Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Benzin Lekesi Nasıl Çıkar?

Benzin yapısı itibariyle bazı yüzeylere döküldüğü zaman belirgin bir şekilde iz ve leke bırakır. Bu nedenle inatçı lekeler arasında ilk sıralarda yer alır. Benzin lekesi çeşitli sebeplerle farklı yüzeylere dökülebilir ya da bir yerden bulaşabilir.

Halıdan Benzin Lekesi Nasıl Çıkar?

Benzin zorlu lekelerden biridir. Bu nedenle benzin kullanmanız gereken noktalarda dikkat etmeniz gerekir. Benzin lekesi herhangi bir yüzeye döküldüğü zaman belirgin bir şekilde iz bırakır. Eğer halınıza bir şekilde benzin döküldüyse hemen lekeye müdahale etmeniz gerekir. Çünkü benzin lekesi halının daha derinine işleyerek kalıcı bir lekeye dönüşebilir. Benzin lekesine hemen müdahale edilmediği zaman halıya zarar verir ve kalıcı bir hale gelir. Benzin lekesini çıkarmak için su ile müdahale etmemeniz gerekir. Çünkü benzin lekesi suda çözünen bir madde değildir. Benzin lekesini çıkarmak için ilk olarak sıcak su buharını lekenin yüzeyine doğru tutun. Bir süre sonra benzin lekesi halıdan çıkmaya başlayacaktır. Son olarak leke halıdan çıktıktan sonra üzerini suyla temizleyebilirsiniz.

Koltuktan Benzin Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuk yüzeyinde yer alan benzin lekesini çıkarmak için su buharı kullanabilirsiniz. Su buharını benzin lekesine uyguladığınız zaman kısa bir süre sonra benzin lekesi koltuktan çıkacaktır. Evde kullanılan su buharı makinesi yoksa, aynı işlemi ütüyle de yapabilirsiniz. Ütünün buhar kısmını ayarlayarak benzin lekesinin üzerine tuttuğunuzda sıcak su buharını elde edebilirsiniz. Daha sonra lekeyi suyla temizleyebilirsiniz.

Deriden Benzin Lekesi Nasıl Çıkar?

Genelde benzin istasyonlarında aracınıza benzin alırken bir şekilde derinize benzin bulaşabilir. Kokusu çok yoğun olduğu için rahatsız edebilir. Benzin lekesini derinizden çıkarmak için herhangi bir deterjan kullanmamanız gerekir. Çünkü bazı deterjanların içeriğinde yer alan bazı kimyasal maddeler derinize ciddi anlamda zarar verebilir. Benzin lekesini çıkarmak için derinizi yarım bir limonla leke çıkıncaya kadar ovun. Eğer leke kurumuşsa bir süre limonu derinizde bekletin. Benzin lekesi çıkınca suyla derinizi durulayabilirsiniz.

Kumaştan Benzin Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşa benzin bulaşması durumunda kumaşa zarar vermeyecek bir şekilde sıcak su buharı uygulayabilirsiniz. Bunun için buhar makinesi ya da ütü kullanabilirsiniz. Kumaşın yüzeyine leke çıkıncaya kadar sıcak su buharı uygulayın, leke çıktıktan sonra deterjanla kumaşı yıkayabilirsiniz.

Camdan Benzin Lekesi Nasıl Çıkar?

Cam bir yüzeyden benzin lekesini çıkarmak, diğer yüzeylerden çıkarmaktan daha kolaydır. Cama benzin lekesi aracınıza benzin alırken bulaşabilir ya da aracınızın camına bulaşan bir lekeyi çıkarmak amacıyla benzin kullanabilirsiniz. Benzin lekesini camdan temizlemek için cama sıcak su buharı uygulayabilirsiniz. Sıcak su buharı için üretilen makineniz yoksa, ütüyle de sıcak su buharını elde edebilirsiniz. Nemli bir havluyu uzun süre sıcakta tutarsanız, aynı işlevi o da sağlayacak. Cama bulaşan benzin lekesini çıkarmak için nemli havlu kullandığınızda lekenin çıkması daha uzun sürer.

Kıyafetten Benzin Lekesi Nasıl Çıkar?

Benzin lekesini çıkarmak için kıyafetin leke olan kısmının üzerine bir miktar limon suyu sıkabilirsiniz. Daha sonra temiz bir bezle benzin lekesi olan kısmı yıpratmadan sürtün. Bir süre sonra benzin lekesi yumuşamaya başlayacak. Son olarak kıyafetinizi ön yıkama programına getirerek, makineye atın. Kıyafetinize bulaşan benzin lekesinden eser kalmayacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.