Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Benlerin Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirim?

Hemen hemen herkeste meydana gelen ben oluşumu genellikle pek önemsenmez. İnsanlarda 40 adete kadar ben oluşumu normal kabul edilir. Benler genellikle doğuştan meydana gelen ya da çocukluk döneminde ortaya çıkan kitlelerdir. Yine de çocukluk döneminin ardından da ben oluşumu ile karşılaşmanız mümkün olur. Benler insanın doğumundan ölümüne dek ortaya çıkabilen son derece normal oluşumlardır.

Genellikle zararsız olan benler bazı durumlarda önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Büyüme eğilimi gösteren, herhangi bir şekilden ziyade dağınık bir görüntüye sahip olan ve farklı renklerde benler zararlı benler olarak kabul edilir. Bu tür benler ile karşılaşan kişilerin mutlak surette doktora gitmesi ve gerekli tetkikleri yaptırması gerekir. Bu tür durumlar kanser ya da tümör gibi hayati önem taşıyan hastalıkların belirtisi olabileceği için hiç vakit kaybetmeden doktora gitmenizde fayda var. Diğer yandan benler görüntü açısından herkesi tatmin etmez. Bu nedenle de ben oluşumunun önüne geçmek ve benlerinden kurtulmak isteyen kişiler bulunur. Şimdi sizlerle birlikte bu noktaya değinelim.

Ben Oluşumunun Engellenmesi İçin Alınabilecek Önlemler

  • Güneş ışığının zararlar sebebi ile deride ortaya çıkan ben ve lekelerin oluşmaması ya da daha da fazla büyümemesi için yapılabilecek en doğru şey belirli saatler dahilinde güneş ışığından uzak durmak ve güneşin altında olunacağı zamanlarda da güneş kremi kullanmak olur.
  • Ben oluşumunda genetik faktörlerin de etkisi olduğu için genetik yatkınlığı olan kişilerin doktor kontrolüne gitmesinde fayda var. Çeşitli ilaçlar kullanılarak ben oluşumunun önüne geçilmesi mümkün olur.
  • Melanin pigmentinden dolayı melanosit oluşumu ve bu sebeple de ben oluşumu görülür. Bu noktada yapılması gereken şey melanosit miktarının hesap edilmesi ve daha sonra da buna karşın gerekli önlemlerin alınarak ben oluşumunun önüne geçilmesi olur.

Ben Oluşumunu Engellemek İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Özellikle yüz bölgesinde kendini gösteren ve bu sebeple de oluşan görüntüden dolayı kişileri rahatsız eden benlerin alınabilmesi için çeşitli ameliyatlar kullanılabilir. Özellikle son yıllarda ön plana çıkan lazer yöntemi ile birlikte istenmeyen benlerden kurtulmanız mümkündür. Bununla birlikte bu noktada evde kullanabileceğiniz çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri de bulunur. Bu tür bitkisel tedavi yöntemlerine birkaç örnek verelim.

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesini kullanarak hem gayet hesaplı hem de yararlı bir şekilde benlerinizden kurtulmanız mümkün olur. Bu yöntemi kullanmadan önce cildinizi temizlemeniz ve zarar vermeyecek şekilde kurulamanız gerekir. Cildin tahriş olmasını engellemek için ise benin üzerine ince bir tabaka halinde elma sirkesi sürmeniz gerekiyor. Bunun için birkaç damla kadar elma sirkesini pamuğa dökmeli ve daha sonra da pamuğu benin üzerine koyduktan sonra pamuğun üzerini de yara bandı ile yapıştırın. Cildi hassas olan kişilerin elma sirkesini su ile yumuşatmasında fayda var. Böylelikle cildinizin tahriş olmasını da engelleyebilirsiniz.

Gece yatmadan önce bu uygulamayı yapabilir ve bir saatin ardından pamuğu kaldırabilirsiniz. Bu yöntemi ben kaybolana dek uygulayabilirsiniz. Benin üzerine kabuk oluşumunun görülmesi halinde kabuğu kaldırmamalı, zaman içinde kendi kendine düşmesini beklemelisiniz. Böylelikle yara oluşumunu engelleyebilirsiniz. Diğer yandan elma sirksi derinin altında yer alan pigmentlerin renginin açılmasını da sağlar.

2. İyot

Benlerin yayılmasını engellemek için kullanılmakta olan doğal bir ilaç olan iyotu benin üzerine dökmeli ve kurumasını beklemelisiniz. Bu tedavi yöntemini günde iki defa olmak üzere her gün uygulayabilirsiniz. Ben ve çevresinin tahriş olmasını istememeniz halinde vazelin sürebilirsiniz. İyotu yemeğin üzerine dökerek de bu tedavi yönteminden yararlanabilirsiniz. İyot cildinizi yakıyorsa diğer tedavi yöntemlerini denemeli ve iyot kullanmayı bırakmalısınız.

3. Sarımsak

Bu yöntem için bir diş sarımsağı ezmeli ve hamur haline getirmelisiniz. Daha sonra bir parça pamuğun üzerine hamur haline getirmiş olduğunuz sarımsağı koymalı ve benin üzerine yapıştırmalısınız. Bu pamuğu gece boyunca benin üstünde bekletebilirsiniz. Günde birkaç defa ve üç hafta boyunca uygulayabileceğiniz bu yöntemden en iyi şekilde yararlanmak için sürekli ve düzenli bir şekilde uygulamaya devam etmeniz gerekiyor. Benin üzerinde kabuk oluşması halinde leke bırakmaması için kabuğa dokunmamakta fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.