Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyaz Dil

İnsan vücudunda bulunan en güçlü kaslara sahip olan dil, tat almayı sağlar. Normal ve sağlıklı bir bireyin dilinde papilla adı ile adlandırılan küçük nodüller ile kaplı olmakla birlikte pembe bir rengi vardır. Fakat bazı durumlarda dilin renginin pembeden beyaza dönmesi durumu ile karşılaşılabilir. Dilde görülen bu beyazlığın pek çok farklı sebebi bulunabilir. Beyaz dil problemi ile karşılaşan bireylerde ağız kokusu gibi istenmeyen bazı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca karaciğerde tıkanıklık, oral pamukçuk ve frengi gibi rahatsızlıklar da beyaz dile sebebiyet verebilmektedir. Yazımızın devamında beyaz dil nasıl oluşur, neden olur ve tedavisi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Beyaz Dil Neden Olur?

1. Dehidrasyon (Susuzluk)

susuzluk

Gün içerisinde tüketilmesi gereken su miktarının altında su tüketmek ya da uzun bir süre boyunca su içmemek, tükürük salgısına olumsuz yönde etki etmektedir. Tükürük, dil dokusunun korunmasına ve temizlenmesine yardımcı olan bir etmendir. Bu sebepten dolayı vücudun ihtiyacı olan su alınmadığı halde dilde beyazlık durumu gözlenebilir.

2. Ağızdan Aşırı Nefes Almak

ağızdan nefes

Çeşitli sebeplerden dolayı burnundan nefes alamayan kişiler ağızdan nefes alırlar. Bu da beyaz dil gibi pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

3. Sigara İçmek

sigara içmek

Ağız ve dil ile alakalı rahatsızlıklarda en fazla risk altında bulunan kişiler aşırı sigara tüketen kişilerdir. Sigara kullanan insanlarda, sigaranın temel maddesi olan tütün sebebi ile dilde renk değişimine rastlanabilmektedir.

4. Pamukçuk

pamukcuk-nedir-ve-nasil-gecer-2702-590x622-2

 

Özellikle bebeklerde görülen ve bebeklerin antibiyotik kullanımında sonra kendini belli eden pamukçuk, dilde beyaz lekelerin ve tabakaların oluşmasına sebep olur. Bu hastalık ağzın içindeki bir mantarın büyümesi sonucu oluşmaktadır. Pamukçukta beyaz lekeler dilin yanı sıra, diş etlerinde, yanaklarda ya da damakta da kendini gösterebilir.

5. Liken Planus

2

Hepatit C’ nin alerjik bir oluşumu olan Liken planus, tütün kullanımı ile daha da kötü hale gelir. Sık sık dilinde ya da derisinde beyaz lekeler ortaya çıkan kişilerin bu rahatsızlıktan etkilenme olasılığı vardır.

6. Harita Dil

Harita dil rahatsızlığı, dildeki papilla denilen alanın daha beyaz olması durumudur. Harita dilde beyaz, pembe ve kırmızı renk farklılıkları gözlenmektedir. Kesin nedeni bilinememektedir ve doktorların bir kısmı sedef hastalığının ağızdaki versiyonu olduğunu bazı doktorlar ise bu durumun alerjik bir reaksiyondan kaynaklandığını düşünmektedir.

7. Ağız Kanseri

Bazı ağız kanserleri de ağızda beyaz lekeler oluşumuna sebep olabilirler. Sık sık alkol ya da tütün kullanan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

8. Lökoplaki

Dilde, ağız ve yanaklarda kalın ve beyaz lekelerin oluştuğu bir durumdur. Sigara kullanımı da Lökoplaki’ yi desteklemektedir. Ayrıca başka tahriş edici etkenlerde bulanabilir.

Beyaz Dilin Tedavisi Nasıl Olur?

Beyaz dil rahatsızlığının tedavisi, oluşum derecesine göre değişim göstermektedir. Yeterli beslenme ve su tüketiminin arttırılması ile beyaz dil durumunu engelleyebilirsiniz. Bazı doğal besinler yardımı ile de beyaz dilden kurtulabilirsiniz.

Beyaz Dile İyi Gelen Doğal Yöntemler

1. Probiyotikler

Probiyotikler ağız ve dil üzerinde oluşan mantarın tedavisinde oldukça etkilidir. Probiyotik içerdiği yararlı bakteriler sayesinde mantar bakterilerinin ölmesine yardımcı olmaktadır.

