Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Benler Kanser Yapar mı?

Vücuttaki Ben Nedir?

Herkesin vücudunda bulunan ben, cilde rengini veren melanosit hücreleri tarafından üretilir. Bazen nedeni bilinmeyen şekilde bu hücrelerin toplanmasıyla meydana gelen benler, vücudun her bölgesinde oluşabilir. İnsan vücudunda bulunan bu benlerin sayısı he insanda farklıdır ancak sayısı kırkı aştığında araştırılması gerekmektedir.

Benler vücudun her hangi bir yerinde çıkabilir, şekilleri yuvarlak, oval veya düzensiz, şekilsiz olabilir.

Vücutta Oluşan Ben Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların vücudunda oluşan benler farklı farklıdır, ben çeşidi denen bu benler, et beni, siyah benler, mavi benler, kırmızı benler, büyük ve çil adı verilen küçük benler, yüzdeki ve ciltte bulunan benler, sonradan oluşan benler, doğuştan olan benler, kanayan benler, kıllı benler, büyüyebilen benler, beyaz benler, kanser ihtimali olan şekilsiz benler olarak sınıflandırılır.

Vücuttaki Benler Neden Oluşur? Benler Zararlı Mıdır?

Vücut benlerinin bir kısmı doğuştan olabildiği gibi bir kısmı da çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Vücut benlerinin çoğalması, vücutta ciddi bir şekilde rahatsızlığın belirtisi olarak görülür, sayı ve şekil itibariyle kontrol edilmesi ve bir cilt doktoruna gidilmesi gerekir. Kanser habercisi ya da belirtisi olabilir.

Vücutta Oluşan Benler Neden Kanar?

Vücudun genellikle bel, boyun ve sırt kısmında oluşan rengi kırmızı benler bu bölgelerin, kemer, sütyen, kravat veya yaka, ya da yaslanmaktan tahriş olduğunda kanayabilir.

Vücutta Oluşan Benlerin Anlamı Nedir?

Vücut benlerinin olması gerekenden fazla olması ya da fazlalaşması risk içeriyor demektir ve hemen hemen bir cilt doktoruna gitmenizi gerektirir.

Vücutta Oluşan Benler Neden Çoğalır?

Vücut benlerinin çoğalma sebebi ise, sağlıksız olarak üretilen kozmetik ürünlerinin kullanılması, güneş ışınlarının zararlarına maruz kalınması ve benlerin tahriş olması sonucudur.

Yine bağışıklık sistemini baskı altında tutmaya yarayan ilaçları kullanmak ve hamilelik sırasındaki hormon değişiklikleri de benlerin artmasına sebep olabilir. Bu yüzden diyebiliriz ki vücutta görülen her nokta ya da kabartı ben değildir.

Çoğalan benlerin koparılmaması ve doktora başvurulması gerekmektedir.

Vücutta Oluşan Benler Kansere Sebep Olur mu?

İnsan vücudundaki bazı benlerin cilt kanserine neden olduğu saptanmıştır. Diğer cilt kanserlerine oranla ben kanserleri daha riskli ve tehlikelidir.

Aklımıza hangi benler kanser belirtisi olabilir diye bir soru takılabilir. Bunun yanıtı olarak uzmanların söyledikleri şudur. Kişi kendini kontrol edebilir, eğer vücudunuzda ki ben, kıvrımlı bir şekle dönüşüyorsa, rengi tek renk değil de bir den çok renge dönmeye başladıysa, büyüdüyse, benlerin üzeri kaşınıyor ve kanıyorsa, benlerin üzerinde yaralar varsa mutlaka ve mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Güneş ışığına fazlaca maruz kalan benleri, güneş ışığından uzak tutmalı, aynı şekilde genital bölgede bulunan benlerin de kontrol edilmesi gerekmektedir, güneş ışığına maruz kalmasa da.

Doğum ile birlikte yani doğumsal benlerde kanser riski, diğer benlere oranla çok daha fazladır, doğumsal olan bu benlerin büyümesi riski arttırmış mutlak suretle tedavisi gerekmektedir.

Ailesinde cilt kanseri olan kişiler risk altında sayılırlar. Vücuttaki benlerde anormallik olduğunu farkettiğinizde doktora gitmeniz gerekmektedir.

Genellikle açık tenli, renkli gözlü, kızıl saçlı, güneşten çok çabuk etkilenen, ailesinde deri kanseri olan kişiler, ciddi şekilde güneş ışığına maruz kalan kişiler, doğumdan kaynaklı çok fazla ben i olan kişiler risk altında yaşamlarını devam ettiren kişilerdir.

Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı hayat kurtarır sözüne binaen, yukarıda saydığımız belirtilerin olduğu kişiler, risk altında olan kişiler, boyun, bel, sırt bölgesinde benleri olan kişilere önerilen, rutin yani düzenli bir şekilde doktor kontrolüne gitmeleridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.