Günümüzde halk arasında yaygın hale gelen kimi alışkanlıklar temelde oldukça büyük yanlışlara dayanıyor. Sağlıklı gibi görünen ama aslında sağlıksız olan davranışlar; yanlış inançlar neticesinde ya da kimi faydasız ürünlerin başarılı bir şekilde pazarlandığı reklamlar sonucunda ortaya çıkabiliyor. Bu yazımızda sağlıklı olduğu söylenen ama aslında pek de sağlıklı olmayan şeyleri anlattık.

1. Tatlandırılmış ya da aromalı içecekler sağlıklı değil

Bir lokantaya ya da restorana gittiğiniz zaman taze sıkılmış doğal meyve suları yerine zaman zaman aromalı, tatlandırılmış içecekler karşımıza çıkabilir ve bunları sipariş etmek genelde birçoğumuza daha kolay gelir. Aromalı, tatlandırılmış içeceklerin sağlık için yararlı olduğu ve bu yüzden lüks restoranlarda bolca yer aldığı söylenir ama bu aslında yanlış bir detaydır. Bu içeceklerin içeriğinde yer alan katkı maddeleri, şeker gibi kimi faktörler sağlık için zararlı etkilere sahiptir. Bu tip içecekleri tüketmek yerine doğal su ya da taze sıkılmış doğal meyve sularından faydalanmak sağlığınız için daha doğru bir karar olur.

2. Vitamin takviyeleri size zarar verebilir

İlaç yerine alınan ve günümüzde bolca tüketilen vitamin takviyeleri, özellikle çok tüketildikleri durumlarda, vücuda hiç de yarar sağlamıyor. İdeal tüketimin üstüne çıkıldığı ya da doktor tavsiyesi dışında bilinçsizce kullanıldıkları durumda, vitamin takviyelerinin kardiyavasküler hastalıklar ve kanser gibi ciddi sorunlara sebep olabildiği konuşuluyor. Bu vitamin takviyelerinin yiyecekler ile ya da doğal yollarla edinilen diğer vitaminlerin metabolizmaya katkı sağlamasına da engel olduğu biliniyor.

3. Tahıllı bar çok büyük fayda sağlamaz

Sağlıklı olduğu, sağlığa çokça faydalı olduğu konusunda fazlaca vurgulanan ve kilo almayı desteklediği öne sürülen tahıllı barlar da düşünülenin ve vurgulananın aksine sağlık açısından çok yararlı değildir. Çok miktarda şeker içeren tahıllı barlar sağlıksız ve kontrolsüz bir şekilde kilo artışına sebebiyet verebilir. Özellikle fitness merkezlerine gidenlerin protein barları ile beraber tercih ettiği tahıllı barları tüketirken iki kez düşünmek gerekiyor.

4. Balık yağı oldukça yararlı

Genelde insanlarda “yağ”a karşı negatif bir algı oluştu. İnek, domuz ve tavuk yağının sağlığa zararlı olduğu genellemesinden yola çıkılarak balık yağının da sağlıksız olduğu düşünülüyor ve balık yağından kaçınarak sağlık sorunları ile karşılaşma riskinin azaltıldığı fikri ortada dolaşıyor. Gelgelelim bu tamamen yanlış bir fikir olmakla beraber balık yağının tavuk, domuz ve inek yağına nazaran gayet sağlıklı bir yağ olduğu ortaya çıktı. Omega 3 açısından oldukça zengin olan balık yağını mümkün oldukça dengeli tüketmeye gayret edin. Mesela somon balığı yediğiniz zaman yağını da balıkla beraber yiyerek zihin gelişimini kolaylaştırır ve hastalıklarla karşılaşma ihtimalinizi düşürebilirsiniz.

5. Mikrodalga kötü sonuçlara sebep olabilir

Bekarlar başta olmak üzere evde yemek yapan birçok kişinin hayatı için büyük bir kolaylık teşkil eden mikrodalga fırın düşünüldüğü kadar sağlıklı değil. Beyaz eşya şirketleri, ürünlerini bolca satabilmek için mikrodalga fırınların sağlıklı olduğuna dair algı operasyonları yapadursun, bu cihazlardan yayılan dalgalar sağlık için zararlı sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olabilir, kanser riskini artırabilir. Hazır ya da dondurulmuş gıdalar için de geçerli olan bu meseleye karşı oldukça dikkatli olmalısınız. Geleneksel bir fırın kullanarak sağlığınızı garanti altına alabilirsiniz.

6. Bira düşündüğünüz kadar masum değil

Kilosuna dikkat etmek isteyen birçok insan, alkol açısından kuvvetli içecekleri tüketmek yerine daha “hafif” ve daha “sağlıklı” olduğunu düşündükleri birayı tercih ediyorlar. Fakat biranın içeriğinde yer alan alkol ve arpa kilosunu korumak isteyenler, kilo vermek isteyenler ya da diyet programına uyanlar için hiç de iyi bir seçenek değil. Fazla kalori almanızı sağlayan bira, kilo sorunlarına sebep olabilir.

7. Gazlı içecekler sağlığınızı tehdit ediyor

Günümüzde dünya üzerinde etkili olan en büyük pazarlardan biri de gazlı içecek pazarıdır. Başta kola olmak üzere gazlı içecekler dünyanın dört bir noktasında çılgınlar gibi tüketilmekte, üretici firmalar da kazançlarına gölge düşmemesi için bu içeceklerin zararlarını saklamak, onları daha sempatik göstermek için ellerinden geleni yapmakta. Gazlı içeceklerin fazla tüketilmesi halinde sağlık açısından ciddi sorunlarla karşılaşabileceğinizi hatırlatıyor, daha doğal içeceklere yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

8. Yemekten korkmayın

Günümüzdeki yanlış algılardan birisi de insanın bir makine misali kendisini kontrol etme çılgınlığının iyi bir şeymiş gibi yansıtılmasından doğuyor. Medyadaki ideal kadın ve erkek vücudu algısını kabul eden bireyler bu vücutlara ulaşmak ya da ulaştıkları bu vücudu korumak için canlarının çektiği besinleri tüketemiyor, kendilerini kontrol etmek zorunda kalıyorlar. Ama bunun zararlı sonuçları da mevcut. Bugün canınız bir dilim meyveli kek yemek çektiyse o keki yemelisiniz. Kendinizi ne kadar sıkıp ne kadar uzun süre arzu ettiğiniz gıdalardan uzak kalırsanız en sonunda o gıdalardan o kadar çok tüketme ihtimaliniz var. En iyisi canınız çektikçe azar azar tatlı ve tuzlu yiyeceklerden faydalanmak olacaktır.