Beyaz dil için, yoğurdu dilinizin üzerine koyarak birkaç beklettikten sonra ılık su yardımı ile ağzınızı çalkayabilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerde bol bol yoğurt tüketmeniz gerekmektedir.

2. Tuz

Dil beyazlaması için en etkili çözümlerden bir tanesi de tuzdur. Tuz ile ağız içindeki bakterilerin ölmesini ve ölü deri hücrelerinden arınmasını sağlayabilirsiniz. Tuzun antiseptik özelliği de dil beyazlaması için oldukça etkili bir çözüm olacaktır.

Dilde beyazlık için diş fırçanıza biraz tuz ekleyebilirsiniz. Ardından ılık su ile ağzınızı iyice durulamanız gerekmektedir. Bu işlemi günde 2 kez yapabilirsiniz. Etkili sonuçlar almak istiyorsanız da bu işleme birkaç hafta süre ile devam etmeniz gerekecektir. Bunun dışında sıcak suya 1 çay kaşığı kadar tuz ekleyerek, hazırladığınız bu karışımı gargara olarak kullanabilirsiniz. Bu işlemi de istediğiniz sonucu alana dek günde 3 kere tekrarlamanız gerekmektedir.

3. Yağlar

Yağ tedavisi de dildeki beyazlıktan kurtulmak mümkündür. Özellikle aft yaralarında yağlar oldukça etkilidir. Yağlar, mantarı da önler ve zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Beyaz dil problemi için, sabahları dişlerinizi fırçalamadan önce 1 yemek kaşığı sızma hindistan cevizi yağını 15 dakikaya kadar gargara yapmak için kullanabilirsiniz. Ardından gargara yaptığınız yağı kesinlikle yutmadan tükürmeniz gerekmektedir. Ardından da ılık su ile ağzınızı çalkayabilirsiniz. Bu işlemi her gün birer kere uygulayabilirsiniz.

Dip not: Gargara sırasında yağların kesinlikle yutulmaması gerekmektedir.

4. Bitkisel gliserin

Beyazlaşan dil için en yaygın çözümlerden biri de bitkisel gliserin kullanımıdır. Ağız kuruluğunda da son derece etkili olan gliserin aynı zamanda ağız içindeki kötü kokuyu yok etmeye de yardımcı olur.

Beyaz dil problemi için öncelikle küçük bir miktar bitkisel gliserini dilinizin üzerine koyunuz. Daha sonra hafifçe yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dilinizi nazikçe fırçalayınız. Ardından ağzınızı ılık su ile iyice çalkalayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Her gün 2 kez, dil kendi rengine dönene kadar bu uygulamaya devam edebilirsiniz.

5. Neem yaprakları

Diğer bir adı Hint leylağı olan neem bitkisi, güçlü anti fungal ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle dilde oluşan mantar enfeksiyonu için kullanılmaktadır. Neemyaprakları ağız içerisinde bulunan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda neem yaprakları vücuttan toksinlerin atılmasında ve kanın temizlenmesinde etkilidir.

Beyaz dil için, bir bardak suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş neem yaprakları ekleyin. Ardından su oranının yarısı azalana kadar kaynatın. Karışım soğuduktan sonra gargara olarak kullanabilirsiniz. Gargara işleminde sonra da ağzınızı ılık su ile çalkalayınız. Bu işlemi de günde 2 defa yapabilirsiniz.

6. Aloe vera suyu

Anti enflamatuar ve şifa özellikleri sebepleri ile oral sorunların tedavisinde de etkili olan aloe vera suyu, aynı zamanda güçlü bir anti mikrobiyaldir. Aloe vera suyu kötü nefes kokusunu gidermek için de kullanılmaktadır.

Beyaz dil için 2 jafta boyunca,1 yemek kaşığı aloe vera suyu ile ağzınızı birkaç dakika çalkalayabilirsiniz.

7. Kolloidal gümüş suyu

Kolloidal gümüş suyu beyazlaşan dilin hızlıca iyileşmesini sağlar. Doğal anti bakteriyel, anti fungal ve antibiyotik özellikleri bulunmaktadır ve ağızdan kullanım için kullanım için güvenlidir. Kolleidal gümüş suyu ile ağız kokusu probleminiiz de hafifltebilirsiniz.
Beyazlaşan dil için eşit miktarda su ile kolloidal gümüş suyunu 5 dakika boyunca gargara yapabilirsiniz. Gargaranın ardından tükürerek ağzınızı ılık su ile çalkalayınız. Bu formülü günde 2-3 defa birkaç boyunca devam ettirebilirsiniz.

