra yakın bir yerlerdeyse sağlığınız için bazı önlemler almanız gerekiyor. İnce bir bele sahip olmak için sağlıklı beslenmek de yeterli olmuyor. Egzersiz şart. Bununla birlikte stres de kilo almayı tetikliyor. Omentum’un stres hormon alıcılarının olması, stresin kiloyu arttırdığı ve beli kalınlaştırdığının bir kanıtıdır.

Sağlıklı beslenme açısından omega-3 yağ asitlerinin faydalarına sıkça değiniyoruz. Omega-3 yağ asitleri karaciğer iltihaplanmalarını önleyen (PPAR) proteinler içerir. Bu yüzden beslenme düzeninizde omega-3 yağ asitleri içeren ceviz, balık, yeşil çay ve kahve (kararında) gibi besinlere yer vermeniz önemlidir. Baharatlardan kırmızı biber ve tarçın ise en etkili iştah baskılayıcılardandır. Kırmızı biberde bulunan ‘kapsaisin’ metabolizmayı hızlandırarak iştahı keser. Bunun yanı sıra adaçayı, kekik ve biberiye de yağ yakıcı özelliğe sahip bitkisel besinler arasındadır. Sebzelerden enginar, brokoli, sarımsak, pırasa, turp, kırmızı pancar ve ıspanak ince bir bele sahip olmak için size yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenme ve ince bir bele sahip olmak için tüketilmesi gereken besinlere örnek olarak Prof. Dr. Mehmet Öz’ün ailesi ile birlikte her sabah hazırladığı kahvaltının tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Prof. Dr. Mehmet Öz’ün Kahvaltısı

dr_mehmet öz

Özellikle sabah erken işe gidenler için kahvaltı öğle yemeğine kadar ertelenen ya da es geçilen bir öğündür. Oysa alınan kalorilerin en kolay yakıldığı, en sağlıklı öğün kahvaltıdır. İşte Prof. Dr. Mehmet Öz’ün 5 dakikada hazırlanan, ‘sihirli kahvaltı bombası’ adını verdiği 2 kişilik (kişi başına 136 kalori) tarifi:

  • 1 yemek kaşığı soya proteini
  • ½ kahve fincanı çilek
  • 1 adet büyük boy muz ya da başka sevdiğiniz bir meyve
  • ½ yemek kaşığı keten tohumu yağı
  • ½ yemek kaşığı elma suyu konsantresi ya da 1 kaşık doğal bal
  • 1 bardak buzlu su ve dilerseniz vitamin desteği

Son olarak su içmenin ince bir bele sahip olmak konusunda önemli bir yeri olduğunun altını çizelim. Bir de susuzluğu açlıkla karıştırmamak gerekiyor. Özellikle yemek sırasında su içmek, yeme isteğinizi bastırarak farkında olmadan fazla yemenizi engeller.