8. Karbonat

Karbonat da dil üzerindeki beyaz lekeleri azaltmak için etkili bir çözümdür. Karbonat dil üzerinde biriken ölü deri hücrelerinin arınmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, içeridiği asit ile de ağız içindeki asidi nötürler ve pH dengesini korur.
Küçük bir miktar karbonatı limon suyu ile karıştırarak hamur haline getiriniz. Elde ettiğiniz hamuru dilinizin üzerine bir diş fırçası yardımı ile uygulayınız. Daha sonra ağzınızı su ile çalkalayınız ve bu işlemi istediğiniz sonucu alana dek günde bir kez uygulayabilirsiniz. Beyaz dil için yarım çay kaşığı karbonatı, bir bardak su ile karıştırarak günde birkaç defa gargara yapabilirsiniz. Bu gargarayı günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

9. Zerdeçal

Zerdeçal da dildeki beyazlıklar için kullanılan diğer doğal bitkilerden. Güçlü bir anti bakteriyel olması sebebi ile dil üzerindeki bakterilerin büyümesine engel olmaktadır. Yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ile biraz limon suyunu hamur kıvamına gelene kadar karıştırınız. Elde ettiğiniz hamur ile dilinizi birkaç dakika fırçalayın ve bu işlemi günde birer kes uygulayabilirsiniz.

10. Hidrojen peroksit

Dilin yüzeyinde biriken bakterileri öldürmeye yardımcı olan hidrojen peroksit, güçlü bir anti bakteriyeldir. Beyazlaşan dilin normal haline kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, diş beyazlatmak için de kullanılmaktadır. Ağız sağlığı için sadece yüzde 3 hidrojen peroksit çözümü kullanılması önerilmektedir.
Beyaz dil için, 2 ölçek suya, 1 ölçek hidrojen peroksit karışımı ilave ediniz. Yumuşak bir diş fırçasını hazırlamış olduğunuz bu karışıma batırarak dilinizi hafifçe fırçalayabilirsiniz. Ardından ağzınızı güzel bir şekilde hidrojen peroksitten arındırmanız gerekmektedir. Son olarak da ağzınızı iyice çalkalamayı sakın ihmal etmeyin. Bu formülü günde 3 ya da 4 kez uygulayabilirsiniz.

Not: Hidrojen peroksit karışımı kesinlikle yutulmamalıdır.

Dil Beyazlaması İçin Uygulanabilecek İpuçları

2_d

– Dil de dişler gibi düzenli olarak temizlenmelidir.
– Su alımı artırılmalıdır. Günde 10 bardak kadar su tüketilmesi gerekir.
– Yemeklerden sonra ağız ılık su ile çalkalanabilir.
– Elma, çilek, guava, havuç tüketilebilir.
– Sigaradan uzak durulmalıdır. Nikotin de dilin beyazlamasına sebep olabilir.
– Alkol tüketimi azaltılmalıdır.
– Süt ürünleri ve mukus oluşturan şekerli gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.

Beyaz lekeler ilk ortaya çıktıkları zaman dilinizi temizleyebilirsiniz. Dil fırçası yardımı ile kalıntıyı temizleyebilir, dişinizi ve dişinizi nazikçe fırçalayabilirsiniz. Ayrıca hala dilinizde duran parçacıkları temizlemek için bol miktarda su tüketebilirsiniz. Bol su tüketerek, vücudunuzun yeterli miktarda su almasını sağlayacak, dolayısı ile de dilinizdeki beyaz lekelerin de giderilmesine katkıda bulunmuş olacaksınız.

Tüm bu yöntemleri denediyseniz ve lekeler iki haftadan uzun sürdüyse ya da dilinizde lekelere ek olarak başka değişiklikler fark ettiyseniz, mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bu aşamada dil beyazlığının sebebi başka bir hastalığın habercisi olabilir.

Dilinizdeki lekelerde bakteriyel ya da mantarsı bir büyüme görülüyorsa da vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Çünkü bu lekelerin giderilmesi için ilaçlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Doktorunuz düzenli beslenme ya da sağlıklı yaşam tarzına yönelik ve tekrar ortaya çıkmaması için kullanabileceğiniz bazı tavsiyeler verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.